Pozemní televize zůstane ve stávající podobě do roku 2031

pátek, 15. prosince 2023, 16:35 TV MediaGuru

Pozemní televizní vysílání (DTT) má ve stávajících kmitočtových rozsazích od 470 do 694 MHz fungovat minimálně do roku 2031, rozhodla konference WRC-23.

Pozemní televizní vysílání si drží nadále svou silnou pozici. Foto: Pixabay

Pozemní televizní vysílání si drží nadále svou silnou pozici. Foto: Pixabay

Minimálně do roku 2031 bude možné šířit pozemní televizní vysílání (DTT) i v kmitočtových rozsazích od 470 do 694 MHz, tedy v podobě, v jaké je tomu v současné době. Zásadní rozhodnutí padlo na Světové radiokomunikační konferenci WRC-23 v Dubaji.

Celé pásmo, včetně 600 MHz, zůstává v Evropě (včetně České republiky a Slovenska) přiděleno pro pozemní TV vysílání minimálně do roku 2031. Podmínky nadále garantují státům možnost využívání plného rozsahu kmitočtů pro DTT (pozemní vysílání DVB-T2 a DVB-T, pozn. red.) v dlouhodobém horizontu.

Terestrická televize se těší v České republice velkému zájmu. Podle posledních údajů ATO-Nielsen ji využívá téměř 54 % populace a je nejrozšířenější formou příjmu TV signálu. 

„Výsledky konference považuji pro Evropu i pro ČR za úspěšné. Byla prosazena řada evropských návrhů a pozic. Konference WRC-23 potvrdila mezinárodní ochranu kmitočtů pro terestrické vysílání,“ uvedl v páteční tiskové zprávě předseda Českého telekomunikačního úřadu Marek Ebert.

V současné době jsou v České republice provozovány čtyři celoplošné sítě – dvě provozují České Radiokomunikace, chod programové nabídky České televize technicky zajišťují a operátorem DVB-T2 multiplexu 24 je společnost Digital Broadcasting.

Do terestriky vstoupí další TV, její podíl je stále kolem 54 %

úterý 12. prosince 2023

-lukpol-