Guerilla pro Galerii Vaňkovka zasáhla tři čtvrtě milionu lidí

pondělí, 28. srpna 2023, 11:50 Aktuality, Reklama MediaGuru

Guerillová kampaň pro brněnskou Galerii Vaňkovka zaznamenala souhrnný placený i organický dosah kolem 750 tisíc lidí.

Vizuál kampaně Děláš si kozly?!, udroj:

Vizuál kampaně Děláš si kozly?!, udroj:

Guerillová kampaň Děláš si kozly?! pro Galerii Vaňkovka zaznamenala přes čtvrt milionu uživatelů sociálních sítí zasažených organicky a skoro půl milionu uživatelů oslovených s pomocí placené propagace. K tomu je třeba přidat ještě komentáře na Facebooku a Instagramu a virální dosah. 

„Cílem kampaně byla propagace aplikace pro chytré telefony Jsem Vaňkovka!. Pracovali jsme s minimálním rozpočtem na reklamu a chtěli jsme netradiční formou efektivně zasáhnout cílové publikum. A náš kreativní tým v čele s videomakerem Patrickem Neumannem vymyslel následující: Brno je město, ve kterém je možné (skoro) všechno. Tak proč bychom nepovodili po centru Brna starou paní s kozou?“ vysvětluje Account Director agentury Media Age Filip Svoboda.

Figurantku s kozou nechala agentura 11. května odpoledne projít náměstím Svobody a centrem Brna. Nakonec přišly až ke Galerii Vaňkovka, kde si figurantka objednala pomocí aplikace kávu z řetězce kaváren Starbucks. Díky spolupráci s vybranými influencery (TikTokerka Lyubov, Sariheaa a Amy’s World, ale i bývalý fotbalista Petr Švancara) bylo zajištěno šíření na TikTok, Instagram i Facebook, ale fotky staré paní vedoucí kozu centrem Brna se během krátké doby rozšířily i na facebookové a instagramové, často recesistické profily (například Pražský institut pro urážení Brna, Squatting Slavs in Tracksuits, Paralelní listy nebo KKRD boys), kde se virálně šířily.

První fáze kampaně byla podpořena PR článkem na serveru BrněnskáDrbna.cz s textem o zmatené seniorce s kozou bloudící Brnem. Během víkendu byla spuštěna druhá fáze – billboardová kampaň s headlinem „Děláš si kozly?!“, která komunikovala soutěž o kávu ve zmíněném řetězci na rok zdarma za to, že si lidé do telefonu nainstalují aplikaci. Ve vizuálu se objevila figurantka s kozou, kterou řada lidí zaregistrovala pár dní předtím na sociálních sítích.

Ke kampani byly vyrobeny i čepice, mikiny a ledvinky s logem z dílny brněnského ilustrátora Dalibora Maxe Krcha. Tento merch si uživatelé mohli rovněž pořídit v aplikaci za věrnostní body, které se získávají návštěvou Galerie Vaňkovka.

Guerillová kampaň pro Galerii Vaňkovka, zdroj: Media Age

Guerillová kampaň pro Galerii Vaňkovka, zdroj: Media Age

„Samotná myšlenka kampaně byla hodně odlišná od kampaní, které standardně vytváříme. Po kratší úvaze jsem ale vyhodnotil, že marketing má být kreativní a inovativní, a pokud daná značka unese i nevšední komunikaci, je dobré ji vyzkoušet. Díky pečlivě nachystanému komunikačnímu plánu a správné volbě propagace se nám podařilo jednak navýšit počet uživatelů věrnostní aplikace Jsem Vaňkovka! a zároveň rozšířit povědomí o značce Galerie Vaňkovka. To vše samozřejmě i díky partnerovi celé akce, kterou byla společnost Starbucks. Závěrem mohu říci, že jsem velmi rád, že se nám ve spojení s reklamní agenturou Media Age podařilo vytvořit kampaň, která ukázala, že vystoupit z komfortní zóny se občas vyplácí,“ uvedl Tomáš Knop, ředitel Galerie Vaňkovka.

Kampaň překonala odhad zásahu především díky silnému virálnímu šíření na sociálních sítích. Na Twitteru zasáhla přes 60 tisíc uživatelů, na Facebooku a Instagramu se zásah pohyboval přes 200 tisíc. Celkově si během 14 dnů, kdy kampaň běžela, aplikaci stáhlo 728 uživatelů.

-mav-