PwC: Hodnota největších firem se propadla, v čele je stále Apple

středa, 17. května 2023, 06:55 Marketing, Výzkum MediaGuru

Podle studie PwC se hodnota největších světových firem propadla nejvíce od krizového roku 2009. Jedničkou zůstává Apple.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Tržní kapitalizace stovky nejhodnotnějších světových firem se propadla za poslední rok nejvíce od finanční krize v roce 2009. Snížila se o 11 % pod 4 biliony dolarů. Pořadí největších světových firem z hlediska tržní kapitalizace se nezměnilo, vyplývá z aktuální studie PwC Global Top 100 Companies.

Letošní pokles je prvním od roku 2016 a zároveň největším od finanční krize v roce 2009, kdy došlo k pádu o 38 %. „Za poklesem je především loňské výrazné snížení důvěry investorů a utahování fiskální politiky v řadě zemí. Slušný růst v letošním prvním čtvrtletí tyto předchozí ztráty nedokázal zvrátit,“ vysvětluje ředitel strategického poradenství PwC Česká republika Jan Hadrava.

Jediným růstovým regionem zůstává Evropa, kde došlo k nárůstu tržní kapitalizace největších firem o 9,5 % na 341 miliard dolarů. „Evropské firmy se se všemi aktuálními šoky, ať už je to postcovidová situace, nebo válka, dokázaly vypořádat až nečekaně rychle a bez zásadních omezení,“ komentuje Jan Hadrava.

Nejsilnějším regionem i přes loňský 12% pokles zůstávají i nadále USA, které také mají v Top100 největší zastoupení. Z hlediska oborů byl v posledním roce nejvíce zasažen finanční sektor, kde došlo i k pádům a převzetím některých významných bank. Poprvé v posledních 10 letech se rovněž propadly technologie, byť ty letošní rok zahájily silným růstem. „Lze tak očekávat, že u technologických firem došlo spíše ke krátkodobému vybírání zisků, dlouhodobě technologické firmy nadále porostou,“ dodává Jan Hadrava s tím, že poměrně překvapivě se dařilo i některým průmyslovým firmám.

Nejhodnotnější firmou zůstává Apple

Nejhodnotnější společností podle tržní kapitalizace zůstává i přes 8procentní pokles Apple. Podobný 7procentní pokles zaznamenal i druhý Microsoft, přesto se oběma obrům vedlo lépe než jejich technologickým konkurentům, celý technologický trh totiž propadl o 12 procent. Top 5 největších světových firem doplňují Saudi Aramco, Alphabet a Amazon.

Všechny tři nejsilnější regiony (USA, Saudská Arábie a Čína) přitom v posledním roce ztrácely mezi 11 a 18 procenty. Naopak navzdory makroekonomickým potížím Evropy se dařilo celé řadě evropských firem, výrazně lépe si vedli zástupci z Německa, Francie či Dánska. Například 12% procentní růst zaznamenal německý SAP, skokanem roku se 40% nárůstem hodnoty se stala dánská farmaceutická firma Novo Nordisk.

Vůbec k největšímu poklesu hodnoty mezi Top100 došlo u Tesly, jejíž tržní kapitalizace se meziročně snížila o 41 %.

-stk-