Ulož.to Disk nebude od prosince umožňovat sdílení souborů

pátek, 24. listopadu 2023, 13:05 Aktuality, TV, Internet & Mobil ČTK

Internetové úložiště Ulož.to Disk od prosince nebude umožňovat stahování souborů, které si na něj uživatelé sami nenahráli.

Ilustrační foto, zdroj: Shuttesrtock

Ilustrační foto, zdroj: Shuttesrtock

Internetové úložiště Ulož.to Disk od prosince nebude umožňovat stahování souborů, které si na něj uživatelé sami nenahráli. Platforma dosud sloužila například ke sdílení filmů nebo hudby. Důvodem změny v možnosti stahování souborů je nová evropská legislativa. Ulož.to to dnes oznámilo v tiskové zprávě.

Změny se podle provozovatelů Ulož.to týkají pouze cloudového úložiště Ulož.to Disk. Streamovací služba Ulož.to Live je regulovaná jinou legislativou, například dohledem RRTV a bude nadále v provozu beze změn.

„Vždy jsme si pečlivě dbali na to, aby byl provoz Ulož.to v souladu s platnou českou i evropskou legislativou. To bylo opakovaně potvrzeno i výroky soudů v rámci sporů, které proti nám byly často účelově vedeny. Abychom i do budoucna splňovali všechna zákonná kritéria, zejména v souvislosti s novou evropskou legislativou, zavádíme od 1. prosince výraznější změny fungování cloudového úložiště Ulož.to Disk,“ uvedl Jan Karabina, jednatel společnosti Cloud Platforms, která Ulož.to provozuje.

Služby cloudového úložiště Ulož.to Disk budou od pátku přístupné jen registrovaným uživatelům. Ti budou moci nově nakládat pouze se soubory, které na úložiště sami nahráli. Soubory nebude možné sdílet veřejnosti ani adresně prostřednictvím odkazu. Uživatelé se podle zástupců služby nemusí bát, že by přišli o své vlastní soubory.

Pokud za nových podmínek nebudou mít platící uživatelé zájem službu nadále využívat, mohou své účty ukončit, nebo převést na bezplatnou verzi. V takovém případě jim Ulož.to vrátí zbylé předplatné či kredity.

Ke změnám Ulož.to přinutilo nové nařízení o jednotném trhu digitálních služeb a o digitálních službách, tzv. Digital Services Act (DSA), který upravuje sektor digitálních služeb v EU. Cílem nařízení je zajistit správné fungování jednotného trhu, udržovat bezpečné on-line prostředí a chránit základní práva uživatelů. DSA stanovuje pravidla a povinnosti pro digitální služby, které fungují jako zprostředkovatelé, tedy propojují uživatele se zbožím, službami a obsahem. Jedná se o spektrum digitálních služeb, od služeb poskytujících síťovou infrastrukturu, přes webhosting až po on-line platformy, jako jsou sociální sítě nebo internetová tržiště.

-čtk-