ARD a ZDF přišly ve videotékách s funkcí „čistý jazyk“

neděle, 25. června 2023, 08:30 TV, Aktuality MediaGuru

S funkcí „klare Sprache“, neboli „čistý jazyk“ přišly ve svých videotékách německé veřejnoprávní televize ARD a ZDF. Nabízejí ji jako bonusovou službu ke klasickému stereo zvuku, případně ke stopě s tzv. audiopopisem.

Nová funkce je k dispozici i na dětské televizi KiKA.

Nová funkce je k dispozici i na dětské televizi KiKA.

Kromě ARD a ZDF, které začaly první tituly s touto funkcí přidávat již v loňském roce, je tzv. klare Sprache k dispozici i u dětského programu KiKA. Programy německých veřejnoprávních médií je možné bez problémů sledovat v České republice ze satelitu Astra na pozici 19,2 stupně východně, případně díky přeshraničnímu zásahu tamních DVB-T2 vysílačů. Vybrané kanály mají v nabídce i někteří čeští operátoři. Příjem stanice na satelitu a v DVB-T2 je zcela bezplatný.

A co je tedy funkce klare Sprache? Jde o potlačení okolních zvuků ve prospěch mluveného slova. „Nové technické procesy nám umožňují automaticky vytvořit jazykově zvýrazněnou verzi z hotového zvukového mixu,“ uvedla při této příležitosti Astrid Plenková, programová manažerka dětského kanálu KiKA, a doplnila: „S nabídkou v „jasném jazyce“ KiKA dále přispívá k ještě větší bezbariérovosti.“ Videotéka německých médií je dostupná online i přes HbbTV.

-lukpol-