Služeb konkurujících síti Twitter vznikne víc

neděle, 30. dubna 2023, 08:10 Internet & Mobil MediaGuru

Mikroblogovacích služeb bude víc. Své projekty chystá Meta i zakladatel Twitteru Jack Dorsey, známé jsou další podrobnosti.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Twitter začíná v kanálu příspěvků doporučovat pouze tweety platících uživatelů a pouze platící účty by zároveň měly mít možnost svůj obsah propagovat. Tyto dvě novinky ve způsobu fungování mikroblogovací služby opět zintenzivnily debaty o tom, nakolik se má Elon Musk obávat nástupu sociálních sítí, které se budou profilovat jako náhrada jeho Twitteru.

„Uživatelé této sítě se rozhodli z únavy z dalšího chaotického dění prozkoumat aplikaci Bluesky zaštítěnou Jackem Dorseym (zakladatel Twitteru, pozn. red.) jako případnou alternativu mikroblogovací služby,“ napsala tento týden agentura Bloomberg. Argumentuje čísly projektu Data.ai, podle kterých si betaverzi Bluesky dosud stáhlo na 245 tisíc majitelů iPhonů, přičemž ale k většině stažení došlo za duben.

Bluesky přitom začala postupně rozesílat pozvánky lidem zapsaným na čekací listinu – čítající přes milion osob – už dříve během letošního roku. Brzy by se aplikace mohla dostat do rukou mnoha dalším zájemcům, neboť nově je betaverze Bluesky dostupná i ve verzi pro operační systém Android. Vznik Bluesky finančně podpořil Dorsey už v roce 2019. Jeho cílem je nabízet decentralizovanou sociální síť, kde by nejen z marketingového hlediska vysoce cenná uživatelská data měli pod naprostou kontrolou sami uživatelé, ne majitel sítě. Bluesky má fungovat jako neziskový projekt. Nejen fungováním zdarma by ale testovaná služba mohla přilákat uživatele. Podle Bloombergu má umožnit například i migraci na jiné platformy pod stejným uživatelským jménem nebo možnost jako přezdívku zadat internetovou doménu. „Aplikace funguje v podstatě jako zjednodušená verze Twitteru. Příspěvky jsou o maximální délce 300 znaků, posty lze sdílet a kromě textu lze publikovat i fotografie. Androidová verze se v rámci testování Bloomberg News místy načítala jen pomalu, měla však všechny základní funkce potřebné ke komunikaci mezi uživateli. Seznamování s aplikací navíc probíhá mnohem rychleji a snadněji než třeba v případě Mastodonu (další z možných alternativ Twitteru – odkazy na Mastodon však Muskova platforma potírala, pozn. red.),“ uvádí Bloomberg.

Zuckerberg tweetuje

Do boje o případné nespokojené uživatele Twitteru se ale kromě Dorseyho pouští další významný hráč v oboru. Meta pokročila s projektem nové sociální sítě zaměřené na textové příspěvky, jehož přípravu oznámila bez mnoha podrobností v březnu. Na detaily je firma skoupá i nyní. Reverzní inženýr Alessandro Paluzzi ale na Twitteru popsal, jaké funkce by mohla aplikace mít. Paluzzi je jedním z lidí, kteří obdrželi pozvánku do aplikace.

Ta zatím nese název Barcelona a není zřejmé, zda jde o finální, nebo jen pracovní název. V každém případě má „Barcelona“ fungovat jako samostatná aplikace, kam se půjde přihlásit pod stejnými údaji jako do Instagramu. Příspěvky nebudou moci být delší než 500 znaků, přičemž se síť profiluje jako „Instagram pro vaše myšlenky“ a současně jako decentralizovaná platforma. Není proto zřejmě, jakou roli bude mít v aplikaci reklama.

Další neznámou je, s jak velkou základnou potenciálních uživatelů mohou projekty typu Barcelona či Bluesky počítat. I kdyby na ně přešel každý nynější uživatel Twitteru, pořád by nové sítě patřily ve světě Facebooku a dalších k těm menším projektům. Pokud však začnou například na Bluesky psát třeba právě i pracovníci renomované agentury Bloomberg, kteří ji nyní testují, aplikace nemusí mít zanedbatelný vliv. Ostatně přítomnost velkého množství novinářů či marketingových pracovníků na Twitteru je důvodem, proč se o síti s relativně malou uživatelskou základnou tolik píše.

-riv-