Meta si nechá platit i za firemní profily

neděle, 1. října 2023, 08:00 Internet & Mobil, Aktuality MediaGuru

Předplatit si ověřený účet na Facebooku či Instagramu budou brzy moci také firmy. Elon Musk by šel ale ještě dál.

Ilustrační foto, zdroj: Shutterstock

Ilustrační foto, zdroj: Shutterstock

Plnohodnotné používání sociálních sítích pomalu přestává být zadarmo. Týká se to i firemních profilů. Společnost Meta oznámila, že brzy rozšíří možnosti placené verifikace profilů na Facebooku či Instagramu také mezi korporátní účty. Testování novinky má podle Mety začít během nadcházejících týdnů ve vybraných zemích s tím, že v budoucnu by prokazování se ověřenou totožností mělo být možné i na WhatsAppu. Meta slibuje, že firemní předplatitelé dostanou za své peníze několik různých výhod: provozovatel Facebooku má aktivně vyhledávat plagiátory a přednostně chránit před jejich činností platící klienty. V neposlední řadě americký technologický gigant korporátním předplatitelům slibuje bohatší možnosti zviditelnění. Na Instagramu a Facebooku budou tyto firemní účty zobrazovány na předních místech výsledků vyhledávání v rámci aplikace. Algoritmy je rovněž mají doporučovat ke sledování přímo v newsfeedu Instagramu.

„Menším firmám novinky pomohou dosáhnout toho, po čem na platformě touží nejvíc: vejít do širšího povědomí jako značka a přilákat nové zákazníky,“ uvádí Meta v tiskové zprávě. Pro WhatsApp slibuje Meta kvůli odlišné povaze platformy jinou sadu výhod: možnost vytvořit vlastní whatsappovou stránku dohledatelnou přes web a funkci umožňující používat aplikaci za účelem komunikace se zákazníky několika různým zaměstnancům naráz

Za tyto prémiové funkce podnikatelé zaplatí zhruba dvojnásobek toho, kolik stojí ověření účtů soukromé osoby. Firmu vyjde verifikace facebookového, nebo instagramového profilu na 22 dolarů měsíčně při zakoupení přes webovou stránku, respektive 28 dolarů při nákupu prostřednictvím mobilní aplikace. Meta bude nabízet i výhodnější balíček, v jehož rámci má stát měsíční předplatné ověřeného účtu 35 dolarů pro Facebook a Instagram zároveň. Ceník pro WhatsApp zatím Meta nezveřejnila.

Jasný trend

Své plány na rozšíření předplatitelského modelu Meta oznámila ve stejném týdnu, kdy se majitel sítě X Elon Musk nechal slyšet, že hodlá zpoplatnit už pouhé prohlížení obsahu své platformy. Miliardář to zmínil v rozhovoru s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. Není ale zřejmé, jestli nešlo jen o poznámku na okraj a zda jsou podobné úvahy už ve stadiu realizace. „Chystáme se přijít s nižší cenou. Chceme, aby to byla jen malá částka,“ řekl Musk. „Je to na delší diskusi, ale podle mého názoru je to vlastně jediná obrana proti obrovským armádám botů," dodal momentálně nejbohatší člověk na světě. V České republice se za X Premium platí na webu 217 korun, v aplikaci iOS je měsíční cena 249 korun. Podobně jako u Mety i na X mají předplatitelé získat kromě symbolu prokázané identity rovněž preferenci ze strany algoritmů sítě.

Kromě Mety a X experimentuje s dalším předplatitelským modelem také TikTok, který od března umožnil tvůrcům umisťovat část obsahu za paywall. Na vyhodnocení toho, který z přístupů těchto sociálních sítí je nejživotaschopnější, by bylo ještě brzy. Jen těžko lze ale předpokládat, že by se provozovatelé sítí díky zpoplatnění služeb najednou mohli úplně obejít bez příjmů z reklamy. Trend je však zjevný. Věta „Facebook byl, je a bude zdarma“, která dříve tvořila součást přihlašovací stránky sociální sítě, čím dál více působí jako pozůstatek nekonečně vzdálené minulosti.

-riv-