Počet platících Čechů za VOD se zvýšil o polovinu na 3 miliony

pondělí, 13. listopadu 2023, 07:15 TV, Výzkum MediaGuru

Počet platících Čechů za služby videa na vyžádání se rychle zvyšuje, oproti loňském roku se zvýšil o polovinu, ukazuje statistika ČSÚ.

Ilustrační foto, zdroj: Shutterstock

Ilustrační foto, zdroj: Shutterstock

Pořady placených streamovacích služeb typu Netflix, HBO Max nebo Voyo sleduje v Česku v letošním roce 35 % osob starších 16 let, což je o 13 procentních bodů více než o rok dříve (+53 %) a o 20 procentních bodů více než před dvěma lety. Absolutně to představuje téměř 3 miliony osob (2,97 mil.). Uvádí to nová zpráva Českého statistického úřadu (ČSÚ). Nejvíce osob, které placené VOD služby sledují, je ve věkové skupině 16-24 let (56 %) a poté ve skupině 25-34 let (51 %). Nejvyšší podíl sledujících podle vzdělání je mezi vysokoškolsky vzdělanými.

Nedávno zveřejněná čísla od agentury Nielsen ukázala, že placené VOD služby využívá pravidelně necelá třetina českých domácností (31 %). To je tak v zásadě srovnatelný počet, který uvádí ČSÚ. V Česku je evidováno 4,8 mil. domácností (tj. 31 % je z toho 1,49 mil.) a průměrná domácnost je 2,15 osob (zdroj: ČSÚ).

Sledování placených VOD pořadů podle věku (%)

Zdroj: ČSÚ, hodnoty se zobrazí najetím na sloupec

Sledování placených VOD pořadů podle vzdělání (%)

Zdroj: ČSÚ, hodnoty se zobrazí najetím na sloupec

Televizi na internetu (např. běžných TV poskytovatelů jako iVysílání, nebo těch samostatných jako DVTV či Stream.cz) sleduje podle ČSÚ 41 % Čechů starších 16 let. Do výsledku je započítáno sledování pořadů zdarma na počítači, na telefonu nebo na chytré televizi. Rovněž v případě sledování televize na internetu platí, že s rostoucím věkem podíl osob sledujících televizi na internetu klesá.

Videa na stránkách, kde uživatelé svá videa sdílí, např. YouTube, sleduje v letošním roce 64 % osob starších 16 let (tj. 5,48 mil. osob).

Sledování videí celkově patří na internetu k jedné z nejčastějších aktivit. Celkem sleduje videa online 71 % osob starších 16 let a z osob ve věku 16 až 24 let je to dokonce 99 %.

Za video služby platí třetina domácností, táhne česká tvorba

pátek 3. listopadu 2023

-mav-