Musk chce změnit způsob zobrazování zpráv na twitteru

středa, 23. srpna 2023, 07:35 Internet & Mobil ČTK

Elon Musk chce změnit způsob zobrazování odkazů na zprávy na své platformě sociálních médií X, dříve známé jako Twitter.

Ilustrační foto, zdroj: Shutterstock

Ilustrační foto, zdroj: Shutterstock

Elon Musk chce změnit způsob zobrazování odkazů na zprávy na své platformě sociálních médií X, dříve známé jako Twitter. Podle agentury Reuters by tento krok mohl vydavatelům zpráv omezit možnost přilákat uživatele. Z odkazů na zpravodajské články sdílené na platformě má zmizet titulek a text a zůstane pouze průvodní obrázek, uvedla sociální síť. Dodala, že pokyn pochází přímo od Muska. Firma tak dnes potvrdila dřívější zprávu časopisu Fortune, která odkazovala na zdroje.

Tímto krokem se Musk patrně snaží přimět uživatele, aby na platformě X trávili více času. Chce je také dotlačit je k tomu, aby si kvůli podrobnějším informacím zvolili předplacenou službu, napsala agentura Reuters.

Není podle ní bezprostředně jasné, jak tento krok ovlivní inzerenty na sociální síti. V červenci Musk uvedl, že síť X má 540 milionů aktivních měsíčních uživatelů.

V současné době se odkazy na zprávy objevují na časové ose uživatelů spolu s obrázkem, adresou zdroje a zkráceným titulkem. Taková prezentace přispívá k tomu, že uživatel na odkaz spíše klikne, a vydavatelé tak získávají čtenáře. Plánovanou změnu názorně síť X předvádí v jednom z příspěvků.

Po zkrácení odkazů by uživatelé mohli přidat i text a uvažovat o prémiové službě X, která umožňuje napsat jeden příspěvek o délce až 25.000 znaků. Musk v kontextu těchto změn prezentuje službu X jako relevantnější platformu pro tvůrce obsahu. Prémioví předplatitelé nyní mohou zveřejňovat delší videa, jejich příspěvky se zobrazují výše v časové ose a dostávají také podíl z prodeje reklamy.

Před několika dny Musk oznámil, že sociální síť X odstraní funkci, která uživatelům umožňuje zablokovat nechtěné sledující, a zabránit jim tak ve čtení a komentování příspěvků. Uživatelé mohou pomocí této funkce zajistit, že se v reakcích na jejich příspěvky nebudou objevovat nenávistné a obtěžující komentáře.

Zrušení blokování je další z řady změn, ke kterým Musk přistoupil po loňském převzetí twitteru za 44 miliard dolarů (tehdy zhruba bilion Kč). Tyto změny zahrnovaly například výrazné snížení počtu zaměstnanců, obnovení dříve zrušených účtů či nedávné přejmenování sítě na X.

Musk se označuje za zastánce absolutní svobody slova, někteří kritici však jeho postoj označují za nezodpovědný. Existují výzkumy, podle kterých na síti X po převzetí došlo k vzestupu nenávistných komentářů, a některé vlády síť viní, že dostatečně nereguluje obsah, napsala agentura Reuters.

Musk, který je rovněž výkonným ředitelem automobilky Tesla, je v současnosti nejbohatším člověkem na světě. Podle indexu miliardářů, který sestavuje agentura Bloomberg, dosahuje aktuální hodnota jeho majetku 216 miliard dolarů (zhruba 4,8 bilionu Kč).

-čtk-