Amazon navázal obchodní spolupráci se sociálními sítěmi

neděle, 19. listopadu 2023, 08:05 Internet & Mobil MediaGuru

Uživatelům Facebooku, Instagramu a Snapchatu se otevírá možnost nakupovat na největším světovém e-shopu přímo z aplikace.

Ilustrační foto, zdroj: Shutterstock

Ilustrační foto, zdroj: Shutterstock

Američtí digitální giganti spojují síly. Během krátké doby navázal Amazon spolupráci se dvěma významnými provozovateli sociálních sítí – s Metou a posléze také Snapem, jak informoval portál The Information. Uživatelé Facebooku, Instagramu a Snapchatu poprvé spatří ve „svých“ aplikacích reklamy propagující nabídku zboží na Amazonu s možností jej rovnou koupit. V inzerátech nebudou chybět údaje o aktuální ceně, odhady doby doručení nebo podrobnosti o produktu. Tento způsob propagace nicméně nemá zahrnovat kompletní nabídku Amazonu. Týkat se navíc bude jen amerických uživatelů Facebooku a spol.

Hlavním aspektem partnerství je, že spotřebitelé nebudou muset kvůli dokončení nákupu opustit sociální síť. K podobnému provázání světa retailu a síťových médií došlo už na jaře. Týkalo se spojenectví Amazonu s Pinterestem. Aktuální propojení největšího globálního internetového obchodu s provozovatelem „nejlidnatější“ sociální sítě je ale podle některých analytiků řádově významnější událostí. „Tohle partnerství přináší obrovské tržní příležitosti pro Metu, Amazon a zejména pro zadavatele,“ cituje CNBC spoluředitele digitální agentury Disruptive Digital Maurice Rahmeyho. „Je to nejdůležitější reklamní novinka, kterou letos Meta představila,“ napsal Rahmey na LinkedInu.

Hra o data

Argumentuje mimo jiné i tím, že korporace dostávají příležitost mezi sebou sdílet mimořádně cenná obchodní data. „Amazon může rozšířit pole působnosti a pomoci svým prodejcům se získáním nových zákazníků. Je to pro všechny win-win situace,“ dodal Rahmey. Dodal však, že některé důležité detaily partnerství ještě nejsou zcela vyjasněné. Týkají se hlavně toho, jakým způsobem má probíhat sdílení provizí z prodejů napříč platformami. Otázkou jsou prý také možností zvolit si, kde všude se má reklama na zboží zobrazovat. „Pokud prodávám přes Amazon, bude mi stačit jenom někde zaškrtnout políčko ,umožnit prodej i prostřednictvím Mety’ a pak se moje produkty najednou objeví na Facebooku? Nebo z pohledu zadavatele: budu si moci vybrat, jestli chci potenciální zákazníky nechat nakupovat na Amazonu, či je přesměrovat jinam?“

Může to znít jako projev puntičkářství, ale pro všechny zainteresované americké firmy je vylepšování svých nákupních funkcí téměř strategickou otázkou. „Bitva s TikTokem začala. Nová partnerství pomohou Amazonu obstát ve světě mnohem impulzivnějších a nahodilejších nákupů, které probíhají ve světě sociálních médií,“ cituje agentura Reuters Jasmine Enbergovou, hlavní analytičku eMarketeru. Už nyní je ostatně patrné, že pro mnoho teenagerů se „prohledávání“ TikToku stává náhradou „googlování“. Vzhledem k ambicím čínské firmy v oblasti e-commerce teoreticky „hrozí“, že by TikTok sloužil mladé generace rovnou i jako místo nakupování.

-riv-