Média zažila překotný rok 2023 s řadou významných událostí

pátek, 29. prosince 2023, 16:30 TV, Tisk, Rádio, Internet & Mobil MediaGuru

Několik významných událostí přinesl rok 2023 pro tuzemskou mediální scénu. Připomínáme některé z nich.

Ilustrační foto, zdroj Unsplash

Ilustrační foto, zdroj Unsplash

Rozšiřování nabídky videa na vyžádaní, majetkové změny, nové televizní stanice, hledání dalšího fungování duálního mediálního systému a financování médií veřejné služby, zapojování umělé inteligence do novinářské práce a činností mediálních organizací, zvyšující se poptávka zadavatelů po digitální a audiovizuální reklamě a také rostoucí počet autorských mediálních projektů, které vyrůstají z kořenů tradičních mediálních institucí. I to přinesl rok 2023 na mediální scéně. Provázely ho ale také personální změny, z nichž k něm nejvýraznějším patří změna ve vedení České televize.

Pozornost mediálních příjemců se dále fragmentuje, na trh i po dynamickém roce 2022 vstoupily další služby videa na vyžádání spojené se silnými hráči v audiovizuálním segmentu. Vedle toho ještě v roce 2023 pokračoval zájem o audio na vyžádání (zejména podcasty). Nabídku o tuzemskou produkci rozšířila skupina Prima se službou Prima+, v průběhu roku se přidaly také SkyShowtime a Canal+. Zkraje roku 2023 se osamostatnila DVTV a pod křídly Aktuálně.cz v důsledku toho vznikl nový videopořad Spotlight. Přibývá také televizních kanálů, a to i v pozemním terestrickém vysílání (DTT). K nováčkům roku se v DTT zařadily stanice A 11, AMC Spektrum Home a teleshoppingová Hit TV. V nové roce 2024 se očekává zahájení sportovní televize Sporty TV (společný projekt A11 a Perinvest), další nová televizní stanice má odstartovat v březnu 2024, mohlo by jít o Warner TV. Spolu s tím přibývají i kanály v placeném režimu sledování, zejména na poli sportovních stanic.

V roce 2023 došlo také k některým významným změnám ve vlastnictví médií. Po deseti letech přerostla vlastnická spoluúčast společnosti Seznam.cz ve vydavatelství Borgis v účast většinovou. Dosud třetinový vlastník se v roce 2023 stal majoritním vlastníkem, když odkoupil od Zdeňka Porybného jeho podíl ve společnosti Silky, která je hlavním akcionářem Borgisu, vydavatele deníku Právo. Začleňování vydavatelství Borgis do struktury Seznam.cz, jakkoliv obě společnosti zůstávají zatím jako samostatné právní entity, se odrazilo v redukci počtu zaměstnanců Borgisu v řádu několika desítek lidí (cca 60) a také v nových obchodních a produktových nabídkách.

Nová legislativa zpřísňující vlastnictví médií politikům vedla k ohlášenému prodeji mediální skupiny Mafra i rádiové firmy Londa skupině Kaprain Karla Pražáka. Transakce ale podléhá schválení ÚOHS, který zatím své rozhodnutí nevydal, a tak Mafra zatím zůstává v rukách společnosti Agrofert.

Měnila se také vlastnická struktura společnosti Empresa Media, pod kterou patří i TV Barrandov. Poloviční účast v této mediální skupině získal krizový manažer Jan Čermák a dosavadní jediný majitel Jaromír Soukup (po odchodu čínských investorů v roce 2021) se musel spokojit s polovičním podílem. Vstup Jana Čermáka do struktury Empresa Media byl výsledkem tlaku věřitelů, kteří se od začátku roku 2023 dožadovali svých pohledávek. Nejaktivnější byla komunikační skupina Knowlimits, která po insolvenčním řízení vyvolala i exekuční řízení.

Po necelých deseti letech odešel z vlastnické struktury Economie týdeník Respekt. Novým majitelem se stala společnost Respekt Media, ve které mají podíly společnosti Denník N, Independent Press (vlastník českého Deníku N), slovenská společnost Aegis Holding a redaktoři a zaměstnanci týdeníku Respekt na čele s šéfredaktorem Erikem Taberym. Odchod Respektu z Economie je spojen se snahou Economie dostat se na cestu udržitelného hospodaření.

