Seznam.cz loni zvýšil tržby na téměř 6 mld. Kč, zisk ale klesl

středa, 24. května 2023, 10:10 Aktuality, Internet & Mobil MediaGuru

Tržby společnosti Seznam.cz vzrostly i v roce 2022 a celkově dosáhly 5,93 mld. Kč. Zisk společnosti ale poklesl o třetinu kvůli růstu nákladu a personálním investicím.

Zdroj: Seznam.cz

Zdroj: Seznam.cz

Tržby společnosti Seznam.cz se oproti roku 2021 zvýšily o 5,8 % na necelých 5,93 miliardy korun. Naproti tomu zisky české internetové jedničky činily před zdaněním 1,284 miliardy korun, což v meziročním srovnání představuje pokles o 34,5 %. Za snížením zisku stojí nejen zvyšující se náklady související s aktuální ekonomickou situací, ale i významné personální investice, které byly oproti roku 2021 vyšší o necelých 8 %, a změna majetkové struktury společnosti vlivem odštěpení. Společnost to oznámila ve středu dopoledne.

„S ohledem na situaci na trhu si myslím, že jsme loňský rok zvládli nad očekávání. Jakkoli se nám v důsledku nepříznivé ekonomické situace a zvyšujících se nákladů snížily zisky, v tržbách jsme dokázali růst. V letošním roce nicméně očekáváme spíše stagnaci našich tržeb, a to právě s ohledem na dopady energetické krize či přetrvávající válečný konflikt na Ukrajině,“ komentuje Pavel Zima, člen představenstva Seznam.cz. Dodává, že za snížením zisků stojí i odštěpení části majetku do nově vzniklé entity Seznam Zprávy a o bezmála osm procent vyšší personální náklady.

Seznam loni spustil blogovací platformu Seznam Médium a novou verzi služby Volnámísta.cz, která za přispění pokročilých neuronových modelů a strojového učení agreguje na jedno místo většinu dostupných inzerátů od přímých zaměstnavatelů. Email.cz je nadále českou jedničkou, loni nasadil nové antispamové řešení. Mapy.cz navýšily počet navigací o 24 %, domovská stránka Seznam.cz rozšířila obsahové formáty ve své službě Newsfeed, kde se kromě článků a videí zobrazují také fotogalerie, karikatury, podcasty a nově i uživatelský obsah v podobě diskuzních příspěvků a textů ze Seznam Médium. Nové funkce přibyly i v aplikaci Seznam.cz, kde byl nasazený podcastový a e-mailový modul.

V oblasti e-commerce Seznam.cz meziročně rostl, navzdory poklesu trhu, a v loňském roce zaznamenal 99% nárůst klientských investic do produktové inzerce ve Vyhledávání. Společnost také uvedla, že zvýšila počet zobrazení produktové inzerce, a tím zvedla návštěvnost klientských webů.

Meziroční růst zaznamenaly poslechy audia Seznam Zpráv, které oproti roku 2021 vzrostly o 152 %. Počet přehrání podcastů na webu Seznam Zpráv stoupl v meziročním srovnání o 36 %, počet stažení v aplikacích třetích stran stoupl o 255 % a počet přehrání na Podcasty.cz o 944 %. Počet tvůrců videí, kteří publikují na Stream.cz, se zvýšil na více než 300 a měsíční počet publikovaných videí přesáhl 2000.

Seznam.cz rozšířil v roce 2022 své představenstvo ‒ Pavla Zimu, Ondřeje Procházku a Tomáše Kapalína doplnili Ondřej Krišica a Matěj Hušek. Zároveň došlo k organizačním změnám, které se projevily vznikem několika nových divizí – Domovské stránky, Videoslužeb, Obsahových služeb a sociálního ekosystému, Reklamních systémů a Identity a uživatelského profilu. „Cílem poslední jmenované divize je budovat nejlepší relevantní znalost českých uživatelů a distribuovat ji pro personalizaci služeb Seznamu a reklamy. Vyvinuli jsme nový způsob cílení na bázi podobnosti uživatelského chování a významně investovali do rozvoje vlastního ID grafu. Dokončili jsme také nasazování technologie pro monetizaci adblockovaného prostoru na všechny služby Seznamu, což přineslo meziroční nárůst obratu z tohoto prostoru o 200 %. V rámci doporučování obsahu jsme přešli od lineárního modelu logistické regrese k neuronové síti, což nám i partnerům nejen zvýšilo výkonové a kvalitativní metriky, ale navíc otevřelo velké možnosti pro rozvoj, který s původním modelem nebyl možný,“ vysvětluje Ondřej Krišica, člen představenstva Seznam.cz.

-mav-