Netflix začíná opouštět nejlevnější verzi bez reklam

středa, 19. července 2023, 23:05 Internet & Mobil, TV MediaGuru

Netflix začíná omezovat možnosti pro nejlevnější streaming bez reklam, zatím především v anglosaských zemích. Věří své zvýhodněné verzi předplatného s reklamou, kterou chce podpořit.

Ilustrační foto, zdroj: Netflix

Ilustrační foto, zdroj: Netflix

Provozovatel služby Netflix upouští od své nejlevnější verze streamování bez reklam (Netflix Basic). Zatím se to týká USA (zde je služba dostupná za 9,99 USD měsíčně) a Velké Británie (za 6,99 £), před měsícem se tak stalo v Kanadě. V nabídce zůstává standardní a prémiová nabídka bez reklam. Důvodem je snaha Netflixu podpořit zákazníky, aby si předplatili levnější verzi s reklamou. Vyplynulo to z informací, které firma oznámila při příležitosti zveřejnění výsledků za druhé čtvrtletí 2023. 

Netflix zavedl hybridní verzi s reklamou (levnější než základní verze bez reklam, a to za 6,99 USD měsíčně) loni v listopadu. Po šesti měsících, v květnu 2023, si ji podle sdělení firmy předplatilo 5 milionů zákazníků, přičemž pro tento reklamní balíček se rozhodlo 25 % nových předplatitelů. Ve druhém čtvrtletí se měl počet předplatitelů této „reklamní" nabídky ve srovnání s prvním čtvrtletím zdvojnásobit. Netflix si už letos po ukončení prvního čtvrtletí pochvaloval, že zvýhodněná nabídka předplatného s reklamou generuje vyšší celkový průměrný příjem na zákazníka než standardní měsíční předplatné ve výši 15,49 USD. Netflix také zdůraznil, že „převážná většina“ filmů a televizních pořadů je k dispozici v rámci obou verzí, kvůli licenčním omezením se ale ve verzi s reklamou neobjevuje „menší počet“ titulů (cca 5 %).

Předplatné s reklamou nabízí Netflix v USA, Velké Británii, Austrálii, Brazílii, Kanadě, Francii, Německu, Itálii, Japonsku, Koreji, Mexiku a Španělsku. Má ale v plánu uvádět ho i v dalších zemích.

Netflix upřesnil, že stávající předplatitelé základní nabídky bez reklam mohou službu využívat dál. Omezení se tak týká nových předplatitelů a těch, kteří ji znovuobnovují.

Základní nabídku předplatného bez reklam nabízí Netflix v Česku za 199 Kč měsíčně. Vedle toho je možné předplatit si standardní nabídku za 259 Kč nebo prémiovou nabídku za 319 Kč. Omezení nejlevnější verze bez reklam se zatím českého trhu netýká, nelze ale vyloučit, že Netflix ji bude chtít omezit i na dalších trzích. Záležet bude i na tom, kdy v Česku uvede levnější verzi předplatného s reklamou.

Na konci druhého letošního čtvrtletí evidoval Netflix globálně 238 mil. předplatitelů, což je o 8 % více než ve stejném období před rokem a o šest milionů více než na konci prvního letošního kvartálu. Výnosy společnosti v období od dubna do konce června 2023 meziročně vzrostly o téměř 3 % na 8,2 mld. USD. 

Zvýšení počtu předplatitelů přičítá Netflix navýšení ceny předplatného, zavedení placeného sdílení (zamezení sdílet účty mimo domácnost) na konci letošního května ve více než 100 zemích (včetně Česka) a právě také verzi předplatného s reklamou. „Věříme, že časem může být reklama zdrojem multimiliardového přírůstku příjmů," uvedla společnost ve zprávě k výsledkům za druhý kvartál. 

-mav-