TVP přejde na DVB-T2 definitivně koncem listopadu

neděle, 22. října 2023, 07:45 TV, Aktuality MediaGuru

Na konci příštího měsíce by měla polská veřejnoprávní televize TVP přejít na pozemní digitální vysílání DVB-T2 a ukončit tak stávající standard DVB-T, který ještě stále využívá celoplošná síť 3.

Tváře zábavného soutěžního pořadu Now You Can Dance. Zdroj: TVP

Tváře zábavného soutěžního pořadu Now You Can Dance. Zdroj: TVP

Multiplex 3 měl kvůli válečnému konfliktu na Ukrajině od polského regulátora výjimku. Zatímco ostatní celoplošné sítě již ve standardu DVB-T2 vysílají, zmiňovaná programová nabídka s kanály TVP1, TVP2, TVP Info a dalšími mohla pokračovat s DVB-T až do konce letošního roku. Podle informací portálu Wirtualnemedia však veřejnoprávní médium tuto lhůtu nehodlá využít do poslední chvíle, ale na standard DVB-T2 bude multiplex 3 překlopen na konci listopadu.

Na výjimku udělenou polské veřejnoprávní televizi si v minulosti stěžovali zejména komerční vysílatelé. Ti dostali přechod na DVB-T2 jako povinnost, kterou je třeba realizovat do poloviny roku 2022. Argumentovali, že TVP pokračováním vysílání v původní technologii drží diváky de facto jako rukojmí, protože je nenutí k přechodu na nový standard a ti zároveň nemohou přijímat komerční stanice. Všechny programy v celoplošných sítích prakticky v DVB-T2 přešly na formát HD. Nadále jsou šířeny bezplatně.

-lukpol-