Za pozornost také stojí akvizice společnosti Burda Media, která na českém trhu stále zůstává ve vlastnictví německé rodinné společnosti Hubert Burda Media. V roce 2023 Burda koupila digitální společnost Extra Online Media a díky tomu plánuje znásobení obratu i provozního zisku. Nově také začala v tuzemsku vystupovat pod názvem Burda Media Extra.

Je také třeba registrovat i nově zformovanou skupinu SPM Media, která pod sebe začlenila vedle společnosti Echo Media také Rádio Prostor (dříve Rádio Z) a převzala i tištěný magazín Hrot. Zmínit je třeba i zahraniční aktivity PPF, majitele skupiny Nova (vstup do ProSiebenSat1 a Viaplay). 

Horko bylo také kolem návrhu nového znění zákonů pro Českou televizi a Český rozhlas, kde vládní koalice navrhuje navýšit měsíční poplatky pro obě média veřejné služby, což se nelíbí soukromým médiím. Hledání udržitelného financování médií veřejné služby a zachování struktury duálního mediálního systému má být úkolem pro nový rok 2024.

Přehled vybraných mediálních událostí 2023

Leden

 • TV Nova jmenovala do dvou neobsazených pozic své manažery. Obchodním ředitelem se stal dosavadní zástupce Jan Ulrych. Post převzal po J. Vlčkovi, který se posunul do CME. Novou digitální ředitelkou pro ČR a SK je Lucie Oravčíková. Funkci převzala po D. Gruntovi, který se v prosinci stal generálním ředitelem.
 • Vysílání výsledků prezidentských voleb sledovaly miliony diváků, nejvíce na ČT24, která byla s podílem 17,14 % nejsledovanější televizí. Debaty před 2. kolem vidělo nejvíc diváků na ČT (1,7 mil.). Nejvyšší sledovanost z debat před prvním kolem měla debata TV Nova, kterou sledovalo téměř 2 mil. diváků.
 • Internetová televize DVTV se po ukončení spolupráce s Economií osamostatnila.
 • Twitter zavedl novou funkci, která umožní uživatelům sledovat, kolikrát si někdo jejich tweet zobrazil.
 • Slovenský parlament odhlasoval zrušení koncesionářských poplatků veřejnoprávní RTVS, které od července 2023 nahradí financování ze státního rozpočtu.
 • Po vzájemné dohodě opustil Marek Stoniš post šéfredaktora týdeníku Reflex (CNC), který zastával šest let.

Únor

 • Od 8. února zahájila Prima svou službu placeného videa na vyžádání (SVOD) Prima+. Nabízí tři možnosti sledování: zdarma bez reklam, za poplatek s menším objemem reklamy a nejdražší předplatné bez reklam. Od počátku uvedla několik pořadů připravených výhradně pro Prima+. Do roku 2025 investuje do Prima+ 1 mld. Kč.
 • Nadnárodní streamovací služba placeného videa SkyShowtime vstoupila na český trh 14. února. Měsíční cena je 179 Kč. Patří pod Universal Pictures a Paramount Pictures. Přináší tituly z několika světových knihoven, dohodu má i s HBO Max.
 • Výzkum čtenosti Media projekt poprvé změřil tzv. kvalitu čtení. Spočítal průměrnou dobu strávenou s konkrétními typy titulů (deník, časopis, suplement) a také průměrný počet kontaktů. Dobu strávenou zjišťoval i pro konkrétní segmenty titulů.
 • Tereza Šimečková se po více než 20 letech stáhla z vedení Nielsen Admosphere, Michal Jordan po 22 letech odešel. Jejich nástupci se stali Petr Matyáštík a Jakub Vidner.
 • Nový pořad s videorozhovory Spotlight uvedl server Aktuáně.cz (Economia). Dostupný je zdarma, v nabídce nahradil DVTV. Pořad Spotlight moderují L. Bartošová a S. Witowská.
 • Cinema City, Cinexpress a Knowlimits podaly návrh na insolvenční řízení s firmou Médea. Důvodem byly nesplacené faktury ve výši 3,5 mil. Kč. Soud návrhu vyhověl. Médea uvedla, že se bude bránit všemi prostředky.
 • PPF vstoupila na německý televizní trh, získala 9,1% podíl v ProSiebenSat.1 Media a stala se druhým největším akcionářem po S. Berlusconim. ProSiebenSat.1 patří k předním německým TV.
 • Vláda ČR zrušila pozici vládního zmocněnce pro média a dezinformace. Post opustil Michal Klíma, agenda připadla poradci pro národní bezpečnost Tomáši Pojarovi.

