Český knižní trh se loni ocitl v krizi, celkový objem klesl

středa, 6. prosince 2023, 11:05 Tisk MediaGuru

V roce 2022 se český knižní trh ocitl v krizi, uvádí v předmluvě nové zprávy Svazu českých knihkupců a nakladatelů jeho předseda Martin Vopěnka.

Ilustrační foto, zdroj: Shutterstock

Ilustrační foto, zdroj: Shutterstock

Po obtížných dvou letech, kdy se knihkupectví potýkala s důsledky lockdownů, se situace v roce 2022 neuklidnila. Důsledkem války na Ukrajině došlo ke skokovému růstu nákladů na energie a raketově rostoucí inflaci. Předseda Svazu českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) Martin Vopěnka hodnotí rok 2022 jako krizový. „Samotný pokles o 3,5 % se ještě nemusí jevit nijak dramaticky. Jedná se však o absolutní pokles bez započtení inflace. Knihkupci, nakladatelé a distributoři tak neměli šanci vydělat si na zvýšené ceny energií, nájmů a vstupů. Právě kvůli cenám vstupů stouply v roce 2022 maloobchodní ceny knih. To znamená, že přepočteno na prodané kusy byl pokles podstatně výraznější," vysvětluje. 

Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) odhaduje celkový objem českého knižního trhu za rok 2022 přibližně na 8,4 miliardy korun v koncových cenách včetně DPH. To představuje oproti předchozímu roku pokles zhruba o 250 milionů korun (-3 %).

Obrat prodaných tištěných knih přitom dosáhl přibližně 7,8 miliardy korun, což je nejméně za posledních 5 let a meziročně znamená pokles asi 3,5 %, bez započtení rostoucího dovozu zahraniční literatury meziročně zhruba asi o 4,5 %.

„Knižní trh prostě zrcadlí stav reálných příjmů lidí. Ať budou knihy dražší či levnější, objem celkových prostředků, které čtenáři za knihy vynaloží, to neovlivní. Žádným zdražením nelze knižní trh zvětšit. Krizový vývoj se evidentně propisuje i do roku 2023. Nulová DPH na knihy, která začne platit od 1. 1. 2024, se tak jeví jako záchrana v poslední chvíli. Věříme, že spolu s obnovením růstu reálných příjmů přispěje nulová DPH nejprve ke stabilizaci a později i k dalšímu rozvoji českého knižního trhu,“ uvedl dále Martin Vopěnka v předmluvě Zprávy o českém knižním trhu 2022/23.

V růstu ale pokračuje trh e-knih a audioknih. Obrat maloobchodního trhu v roce 2022 činil 268 mil. Kč, což je oproti roku 2021 nárůst zhruba o 3 %. 70 % z tohoto objemu se prodalo digitálně

Podle databáze České národní bibliografie (ČNB) bylo celkově vydáno 14,5 tisíce titulů s vročením 2022, jedná se o meziroční nárůst cca o 2 %.

K největším nakladatelům patří nadále Albatros, Euromedia a Grada. Albatros Media ke svým šestnácti nakladatelským značkám přidala nově Pointu a Garamond, firma Euromedia Group vydávala knihy na dvanácti značkách, mezi které nově přibyl Granit. Do první pětky se nově dostal vydavatel Dobrovský.

Mezi knižními maloobchodními řetězci je z pohledu počtu prodejen nejsilnější Kanzelsberger, následují Levné knihy a Dobrovský.

Zdroj: Zpráva o českém knižním trhu 2022/2023, SČKN

Zdroj: Zpráva o českém knižním trhu 2022/2023, SČKN

Zdroj: Zpráva o českém knižním trhu 2022/2023, SČKN

Zdroj: Zpráva o českém knižním trhu 2022/2023, SČKN

V roce 2024 se SKČN chce věnovat tématu generativní AI, ať už v rámci legislativního procesu vedoucího k přijetí evropského AI Actu nebo při zavádění jednotné praxe mezi nakladateli k uplatňování výhrady ve vydávaných titulech, která by bez souhlasu nositele práv algoritmům neumožňovala bez vědomí nositele práv užít obsah titulu ke strojovému učení. 

Zástupci knižního trhu zároveň věří, že nulová DPH na knihy bude mít pozitivní dopad na udržení rozmanitosti knižní nabídky, zlepšení přístupu ke vzdělanosti a zvýšení čtenářství.

Celá zpráva SČKN je k dispozici v dokumentu níže.

-mav-