Digimedia: Debata o kmitočtech, přijdou ředitelé ČT, Novy i Primy

úterý, 16. května 2023, 09:25 Aktuality, TV MediaGuru

Na letošním ročníku konference Digimedia se bude debatovat o budoucnosti kmitočtů pro televizní vysílání. Na konferenci dorazí generální ředitelé ČT, TV Nova i TV Prima.

Zdroj: Digimedia

Zdroj: Digimedia

Velkou debatu o využití části kmitočtového spektra, které je nyní vyčleněno pro pozemní šíření televizního signálu, slibuje odborná konference Digimedia 2023, jejíž 18. ročník se uskuteční ve středu 14. června 2023 v Kongresovém sálu České televize v Praze na Kavčích horách. O kmitočty v dolní části UHF spektra, konkrétně v pásmech 500 a 600 MHz, projevují zájem mobilní operátoři. Proti se staví provozovatelé sítí pro terestrickou digitální televizi, ale také uživatelé bezdrátových technologií. V diskusi na konferenci Digimedia 2023 se potkají oba tyto tábory.

„Letošní rok je přelomový z hlediska další budoucnosti volně šířeného terestrického televizního vysílání. Letos na podzim se v Dubaji uskuteční Světová radiokomunikační konference WRC-23, kde se bude diskutovat otázka využití kmitočtového pásma 600 MHz po roce 2030. Zjednodušeně řečeno to bude diskuse o tom, zda po roce 2030 zůstane možnost přijímat televizní vysílání na klasickou anténu zdarma nebo ne,“ říká Pavel Brabec, prezident Asociace českých reklamních agentur a marketingové komunikace (AČRA-MK). Pokud by došlo k dalšímu omezení televizního spektra, minimálně komerční programy by už nebylo možné přijímat zdarma.

Českou republiku bude na Světové radiokomunikační konferenci WRC-23 zastupovat delegace složená ze zástupců ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) a Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ). Představitelé obou institucí vystoupí i na konferenci, konkrétně pak vrchní ředitel sekce MPO pro digitalizaci a inovace Petr Očko a předseda Rady ČTÚ Marek Ebert. Společně s nimi budou diskutovat i zástupci operátorů pozemních televizních sítí, konkrétně pak generální ředitel Českých Radiokomunikací Miloš Mastník a spolumajitelka společnosti Digital Brodcasting Nikola Chrenčíková Pařízková.

Provozovatele televizního vysílání budou v debatě o budoucnosti terestrického vysílání reprezentovat generální ředitel České televize Petr Dvořák, generální ředitel TV Nova Daniel Grunt, generální ředitel FTV Prima Marek Singer a generální ředitel skupiny Óčko Štěpán Wolde. Za mobilní operátory promluví Jiří Grund, prezident Asociace provozovatelů mobilních sítí, která sdružuje mobilní operátory O2 Czech Republic, T-Mobile Czech Republic a Vodafone Czech Republic. Pohled provozovatelů menších tematických televizních stanic zprostředkuje Michaela Suráková, Managing Director společnosti Atmedia Czech.

Konference Digimedia 2023 se koná pod záštitou ministerstva průmyslu a obchodu, ministerstva kultury, Českého telekomunikačního úřadu a Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Generálním partnerem akce je Česká televize, která tradičně poskytuje prostor pro konání akce a bude celou konferenci přenášet živě na iVysílání.cz, kde bude také k dispozici kompletní záznam akce. 

-mav-