Březen

 • Od 1. března začala v Česku vysílat stanice Canal+ Action. Placená TV zaměřená na akční tituly se objevila v nabídkách Skylink, freeSAT a T-Mobile TV. Reklamu zajišťuje Atmedia.
 • Médea uhradila dlužné částky vůči subjektům, které navrhly zahájit insolvenční řízení. Cinema City, Cinexpress a Knowlimits Group vzaly zpět své návrhy na insolvenci. Médea se zároveň s Knowlimits dohodla na narovnání sporu a omluvila se.
 • Od středy 1. března vstoupila do celoplošného digitálního vysílání DVB-T2 stanice Spektrum Home (AMC Networks). Od stejného data se zapojila do elektronického TV měření sledovanosti.
 • Většinový podíl (80 %) v internetovém zastupitelství Impression Media získala od Media Bohemia společnost Media Club (Prima Group). Spolu s tím získala i společnost Programmatic Media.
 • Media Club a ČT podaly insolvenční návrh na Médeu. Zdůvodnily, že evidují pohledávky v souhrnné výši 30 mil. Kč, které jsou tři měsíce po splatnosti.
 • Rada ČTK zvolila novým generálním ředitelem ČTK Jaroslava Kábeleho (dosavadní ředitel ČTK pro strategie). Nahradil Jiřího Majstra, kterému funkční období skončilo v červnu 2023.
 • Economia spustila nový web Centrum Výběr, který využívá obsah ze všech jejích titulů. Do budoucna chce obsah otevřít i pro třetí strany, se kterými se chce dělit o výnosy.

Duben

 • Médea odvrátila další insolvenční řízení. Městský soud v Praze ho zastavil poté, co Česká televize a Media Club stáhly své insolvenční návrhy. Médea se s nimi domluvila a spory urovnala.
 • Od 1. dubna se Mall.tv přejmenovala na Fameplay.tv. Video platforma už není součástí skupiny Mall a poslední dva roky si název jen pronajímala.
 • Od 27. dubna začal v terestrickém multiplexu CRA vysílat nový celoplošný televizní kanál s názvem A 11 od stejnojmenné mediální skupiny. Vyšel z kanálu Náš Region TV, který A 11 většinově vlastní.
 • Francouzská skupina Canal+ uzavřela víceletou dohodu se společností Apple, která ji otevřela přístup ke knihovně pořadů z její streamovací služby. Dohoda se týká Francie a části Švýcarska, ale také Česka a Slovenska.     
 • Po prodeji Impression Media uvedlo zastupitelství Radiohouse novou divizi RH Digital. Zastřešuje prodej digitálních audio formátů (podcasty, cross balíčky s on-air a digi produkty).
 • CETIN (skupina PPF) uzavřela s firmou Kaprain podnikatele Karla Pražáka dohodu o koupi poskytovatele připojení Nej.cz. Ten je mj. provozovatelem Kuki TV.

