Německo: Pozemní TV nemůže konkurovat placeným službám

sobota, 26. srpna 2023, 08:20 TV, Aktuality MediaGuru

Pozemní digitální vysílání DVB-T2 mohlo být pro Německo skvělou technologií pro distribuci signálu a přinést kýžené rozšíření programové nabídky. Naši západní sousedé se však v éře druhé televizní digitalizace rozhodly zakódovat komerční stanice.

Televizní věž v německém Düsseldorfu. Zdroj: Pixabay

Televizní věž v německém Düsseldorfu. Zdroj: Pixabay

Portál Teltarif přinesl nedávno obsáhlý komentář, který se zamýšlí nad neúspěchem pozemní digitální televize DVB-T2 v sousedním Německu. Ač měla technologie velký potenciál přilákat další diváky, stal se opak. Zájem o pozemní televizní vysílání dlouhodobě klesá. Podle oborového portálu je hlavním viníkem zakódování většiny komerčních stanic včetně těch nejvýznamnějších hráčů na trhu. Dekódovací zařízení je tak sice cenově velmi dostupné, na druhou stranu se programová nabídka oproti placeným službám s mnohem pestřejším výběrem stala prakticky nekonkurenceschopná.

Distribuce komerčních kanálů se navíc soustředila primárně pouze na hustě zalidněné oblasti, na řadě míst Německa tak mohou diváci sledovat pouze veřejnoprávní stanice, které jsou v DVB-T2 nadále šířené volně, jejich atraktivitu však zvyšuje dostupnost ve Full HD formátu. Služba freenet TV se tak sice ukazuje jako původně skvělý nápad, který ovšem zhatila katastrofální realizace. DVB-T2 tak může být zajímavé právě pro veřejnoprávní vysílatele, kteří šíří signál nekódovaně a platforma tak nabízí naprosto bezproblémový přístup k programům ve vyšší obrazové kvalitě Full HD.

-lukpol-