Přehled událostí ve slovenských médiích 2023

neděle, 31. prosince 2023, 07:50 Slovensko Ivan Krasko

Financování RTVS, nová vláda, prodeje médií, vstup nových hráčů na trh i personální změny. Sumarizujeme události na slovenském mediálním trhu v roce 2023.

Ilustrační foto, zdroj: Shutterstock

Ilustrační foto, zdroj: Shutterstock

Rok 2023 priniesol zmeny v slovenských médiách. Upravovalo sa financovanie RTVS a nastúpila nová vláda, ktorá zvažuje telerozhlas rozdeliť. Prišlo k niekoľkým významným predajom: majiteľa mení najpredávanejší denník Nový Čas aj vydavateľstvo Mafra Slovakia. Odštartovali nové streamovacie služby či ďalšie projekty a došlo k personálnym zmenám v topmanažmentoch mediálnych spoločností. MediaGuru.cz sumarizuje najdôležitejšie udalosti roka 2023 na slovenskom mediálnom trhu.

Nové financovanie RTVS a potom škrty

Slovenský parlament schválil zmeny v zákone o Rozhlase a televízii Slovenska, tou hlavnou je nový spôsob financovania. Po nečakanom rozhodnutí zrušiť k 30. júnu 2023 mala RTVS od roku 2024 dostávať príspevok vo výške 0,17% z HDP Slovenska.

To sa však zmenilo príchodom novej vlády, ktorá navrhuje znížiť príspevok pre RTVS z 0,17% na 0,12% HDP a tým v roku 2024 ušetriť 54,8 milióna eur v štátnom rozpočte. RTVS odpovedá, že to bude znamenať výraznú redukciu vlastnej tvorby, prepúšťanie, väčší technologický dlh, zrušenie televíznych staníc :24 alebo Šport a ďalšie škrty.

Výmena vlády

Na Slovensku sa menili vlády. Od polovice mája nastúpila úradnícka vláda a vedenie ministerstva kultúry dočasne prevzala Silvia Hroncová. Rezort riadila v čase, kedy bolo okrem iného potrebné riešiť nové financovanie RTVS po zrušení koncesionárskych poplatkov.

Na jeseň sa konali parlamentné voľby, vznikla nová vláda a ministerkou sa stala Martina Šimkovičová. Rezort kultúry má niekoľko priorít; okrem iného zamýšľa rozdeliť Rozhlas a televíziu Slovenska na dve inštitúcie, prípadne zvážiť iné riešenie. Programové vyhlásenie vlády tiež sľubuje vytvoriť podmienky pre „rovnoprávne fungovanie všetkých médií“, chrániť slobodu slova i na sociálnych sieťach alebo rozvíjať systém kvót, ktoré boli zavedené napríklad na slovenskú hudbu v rádiách.

Nový slovenský premiér Robert Fico tiež oznámil, že nebude komunikovať s TV Markíza, Aktualitami, Sme a Denníkom N. Viac informácií.

Najpredávanejší denník predali

Najčítanejší a najpredávanejší denník na Slovensku – bulvárny Nový Čas – má nového majiteľa. Od spoločnosti FPD Media finančníka a prezidenta Slovenského olympijského a športového výboru Antona Siekela ho kúpil News and Media Holding finančnej skupiny Penta. Cena akvizície nebola komunikovaná.

Po ohlásení obchodu došlo k zmene vo vedení Nového Času: novou šéfredaktorkou denníka sa stala Veronika Bocková, ktorá doposiaľ v News and Media Holdingu riadila týždenník Život.

Súčasťou transakcie je aj web cas.sk, ktorý patrí medzi desiatku najnavštevovanejších na slovenskom trhu.

Ako informuje vydavateľ, súčasťou transakcie je opcia pre vlastníka FPD Media nadobudnúť v News and Media Holdingu minoritný podiel. Viac informácií.