Květen

 • Na českém trhu zahájila streamovací placená služba Canal+, která nabízí jak lineární TV kanály Canal+ Sport (zápasy Premier League) a Canal+ Action, tak VOD knihovnu. Chystá vlastní produkci i spolupráci s Apple TV+. Měsíčně stojí 189 Kč, cílí především na muže 30+.
 • První šéfredaktorka česko-slovenské edice magazínu Vogue Andrea Běhounková odešla ze své funkce. Spolu s ní skončil také módní ředitel Jan Králíček.
 • Začala vycházet česká mutace hudebního magazínu Classic Rock. Na základě licence ho uvedlo vydavatelství Extra Publishing.Tištěný náklad je 15 tis. kusů, prodejní cena 150 Kč.       
 • Vydavatelé se vymezili proti balíčku vládních opatření, který navrhl také novou politiku DPH u tištěných publikací. Vláda navrhla pro noviny 21% DPH, pro časopisy 12% a pro knihy nulovou sazbu DPH.
 • Hlavním vysílatelem tuzemské hokejové extraligy (ELH) bude pro následujících pět sezón O2 TV. Zvítězila v tendru BPA sport marketing. Práva na volně šířené vysílání získala ČT sport.
 • Deník Metro (skupina Mafra) změnila svou grafickou podobu a zavedla nové rubriky. Více se chce orientovat na publicistiku, příběhy, rozhovory a lifestylová témata.
 • Google představil na eventu Google Marketing Live, který se poprvé konal i v Praze, novinky na poli tzv. umělé inteligence (AI), které chce nabídnout zadavatelům. Jsou mezi nimi např. úpravy produktových fotek, tvorba návrhů vizuálů i textace v Performance Max nebo začlenění AI do Vyhledávání a Nakupování.
 • Netflix provedl v Česku kroky, kterými brání uživatelům ve sdílení účtů mimo společnou domácnost. Zájemcům nabízí legalizaci sdílení za 79 Kč měsíčně navíc za člena domácnosti.

Červen

 • Rada ČT zvolila novým generálním ředitelem České televize Jana Součka, dosavadního šéfa brněnského studia ČT. Rozhodlo až třetí kolo volby, ve kterém Souček získal 11 hlasů a stávající ředitel Petr Dvořák 4 hlasy. Souček chce změnit programovou strukturu, „restartovat" publicistiku nebo ponechat iVysílání jen pro plátce poplatku.
 • Novým ředitelem zpravodajství a publicistiky skupiny Prima se stal Martin Švehlák. Do Primy přišel z bulharské skupiny bTV (patří pod CME), zkušenosti má rovněž z TV Nova a také z vedení tištěných titulů Nedělní Blesk a deník Šíp. Nahradil Pavla Štrunce, který odešel po necelých třech letech.
 • Burda International CZ (Elle, Marianne, Apetit aj.) koupila 100% podíl v Extra Online Media (EOM), pod kterou patří weby eXtra.cz, Lifee.cz nebo Toprecepty.cz. Dosah Burdy na internetovém trhu je 2,7 mil. RU. Zásah EOM dosahuje 5 mil. RU.
 • Přeskakování reklamy ve zpětném zhlédnutí u internetových provozovatelů (IPTV), kteří nabízejí kanály skupiny Prima, je možné od června až po 4 minutách (dosud 3 minuty).
 • Většinovými vlastníky serveru Parlamentní listy.cz se stali podnikatelé M. Španěl a S. Pavlíček. Podíl koupili od I. Valenty. Do jejich mediálních aktivit patří i Echo Media nebo Rádio Z. Firma SPM Media, kterou vlastní, zastřeší veškeré mediální aktivity skupiny. Španěl proto na SPM Media převedl svůj většinový podíl v Echo Media.
 • Seznam.cz představil na Sklik Expert fóru lookalike cílení. Je založené na využití dat, která se sbírají pomocí retargetingových kódů Skliku na webu.
 • ÚOHS po dlouhém přezkoumání zakázal České poště převzít část společnosti PNS (jde v zásadě o bývalý Mediaservis). Zdůvodnil to tím, že spojení by narušilo hospodářskou soutěž.
 • Bývalý šéfredaktor Info.cz M. Půr a mediální manažer V. Piskáček spustili mediální projekt DataRun. Stojí na spolupráci s experty a práci s daty. Zastřešuje několik newsletterů, videí a podcastů.
 • Poslaneckou sněmovnou prošla novela zákona, která zamezuje politikům vlastnit TV, tisk a rádia a převádět vlastnictví na osobu blízkou nebo do svěřenského fondu.
 • Rádio Expres FM (Seznam.cz) zařadilo jako první soukromé rádio do vysílání hlas vytvořený AI. Využívá ho pro noční vysílání. Hlas propůjčila moderátorka rádia Expres B. Hasci.

