ČT3 se vrátí kolem roku 2025, peníze chce získat z komerce

středa, 6. září 2023, 09:50 TV, Aktuality MediaGuru

Nové vedení České televize podporuje návrat stanice ČT3. Peníze na jejich financování chce získat z obchodní spolupráce s komerčními partnery.

Zdroj: Česká televize

Zdroj: Česká televize

V rozmezí podzimu 2024 a jara 2025 plánuje nové vedení České televize vrátit do éteru stranici ČT3. Cílit ji bude tak jako v covidovém období na seniory, programově s ním ale bude pracovat odlišněji.

„Kanál se zaměří na diváky ve zralém věku a na jejich aktivní životní styl odpovídající současnosti. Zabývat se bude více i mezigenerační komunikací, mediální, finanční a digitální gramotností. Tedy tématy, která ve společnosti čím dál více rezonují a je po těchto diskuzích společenská poptávka,“ představili zaměření ČT3 nastupující generální ředitel Jan Souček a programový ředitel ČT Milan Fridrich.

Podle Milana Fridricha se podařilo České televizi produkci kanálu ČT3 zlevnit, pokud by se ale měla rozrůst o nové pořady, vyžádá si další investice. „Letošní rok nás naučil, že ČT3 chybí, diváci ji měli rádi a s Janem Součkem jsme se shodli, že ji chceme do portfolia vrátit, protože nikdo nemá v Česku tak velký audiovizuální fond, jako má ČT,“ zmínil. Věří proto, že se pro financování kanálu podaří najít peníze.

Nový generální ředitel Jan Souček zamýšlí stanici financovat z komerčních spoluprací se zadavateli reklamy. „Mám už signály od komerčních subjektů, které by rády spolupracovaly s ČT3 a s šéfem obchodu Hynkem Chudárkem chci vést debatu, jak zintenzivnit debatu s naším okolím  o investicích do obchodních sdělení na ČT3,“ sdělil. Interní debata se má vést v první polovině roku 2024 tak, aby přinesla rysy udržitelného financování stanice pro další roky.

Komerční výtěžnost ČT3 odhaduje Jan Souček v řádech několika desítek milionů korun ročně, upřesnil pro MediaGuru.cz. Přestože standardní reklama se na kanále ČT3 objevovala už dříve, po zamýšleném návratu chce vedení ČT více vytěžit z komerčních spoluprací a z nestandardních TV formátů.

Vysílání ČT3, které skončilo 31.12. 2022, od spuštění 23. března 2020 zaznamenalo sedm milionů diváků. Stanici vzniklou v reakci na pandemii koronaviru, kterou doprovázela řada omezení, si pustilo 94 procent diváků nad 65 let. Přesně po 1013 dnech vysílání se program ČT3 s diváky rozloučil na silvestra českou komedií Saturnin. Programová nabídka ČT3 se opírala zejména o výběr z televizního fondu, tematické relace, jakými byly Pohybovky Pavla Kříže nebo Taneční pro starší a pokročilé se Zdeňkem Chlopčíkem, a základní informační servis.

Programový šéf ČT věří v obnovu ČT3, kanál podporuje i Souček

středa 19. července 2023

-mav-