Operátoři vidí smysl pozemní televize i po roce 2030

čtvrtek, 19. října 2023, 12:00 TV, Aktuality MediaGuru

Telekomunikační firmy nadále plánují investovat do rozvoje pozemního digitálního vysílání, a to i v dlouhodobém horizontu. Vyplynulo to z oborové konference Radiokomunikace, která se konala v úterý v Pardubicích.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Výrazně ve prospěch pozemního vysílání zaloboval operátor Digital Broadcasting, který je provozovatelem celoplošného DVB-T2 multiplexu 24, jehož hlavním zákazníkem je mediální skupina Nova. Výkonný ředitel Jakub Juhas popsal návštěvníkům konference budování nových vysílačů v často složitých podmínkách. Operátor si zakládá na tom, aby šlo primárně o vysoké kóty, které umožní velký dosah signálu. Některé vysílače se však nepodaří realizovat například proto, že jejich výstavbu nepovolí ochranáři, případně by výrazně narušily ráz krajiny.

„Budujeme nové vysílače, počítáme se spouštění nových lokalit a podporujeme pozemní digitální televizi i po roce 2030,“ uvedl Juhas. Žádné konkrétní oblasti, které by měla firma nyní v přípravě, však nejmenoval. Operátor se vedle DVB-T2 chce pustit také do rozvoje digitálního rádia DAB+, podobně jako České Radiokomunikace, které už pro Český rozhlas technicky zajišťují chod jeho multiplexu s pokrytím 96 % populace. Operátor má již podepsané smlouvy s novými DVB-T2 zákazníky A11 Sport a teleshoppingovou Topmerch. Ta má v horizontu několika týdnů konečně požádat o licenci.

-lukpol-