Červenec

 • Úřad na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil Seznam.cz získat společnost Silky, většinového akcionáře Borgisu. Ta je vydavatelem deníku Právo a dodavatelem obsahu pro servery Novinky.cz, Sport.cz a Super.cz. Seznam.cz se tím stává většinovým vlastníkem Borgisu (94 %). Nové je i vedení Borgisu.
 • Meta spustila síť Threads, která mý být odnoží Instagramu. Aplikace však připomíná konkurenční Twitter, jehož majitel proto hrozil žalobou. Za jeden den od spuštění si ji stáhlo 30 mil. lidí.
 • Komerční banka začala s měřením uhlíkové stopy svých reklamních kampaní. K měření využívá nástroj OMG Momentum Calculator.
 • Google Bard, experimentální služba pracující s AI, se rozšířila do 40 jazyků včetně češtiny. Jde o největší aktualizaci služby od startu v únoru 2023 a představuje tak konkurenci ChatGPT.
 • Novým šéfredaktorem deníku Právo se stal dosavadní zástupce Petr Šabata. Vystřídal v čele deníku Zdeňka Porybného, který ho řídil od listopadu 1989. Personální změna navazuje na prodej podílu Z. Porybného v deníku Právo společnosti Seznam.cz.
 • PPF získala 6,3% podíl ve skandinávské firmě Viaplay, když využila strategických změn v jejím směřování. Pod PPF patří přes TV Nova služba Voyo, která považuje Viaplay za svůj vzor.
 • Celoplošná stanice Radio Prostor (SPM Media, vlastník Echo Media) zahájila 24. července vysílání. Stavět chce na názorové otevřenosti, profiluje se jako informační rádio.
 • Twitter mění pod E. Muskem logo, místo modrého ptáčka nově používá písmeno X. Zároveň se snaží přilákat inzerenty výrazným snížením cen reklamy (zlevnění až o 50 %).

Srpen

 • Podle dohody koaličních stran dojde k úpravě návrhu DPH pro tisk. Noviny, pro které byla dosud navrhována 21% sazba DPH, budou stejně jako časopisy zařazeny v 12% snížené sazbě.
 • Zpřísnění vlastnictví médií, tzv. „lex Babiš", schválil Senát. Nevztahuje se ale na internetová média.
 • Čtvrtletník pro fotbalovou kulturu Football Club zpoplatnil web a připravil klubové členství. Pro urychlení růstu aktivně hledá investora, za poloviční podíl očekává cca 2,5 mil. Kč.
 • Menšinovým akcionářem vydavatelství Premium Media Group se stal Štěpán Dlouhý. Majoritním vlastníkem vydavatelství je nadále Jaroslav Havel.
 • Meta (FB, IG) dává kvůli regulaci DSA uživatelům nové nástroje kontroly nad tím, co jim sociální sítě zobrazují. Zadavatelům pak přináší otevřený archiv reklamních kampaní.

