ČT na jaře: Smysl pro tumor, To se vysvětlí, soudruzi!, Peče celá země nebo Výborná show

úterý, 28. listopadu 2023, 11:05 TV MediaGuru

Česká televize představila své programové schéma pro začátek roku 2024 a jarní televizní sezónu.

To se vysvětlí, soudruzi!, zdroj: Česká televize

To se vysvětlí, soudruzi!, zdroj: Česká televize

Česká televize zařadí do vysílání v novém roce 2024 dva nové seriály, reality show Peče celá země, nové řady už dříve vysílaných seriálů, premiérové dokumenty nebo filmy a také novou talk show s Lucií Výbornou.

Do nedělního prime-time na ČT1 směřuje od nového roku osmidílný seriál Smysl pro tumor od režisérky Terezy Kopáčové. Natočen byl podle belgické předlohy Gevoel voor tumor a líčí příběh studenta neurochirurgie, který se stane onkologickým pacientem. Hlavní roli ztvární herec Filip Březina. Seriál má ukázat vnitřní sílu člověka změnit v sobě přístup k těžké životní situaci. Dále hrají Jiří Bartoška, Tereza Brodská nebo Pavel Řezníček.

Na česko-německé koprodukční projekty Návštěvníci, Arabela nebo Létající Čestmír má od března navázat další jarní novinka – osmidílný komediální seriál To se vysvětlí, soudruzi!. Vznikl v koprodukci s německou televizí ZDF. Osm případů paranormálních jevů z komunistického Československa bude řešit Jiří Macháček a Jan Cina v hlavních rolích. Seriál režírovali Matěj Chlupáček a Michal Samir podle scénáře Mira Šifry, Lucie Vaňkové a Marie Staré.

Na obrazovky se od pondělí 8. ledna vrací s novými díly druhá řada kriminálního seriálu Stíny v mlze. Připraveno je dvanáct nových dílů, které režíroval Radim Špaček. Hlavní role opět ztvárnili Petra Špalková a Jiří Vyorálek. Příběhy se neodehrávají jen v Ostravě, ale také v Polsku a na Slovensku.

Pokračování má také komediální seriál Dobré ráno, Brno! režiséra a scénáristy Jana Prušinovského. Seriál má být stejně jako v případě první řady nadsázkou z prostředí televizního ranního pořadu.

Premiérové díly nabídne i reality show Peče celá země. ČT s ní počítá do sobotního hlavního vysílacího času od 6. ledna. Půjde o třetí řadu této soutěže určené pro amatérské pekaře. ČT vybírala účastníky ze 400 zájemců, kteří se přihlásili. Jeden z deseti nových dílů bude charitativní a bude věnovaný sbírce Pomozte dětem.

V jarním vysílání ČT bude mít rovněž premiéru film Svatá scénáristy Marka Epsteina a režiséra Jiřího StrachaJiřinou Bohdalovou v hlavní roli.  Vychází ze skutečných reálií a líčí příběh „tří žen, která každá ví něco na tu druhou, ale zároveň toho neví dost“.

ČT také od března nasadí do vysílání novou talk show s názvem Výborná show, kterou provede Lucie Výborná. „Česká televize bude mít vedle Všechnopárty druhou panelovou talk show," uvedl na tiskové konferenci k jarnímu programu ČT programový ředitel Milan Fridrich

Připravené je také dvoudílné drama Vedlejší produkt režiséra Petera Bebjaka v hlavních rolích s Tomášem Maštalírem,
Martinem Hofmannen a Zuzanou Stivínovou.

ČT připravila do vysílání také premiérové dokumenty, mj. druhou sérii úspěšného cyklu Plné hnízdo o pěstounské péči, dále cyklus Světem na kole, režisér Robert Sedláček natočil desetidílnou dokumentární sérii Touha po věčnosti, kněz Zbigniew Czendlik se projede V karavanu po Polsku, Miroslav Táborský se podívá za Technickými klenoty naší země a Aleš Najbrt v sedmidílném cyklu Identita provede historií českého grafického designu.

Z kin se na obrazovky přesune oceněný snímek Arvéd s Michalem Kernem a Sašou Rašilovem, příběh Ukrajinky žijící se čtrnáctiletým synem v Česku zfilmoval režisér Michal Blaško ve filmu Oběť, koprodukční drama Nezanechat stopy zachytí tragické události z komunistického Polska, režisér a scenárista Miroslav Krobot odhalí Velkou premiéru, Běžná selhání zachytila režisérka Cristina Grosan a jak snadno se může vymknout z rukou experiment se svobodou se ukáže ve snímku Hranice lásky.

Starty nových pořadů ČT v roce 2024

  • sobota 6. ledna: Peče celá země III
  • neděle 7. ledna: Smysl pro tumor
  • pondělí 8. ledna: Stíny v mlze II
  • pondělí 8. ledna: Dobré ráno, Brno! II
  • úterý 9. ledna: Adikts (iVysílání)
  • březen: To se vysvětlí, soudruzi!
  • březen: Výborná show

Pro online platformu iVysílání Česká televize připravila šestidílný hraný seriál Adikts o studentech adiktologie, kteří se v rámci zodpovědného přístupu ke studiu rozhodnou experimentovat. Natočil ho režisér Adam Sedlák. Doplní ho dokumentární cyklus Česko na drogách. Minisérie Dakar Sistaz je o dvojčatech Aliyyah a Yasmeen Kolocových a Game Story o vzniku nejzásadnějších českých počítačových her.

Další detaily o vysílání ČT pro první měsíce roku 2024 najdete v materiálu níže.

-mav-