Prima+: Diváci odsledují v tarifech light a free stejné množství reklamy

středa, 29. listopadu 2023, 07:10 TV MediaGuru

Přestože předplatitelé verze s reklamou mají přístup k polovičnímu množství reklamy než diváci tarifu zdarma, množství odsledované reklamy je u obou skupin stejné, sdělil na konferenci Forum Media Josef Beneš.

Zdroj: FTV Prima

Zdroj: FTV Prima

Uživatelé, kteří si v nabídce Prima+ zaplatili verzi předplatného s polovičním množstvím reklamy, odsledují stejné množství reklamy jako registrovaní uživatelé, kteří obsah sledují zdarma. Pro ty je přitom sledování reklamy hlavní podmínkou pro to, aby obsah mohli zdarma sledovat. Na letošní konferenci Forum Media se o zkušenosti s fungováním light předplatného (hybridní verze za 99 Kč s polovičním množstvím reklamy), prémiovým předplatným (sledování bez reklam za 149 Kč měsíčně) a registrací (sledování zdarma výměnou za obsah s reklamou) podělil Josef Beneš, ředitel VOD služeb televizní skupiny Prima.

„Uživatelé, kteří platí 99 Kč měsíčně, zkonzumují stejné množství reklamy, přestože mají o 50 % reklamy méně než lidé ve verzi sledování s plným množstvím reklamy,“ uvedl Josef Beneš s tím, že konzumace reklam je v případě obou způsobů sledování stejná.

Desetiměsíční zkušenost s fungováním Prima+ zároveň ukázala, že předplatitelé prémiové nabídky (tj. obsahu bez reklam) jsou nejvěrnější a zároveň tráví sledováním videí z nabídky Prima+ nejvíce času. „Ukazuje se, že ten, kdo platí víc, konzumuje víc,“ popsal Beneš. Uživatelé prémiového předplatného Prima+ tráví sledováním v průměru 10 hodin týdně, uživatelé light verze v průměru 7 hodin týdně a uživatelé obsahu zdarma (tj. ti, kteří se registrují) v průměru tři hodiny týdně. „Měli jsme z toho strach, báli jsme se, zda námi stanovená komerční propozice bude fungovat. Zatím to vypadá, že funguje,“ shrnul Beneš.

Předplatitelé prémiové verze odsledují ve srovnání s uživateli light verze a verze zdarma největší porci obsahu na velké obrazovce, celkem je to 42 % (z toho 24 % prostřednictvím smart TV s aplikací Prima+ a 18 % pomocí HbbTV). U uživatelů verze zdarma naopak převažuje sledovanost na webu (přes 50 %). Více než třetinu obsahu vlastní tvorby tvoří u uživatelů prémiové a hybridní (light) verze konzumace premiérového obsahu vlastní tvorby (tj. nabídka originals, předpremiéry). Z prémiové nabídky platící uživatelé nejvíce vyhledávali seriál Pod hladinou a poté druhou řadu seriálu Einstein.

Zdroj: FTV Prima

Zdroj: FTV Prima

Zdroj: FTV Prima

Zdroj: FTV Prima

Podle zkušeností Primy také většina předplatitelů zůstává i po vypršení předplatného. 70 % uživatelů prémiové verze nebo light verze zůstali na Prima+ aktivní. Necelá polovina z těch (47 %), kterým skončilo light předplatné, zůstala aktivní v tarifu zdarma. Pokud si znovu zaplatili předplatné, tak 23 % zůstalo u light verze a 30 % z nich volilo prémiovou verzi. V případě prémiových předplatných většina uživatelů zůstala s prémiovou nabídkou. „Uživatelé neodcházejí k levnějšímu tarifu a nepozorujeme tady kanibalizaci,“ uvedl k chování uživatelů prémiové verze Josef Beneš.

Prima+ eviduje podle sdělení provozující skupiny Prima po deseti měsících na trhu více než 800 tisíc registrovaných uživatelů a 110 tisíc platících uživatelů. Služba Prima+ odstartovala v únoru letošního roku, za tu dobu přinesla dvanáct prémiových vlastních titulů.

-mav-