Září      

 • Majitelem skupiny Mafra i rádiové firmy Londa se má na základě dohody z 1.9. 2023 stát skupina Kaprain Karla Pražáka. Součástí obchodu je i převzetí závodů Synthesia. Transakce podléhá schválení ÚOHS.
 • Na základě pověření Obvodního soudu pro Prahu 4 byl vydán exekuční příkaz proti společnosti Médea. Má zakázáno nakládat se svým podílem a také s podíly ve svých dceřiných společnostech. Návrh na exekuci podala Knowlimits, která se domáhá částky 70 mil. Kč.
 • Řízení programu skupiny Prima převzala Alex Ruzek, bývalá programová ředitelka TV Nova. Ve funkci vystřídala Romana Mrázka, který tento post opouští po 10 letech.
 • Manažerský tým nového GŘ České televize J. Součka doznal jen několika změn. Za program zodpovídá M. Fridrich, za zpravodajství P. Mrzena. Novými tvářemi jsou J. Štern, T. Polachová či M. Fila.
 • Strany vládní koalice se dohodly na znění novely Zákona o České televizi, Zákona o Českém rozhlasu a Zákona o rozhlasových a televizních poplatcích. Návrh předpokládá zvýšení televizního poplatku na 160 Kč ze 135 Kč měsíčně, zvýšení rozhlasového poplatku na 55 Kč z 45 Kč měsíčně a novou definici poplatníka. Proti návrhu se postavily profesní organizace AKTV (Asociace komerčních televizí), SPIR (online vydavatelé) a Unie vydavatelů (UV). Požadují, aby návrh tzv. velké mediální novely byl stažen z legislativy a jako takový přepracován.
 • Česká informační agentura (ČIA), zaměřující se na ekonomické zpravodajství, oznámila jménem majitele E. Hubináka, že po 26 letech ukončuje činnost. Důvody jsou především finanční.
 • Vydavatelé rozšíří ukazatele pro plánování kampaní o tiskový GRP. Bude součástí výzkumu Media projekt. Zohledňovat má opakovaný kontakt čtenářů s titulem.
 • Prima po dvou sobotách přesunula svoji největší seriálovou novinku Eliška a Damián na pondělní večer od 20:15. Sobotní slot místo ní vyplnila druhá řada seriálu Zákony vlka
 • Bauer Media Group, která v Ćesku zůstala po odchodu z printového segmentu aktivní v oblasti e-commerce, se stala strategickým partnerem ve skupině Netrisk Group. Na českém trhu vlastní Srovnejto.cz, Klik.cz a ePojisteni.cz. Dohoda zahrnuje šest zemí ve střední a východní Evropě.
 • Podíl D. Křetínského ve francouzském deníku Le Monde získala NJJ Presse magnáta X. Niela. Aktiva v dalších francouzských médiích (Elle, Marianne, Libération aj.) si Křetínský ponechává.

Říjen

 • Od pondělí 2. října se Jan Souček, dosavadní ředitel ČT Brno, ujal role generálního ředitele ČT. Vystřídal Petra Dvořáka, který z vedení televize odešel po 12 letech. Byl nejdéle sloužícím generálním ředitelem ČT od r. 1989.
 • Poloviční podíl v Empresa Media, pod kterou spadá i TV Barrandov, získala od Jaromíra Soukupa podnikatel Jan Čermák. Stal se i druhým jednatelem a pro všechny další kroky bude potřeba souhlasu obou jednatelů.
 • Andrea Geyer nastoupila na post výkonné ředitelky skupiny Empresa Media (včetně TV Barrandov) a agentury Médea. Zastupuje nového spoluvlastníka (50 %), společnost Servis-24.
 • Komerční televizní subjekty potvrdily předpoklady o růstu cen TV reklamy.  Skupina Nova její ceny pro rok 2024 v průměru navýší o 18 %, Media Club o 22 % a změní také cílovou skupinu z 15-69 na 18-69. Atmedia zdraží o 15 až 20 %.
 • Zástupci českých soukromých médií vystoupili společně proti návrhu tzv. velké mediální novely. Poprvé se veřejně sešli zástupci všech významných asociací soukromých médií (AKTV, APSV, Unie vydavatelů, SPIR, AOV). Chtějí, aby ministr kultury M. Baxa přepracoval návrh novely. Podle svých slov už vyčerpali všechny možnosti, obrátit se proto chtějí na poslance.
 • TV Nova vrátila po 17 letech do vysílání politický diskusní nedělní pořad. Jmenuje se Za pět minut dvanáct a vysílá se od 29.10. od 11:55.
 • Valná hromada ATO vyloučila kvůli prodlení s platbami provozovatele TV Barrandov z přidruženého členství. Přístup k datům TV měření má ale i nadále a je stále do měření zapojen.
 • Prima+ získala do své nabídky podobně jako Voyo (TV Nova) tituly z produkce České televize. Jde o 15 titulů, mezi kterými jsou např. Sanitka, Marie Terezie nebo Život a doba soudce A.K.
 • DVTV se rozšířila do lineárního TV vysílání s kanálem DVTV Extra. Vysílá od 31.10., dostupný je v nabídce Magenta TV (T-Mobile). Přináší vedle obsahu DVTV i videa youtuberů a podcasterů.
 • Media Club spustil programatický nákup video reklamy v televizích připojených k internetu (CTV). Přináší možnost plánování v Prima+, HbbTV a v některých aplikacích chytrých TV.
 • Vltava Labe Media (VLM) rozšířila své portfolio o cestovatelský magazín Koktejl, který vychází 31 let. Koupila ho od Czech Press Group. V portfoliu VLM doplňuje National Geographic.
 • SPM Media, majitel Echo Media nebo Rádia Prostor, koupila ekonomický týdeník Hrot od BigBoard Praha.
 • Skupina A 11 od Daniela Andela koupila měsíčník o vážné hudbě Harmonie.
 • Nový společensko-politický měsíčník s názvem TO vstoupil na trh, navazuje na onlinový deník stejného jména. Vydává ho společnost L.R.C. Media, šéfredaktorem je M. Stoniš (dříve Reflex).
 • Někdejší Twitter, X, změnil vizuální podobu sdílení linků. Z náhledu externích webů nově vypadl textový popis.

