ČT pro příští rok zvýší rozpočet, využije miliardu z rezerv

čtvrtek, 14. prosince 2023, 07:00 Aktuality, TV ČTK

Rada ČT schválila rozpočet České televize pro rok 2024. Počítá s výnosy a náklady ve výši 7,952 miliardy korun a s tím, že zhruba jednu miliardu využije z rezervy.

Zdroj: Česká televize

Zdroj: Česká televize

Česká televize v příštím roce meziročně navýší své výnosy a náklady o 566 milionů Kč na 7,952 miliardy korun. Ve vyrovnaném rozpočtu chce využít zhruba jednu miliardu korun z rezerv z minulých let. Rozpočet ve středu schválila Rada ČT.

Veřejnoprávní televize rozpočet navýšila s výhledem na zvýšení televizního poplatku od roku 2025 ze 135 na 160 korun měsíčně, jak s tím počítá připravovaná novela ministerstva kultury. Její schválení očekává generální ředitel ČT Jan Souček do konce září příštího roku.

Rezervy na účtech ČT vznikly z hospodaření v minulých letech a televize je postupně čerpá. Pro příští rok také rada rozhodla o snížení minimálního zůstatku na účtech ČT ze 700 na 550 milionů korun. Čerpání z rezerv má podle finančního ředitele Davida Břinčila televizi v příštím roce umožnit nesnižovat výrobní výkon a nepropouštět zaměstnance, které by pak musela složitě v dalším roce po zvýšení příjmů z poplatku nabírat.

Místopředseda rady Vlastimil Ježek nicméně upozornil, že pokud poslanci zvýšení poplatku neschválí, hrozí televizi v roce 2025 výrazný propad finančních prostředků, který už nebude možné sanovat z finanční rezervy. Televize by se měla i na tento scénář připravit návrhem úsporných opatření.

Nominální zvýšení objemu peněz v rozpočtu je podle Břinčila určeno na mzdové náklady a vyšší výrobní úkol, zejména ve sportu, kde televizi čeká pokrývání významných akcí, jako jsou olympijské hry nebo mistrovství Evropy ve fotbale.

Hlavní část příjmů České televize tvoří televizní poplatek, zhruba jednu miliardu Kč pak společnost získá z podnikatelské činnosti.

-čtk-