ČT na podzim: Oktopus, Osada 2 nebo StarDance

středa, 26. července 2023, 10:50 TV MediaGuru

Česká televize představila jako první z trojice největších tuzemských stanic svůj letošní podzimní program.

Zleva: Generální ředitel Petr Dvořák a programový ředitel Milan Fridrich na tiskové konferenci, zdroj: MediaGuru.cz

Zleva: Generální ředitel Petr Dvořák a programový ředitel Milan Fridrich na tiskové konferenci, zdroj: MediaGuru.cz

Kriminální seriál Oktopus, druhá řada komediálního seriálu Osada, nová řada StarDance nebo premiérové filmové neděle nabídne letos na podzim ve svém vysílání Česká televize. Podzimní schéma představila na středeční tiskové konferenci na Kavčích horách za účasti generálního ředitele Petra Dvořáka,  který se na této konferenci s novináři rozloučil slovy „Dycky Česká", programového ředitele Milana Fridricha a řady tváří nových pořadů.

Nevyřešené případy tvoří hlavní motiv nového kriminálního seriálu Oktopus. Třináctidílný seriál scénáristy Jana Pachla zařadí ČT1 do pondělního programu. Hlavní role ztvární Miroslav Krobot a Marika Šoposká, dále hrají Kryštof Hádek nebo Zuzana Stivínová. První díl zařadí ČT 28. srpna.

Seriál Osada se vrací po dvou letech svou druhou řadou, odehrává se ve fiktivní chatařské osadě Záhoří. Seriál režíroval Radek Bajgar, první díl odvysílá ČT1 1. září a nové příběhy tak obsadí deset pátečních večerů. Role ztvárnili například Pavla Beretová, Martin Myšička, Petra Nesvačilová, Radek Holub, Ivana Chýlková nebo Stanislav Majer.

Od soboty 14. října zahájí ČT vysílání dvanácté řady StarDance. I letošní řadu moderují Tereza Kostková a Marek Eben. V soutěži se letos objeví mj. Ivana Chýlková, Eva Adamczyková, Marek Adamczyk, Iva Kubelková, David Prachař, Richard Krajčo nebo Josef Maršálek.

Kanál ČT2 přinese mj. dokumentární cyklus Jak se dělá dobrá škola a jaké by mohly být české školy budoucnosti nastíní desetidílná série režiséra Michaela Kaboše a scenáristy Tomáše Feřtka. V zařízeních, kde již reforma probíhá, se role průvodce zhostil moderátor Jiří Havelka.

Na nedělní večery jsou připraveny premiéry filmů, které mohli vidět návštěvníci kin. Poprvé uvede psychologické drama s prvky sci-fi Běžná selhání režisérky Cristiny Grosan, komedie Buko Alice Nellis, Betlémské světlo Jana a Zdeňka Svěrákových či Grand Prix Jana Prušinovského. Nebudou chybět ani dobový film Slovo Beaty Parkanové či drama Banger Adama Sedláka. Diváci uvidí i film Bratři o skupině bratrů Mašínů podle scénáře Marka Epsteina a v režii Tomáše Mašína.

Premiérovými díly pokračuje pořad Zázraky přírody s moderátory Marošem Kramárem a Vladimírem Kořenem a také kulinářský magazín Pečení na neděli s Petrou Burianovou. Sobotní večery budou patřit také portrétům známých osobností, jakými jsou třeba Chantal Poullain, Regina Rázlová, Petr Štěpánek nebo Helena Vondráčková. ČT odvysílá i charitativní koncert Světlo pro Světlušku a Královny popu na Karlštejně. Na podzim ČT uvede také premiérový cestopisný zábavný pořad Kam k nám, v němž si pokaždé jedna česká a jedna slovenská rodina vymění dovolenou, zážitky i zemi.

dokumentární tvorby bude mít premiéru nový cyklus krátkých dokumentů V širších souvislostech, který každý týden nabídne prostor pro dvě aktuální společenská témata. Novinkou bude také řada České počasí aneb Proč padají trakaře nebo dvě šestidílné série – Proč právě my? o rodinách čelících vážným nemocím dítěte a Děti narozené dvakrát o různých formách náhradní rodinné péče.

Pro vstup do druhé dekády vysílání si program ČT art připravil třináctidílný cyklus o dvaceti letech Dejvického divadla podle námětu, scénáře a v režii Aleše Kisila. Medailonky českých hudebnic a písničkářek pod názvem Muzikantky natočila scenáristka a režisérka Dagmar Smržová a režie osmidílného seriálu Architektura 58–89 se ujal Jan Zajíček na námět Vladimira 518.

Na iVysílání se exkluzivně představí šestidílná dokumentární série Pickupeři režiséra Tadeáše Daňka odkrývající svět pouličního svádění a skupin mužů, kteří systematicky oslovují dívky a seznamují se s nimi na veřejnosti. Desetidílná Bitová generace Štěpána FOK Vodrážky nahlédne do zákulisí tuzemské herní scény a přinese příběhy vzniku nejzásadnějších počítačových českých her.

Ze zahraničních seriálů přinese ČT například slovenský seriál Iveta o předsudcích, životě a lásce nebo seriál Marie Antoinetta.

Další detaily najdete v presskitu, který je k dispozici v dokumentu níže.

-mav-