Listopad

 • Economia (Z. Bakala) prodala týdeník Respekt společnosti Respekt Media. V té mají čtvrtinové podíly vydavatelé slovenského Denníku N, českého Deníku N, firma Aegis Holding a také redaktoři a zaměstnanci Respektu. Týdeník spustil crowdfundingovou kampaň.
 • Nový spoluvlastník Empresa Media Jan Čermák (50 %) se zaměřil na stabilizaci a oddlužení firmy. Narovnány měly být závazky s ATO i s Českými Radiokomunikacemi. Pracuje se také na nové strategii vydavatelství a TV Barrandov. Hlásí se i zájemci o části portfolia, přičemž ve střednědobém horizontu je prodej TV Barrandov v plánu. Čermák se také stal vlastníkem 50% podílu v mediální agentuře Médea. Druhá polovina patří J. Soukupovi.
 • Technologický magazín Wired spustil od 1.11. svoji online verzi v české mutaci. V tištěném vydání zahájí v roce 2024. Vychází ve společnosti Czechoslovak Media v licenci Condé Nast.
 • V tištěné podobě týdeníku skončil ekonomický časopis Hrot. Vrátit se má jako měsíčník v únoru 2024.
 • Web Super.cz (Seznam.cz) změnil grafiku, prošel technologickou proměnou a přizpůsobil se čtení na mobilu. Zavedl také formát stories, chystají se i nové video pořady a obsahové úpravy.
 • Společnost Burda International CZ se na českém trhu přejmenovala na BurdaMedia Extra. Krok přišel po akvizici Extra Online Media. Digitální tržby mají do tří let tvořit polovinu celkových výnosů společnosti.

Prosinec

 • Senátoři poprvé po novele Zákona o ČT volili nové členy Rady ČT. Do zvolené šestice patří: J. Fištejn, I. Chmel Denčevová, B. Procházková, J. Padevět, I. Tesař a D. Brabec.
 • Úložiště eDisk.cz a Sledujteto.cz nesmí svým uživatelům umožnit nahrávání a stahování chráněných děl skupin Nova a Prima. Na návrh AKTV to potvrdil Vrchní soud v Olomouci.
 • Sociální síť Threads, která patří pod Metu (FB, IG), je od 14.12. dostupná i uživatelům v Česku. Threads konkuruje síti X (dříve Twitter). Spuštěna byla letos v létě, od té doby prošla změnami.
 • Vedení týdeníku Reflex se nově ujal M. Bartkovský. Reflex dosud dočasně řídil W. Buchert, který se vrací k pozici hlavního editora. Týdeník chystá tři nové video pořady.
 • Stoprocentním vlastníkem společnosti Prague Digital TV, která provozuje na území Prahy tři vysílače Regionální sítě 4, se stanou České Radiokomunikace (CRA). Jediným zákazníkem televizního multiplexu je Praha TV. CRA už v Praze provozuje Regionální síť 12, která obsahuje programy Óčko Expres, Óčko Black a TV Noe+.
 • Země Evropské unie a europoslanci se shodli na normě o svobodě médií (European Media Freedom Act), která má zajistit lepší ochranu práce novinářů či zvýšit transparentnost vlastnictví médií.

Personální změny ve vedení médií v roce 2023

čtvrtek 28. prosince 2023

-mav-