Weby ČRo byly přes den nedostupné kvůli útoku hackerů

čtvrtek, 22. června 2023, 22:00 Aktuality, Rádio ČTK

Weby Českého rozhlasu a zpravodajský web iRozhlas.cz byly během čtvrtka nedostupné, večer začaly fungovat v omezeném režimu.

Zdroj: Český rozhlas

Zdroj: Český rozhlas

Weby Českého rozhlasu (ČRo) a zpravodajský web iRozhlas.cz jsou od rána mimo provoz. Okolo 07:00 hodiny je zasáhl masivní hackerský útok. Byl vedený na všechna datová centra, která Český rozhlas pro své webové služby využívá. ČTK to dnes okolo 15:00 řekl mluvčí Jiří Hošna. Cílem útoku bylo podle Hošny zničit webové služby veřejnoprávního média. Útok byl spojený s dnešní konferencí o médiích a Ukrajině. Podle prezidenta Petra Pavla útok ukazuje, jak moc protivníkům vadí objektivní informace o konfliktech. Večer servery fungovaly v omezeném režimu.

Individuální útok byl podle Hošny s největší pravděpodobností vedený přes datové centrum. „Útočník pronikl přes systémové služby provozovatele. Zde poškodil zašifrováním disková pole, kde jsou naše média. Útok tedy nejvíce zasáhl soubory médií, jako jsou obrázky a audia. V tuto chvíli řešíme obnovu úložiště. Textová podoba je, ale ztratili jsme právě soubory v podobě obrázků a audií. Uvidíme, jestli vše půjde restaurovat. Zabezpečení datového centra dále řešíme," uvedl mluvčí.

Podle Hošny stále není jasné, kdy a v jaké podobě ČRo weby rozhlas.cz a irozhlas.cz znovu obnoví. V celé věci spolupracuje s Národním úřadem pro kybernetickou a informační bezpečnost. Vysílání Českého rozhlasu nebylo nijak narušeno a nadále funguje bez jakýchkoliv problémů, včetně webu Můjrozhlas.cz.

„Dnešní hackerský útok na web Českého rozhlasu, který měl přenášet konferenci Média a Ukrajina, potvrzuje, jak moc protivníkům vadí objektivní informace o konfliktech," uvedl prezident Petr Pavel na twitteru. Přenos konference je dostupný na facebooku  i na stránkách ČRo.

Generální ředitel ČRo René Zavoral v odpolední části konference řekl, že útok ještě nějakou dobu trvat bude. „Ještě ráno jsme mysleli, že to nebude tak masivní útok, že to bude klasický DDoS útok, který jsme zažili už několikrát. Ten útok je mnohem složitější a rafinovanější, určitě to ještě trvat bude," řekl. Rozhlas má podle něj výrazně napadená data. Útok dává jednoznačně do souvislosti s konferenci o Ukrajině. „Evidentně je někomu trnem v oku to, co tady probíráme," řekl.

Podle ředitele společnosti Logicworks Ivana Malíka šlo zjevně o přesně zacílený útok, který měl rozhlasu způsobit škodu, což se smazáním části dat na diskovém poli povedlo. „Zatím není známý rozsah poškození, nicméně nedostupnost webů přes šest hodin ukazuje na jeho vysokou závažnost," podotkl.

Podle bývalého vládního zmocněnce pro média Michala Klímy dnešní problémy ukazují, že český stát není připraven čelit informační válce. „My řešíme, jestli vypnutí proruských webů není porušením svobody slova, oni nám naše weby vypnou, když to potřebují," poznamenal na twitteru.

Rozhlas dnes pořádá konferenci nazvanou Média a Ukrajina, kterou zahájil prezident Petr Pavel a vystoupil na ní mimo jiné starosta Kyjeva Vitalij Kličko, britský novinář Peter Pomerantsev nebo dcera zavražděného ruského opozičního politika Borise Němcova Žanna Němcovová a představitelé veřejnoprávních rozhlasů z Česka, Slovenska a Ukrajiny. Zájemci ji mohou sledovat i na youtubovém kanálu.

-čtk-