Konference #HZM: AI marketingu pomůže, klíčová je ale autenticita

pondělí, 8. května 2023, 08:25 Marketing MediaGuru

Umělá inteligence při správném využívání ulehčí marketérům práci, stále je však klíčová autenticita a ochota přizpůsobit se novým technologiím a trendům.

Tým #HolkyzMarketingu na konferenci #HZM zdroj: MediaGuru.cz

Tým #HolkyzMarketingu na konferenci #HZM zdroj: MediaGuru.cz

Marketing je odvětví, které se velmi rychle vyvíjí a pro úspěšnost je klíčové, aby se marketéři uměli rychle přizpůsobovat změnám a učit se novým věcem. Jejich práci může zefektivnit využití umělé inteligence (AI). Pro dobrý marketing je však stále klíčové klást důraz také na autenticitu a odvahu. O těchto tématech se mluvilo na Konferenci #HolkyzMarketingu, která se konala 3. května v prostorách CAMP v Praze.

Pavlína Louženská z marketingové vzdělávací platformy #HolkyzMarketingu na konferenci vysvětlila, proč jsou v marketingu v dnešní době důležité komunity a zároveň vyzdvihla trend do roku 2030, kterým podle ní bude empatie. „Největším trendem do roku 2030 bude empatie. Empatie vůči bublinám, ve kterých žijeme, empatie vůči subkulturám, jejichž nejsme součástí a empatie vůči emocím, které zákazníci mají,“ vysvětluje.

O budoucnosti AI v marketingu promluvil Petr Mára, který se ve společném rozhovoru s Pavlínou Louženskou mimo jiné zabýval tím, jak bude práce v marketingu díky využití AI produktivnější a zároveň, jak bude marketérům ulehčovat práci. Upozornil ale, že AI bude pořád jenom nástrojem, který lidem pomůže, lidský kontakt ale zůstane stále důležitý a umělou inteligencí zcela nenahraditelný. Protože je podle jeho názoru důležité předcházet potenciálním problémům, tak je v rámci AI nutná diskuze o jejich regulacích a o tom, co všechno umělá inteligence znamená.

O tom, jak AI využít ve svůj prospěch na konferenci hovořila Hana Součková, Managing Director SAP Czech. Podle ní má být umělá inteligence novým členem týmu, který za zaměstnance převezme část práce a umožní jim věnovat se kreativním věcem. „Je to budoucnost, která by měla pomoct, aby marketing byla zase kreativní činnost,“ vysvětluje. Ve své prezentaci zároveň zdůraznila, že AI sice zcela nerozumíme, ale nemůžeme ji ignorovat.

Vojtěch Prokeš, Research Director & Co-founder Behavio Labs, na konkrétních příkladech vysvětlil, jaké kampaně jsou efektivní a jaké mají pro firmu přínos. Mimo jiné účastníkům konference doporučil, aby se v kampaních zaměřili na jeden produkt a pozornost směřovali na brand, nekomunikovali toho příliš, ale vybrali si pouze jedno sdělení. Zároveň také vysvětlil, jak kampaň zvládnout efektivně díky vtipu, nostalgii či dojetí.

Jak si díky negativnímu feed backu dokázali vybudovat firemní image, na konkrétních příkladech ukázala Martina Bechyňková, Creative Director Liftago. Na příběhu firemní komunikace vysvětlila, jak se díky odpovědím na negativní komentáře na sociálních sítích stali brandem, kterému meziměsíčně narostly interakce na Facebooku o 777 %. Posluchačům také doporučila, aby byli v komunikaci autentičtí, stáli si za svým, dělali o krok více a také, aby se nebáli.

Budováním osobního brandu se zabýval Maxim Habanec, Founder Craness & Skate of Mind, který svoji značku zakládá na tom, že neprodává skateboardy, ale skateboarding. Zdůraznil, že v dnešní době nejvíce prodává důvěra, kterou je nutné směrem k zákazníkům budovat. Podle jeho doporučení je pro úspěch vlastního brandu klíčové najít si svoje témata, obsah, který přináší hodnotu, kvalitní produkt a také si uvědomit, že zisk je víc než obrat a zároveň, že čas je víc než peníze.

Nahlédnout do toho, jak se týmu Danuše Nerudové podařilo uspět při prezidentských volbách na sociálních sítích, umožnili Anna Zemanová a Vilém Franěk. Podle jejich zkušeností je pro úspěch klíčové budování komunity, využití UGC (user generated content), citlivá práce s influencery či například správný výběr sociální sítě. Oba také zdůraznili, že obsah příspěvku je více něž jeho forma.

Jak si v marketingu říkat o peníze, vysvětlila Lucie Audi z platformy #HolkyzMarketingu. Podle ní je pro úspěch klíčové sebevědomí, definovat si vlastní cenu a mít v hlavě dvě hranice, za které se není možné posunout. Účastníkům konference rovněž vysvětlila, jak o penězích ideálně vyjednávat.

Petra Jankovičová, prezidentka Asociace komunikačních agentur, na svém příběhu ukázala, jak přemýšlet o kariéře. Důležité je mít odvahu, nenechat se vystrašit, ale zároveň umět projevit empatii a zranitelnost. Zdůraznila také důležitost vybudování si opěrného systému mimo firmu v rodině, přátelích či ve vlastní komunitě.

-tšl-