Mafra mení majiteľa

Mediálna skupina Mafra mení vlastníka. Jej novým majiteľom sa po schválení protimonopolným úradom má stať investičná skupina Kaprain českého podnikateľa Karla Pražáka. Súčasťou predaja je aj vydavateľstvo Mafra Slovakia, ktorá vydáva ekonomický denník Hospodárske noviny, programové časopisy na čele s Eurotelevíziou a TV Maxom, ženské, spoločenské a hobby časopisy, odborný mesačník Stratégie a B2B tituly. V digitálnom portfóliu má HNonline.sk a ďalšie weby; za 1. polrok 2023 bola šiestym najsilnejším online prevádzkovateľom na Slovensku. Mafra Slovakia dosiahla v roku 2022 tržby 16 miliónov eur a vyše 430-tisícový zisk. Viac informácií.

Výmena na čele Markízy

Novým generálnym riaditeľom skupiny Markíza, sestry českej TV Nova, sa stal Peter Gažík. Vystriedal Matthiasa Setteleho, ktorý bol vo funkcii desať rokov. Gažík pôsobil ako generálny riaditeľ telekomunikačného operátora Yettel Hungary a predtým viedol O2 Slovakia. Viac informácií.

Ku koncu roka 2023 sa na ukončení spolupráce dohodol dlhoročný riaditeľ spravodajstva a publicistiky Markízy Henrich Krejča. Nahradil ho Michal Kratochvíl z TV Nova.

Príchod SkyShowtime

Streamovacia služba SkyShowtime vstúpila na Slovensko, do Česka a ďalších európskych trhov. Služba je spoločným projektom spoločností Comcast a Paramount Global. Prináša tituly štúdií Universal Pictures a Paramount Pictures či obsah z knižníc Nickelodeon, DreamWorks Animation, Paramount+, Showtime, Sky Studios a Peacock. Podpísala tiež akvizičnú dohodu s Warner Bros. Discovery a prevzala 168 hodín európskych seriálov HBO a HBO Max. Súčasťou balíka bol aj pôvodný slovensko-český seriál Víťaz, ktorý SkyShowtime uviedol v premiére. Viac informácií.

V Česku a na Slovensku odštartovala tiež nová streamovacia služba Canal+. Pilierom má byť pôvodná produkcia skupiny Canal+, no prináša i akvizície či zápasy futbalovej Premier League.

Ďalšie udalosti v slovenských médiách

 • Joj Group spustila vysielanie novej dokumentárnej stanice určenej pre slovenský trh – Joj Svet. Okrem akvizícií sľubuje aj dokumenty od lokálnych tvorcov
 • Spravodajská televízia ta3, patriaca do skupiny Blueberg Media českého podnikateľa Michala Voráčka, zmenila štúdio, presťahovala sa a priniesla nové relácie
 • Rádio Expres (Bauer Media Slovakia) dostalo nový zvukový obal a prinieslo programové novinky
 • Vydavateľstvo Petit Press zlúčilo východoslovenský denník Korzár s denníkom Sme
 • Meranie návštevnosti slovenských webov IABmonitor prešlo zmenami. Používa novú metodiku s virtuálnym panelom, zmenšil sa tiež objem bezplatných verejne dostupných dát

Ďalšie personálne zmeny

 • Michal Maruška odišiel z postu generálneho riaditeľa Ringier Slovakia Media a Ringier Slovakia Communities. Novým dočasným generálnym riaditeľom sa stal podnikateľ, investor a niekdajší akcionár Azet.sk Marek Václavík
 • RTVS vymenovala Annu Sámelovú za novú riaditeľku sekcie spravodajstva a publicistiky. Tá však ku koncu roka ohlásila odchod na študijný pobyt a vedením poverili Máriu Hlucháňovú, ktorá už v minulosti spravodajstvo riadila a skončila po odvysielaní prejavu lídra strany Smer-SD Roberta Fica
 • Novým finančným riaditeľom skupiny Markíza sa stal Miloš Nitran a novou riaditeľkou Centra výroby Alexandra Dubovská
 • Post riaditeľa Sekcie nových médií RTVS obsadil bývalý novinár a manažér Pavol Pavlík
 • Novou šéfredaktorkou najpredávanejšieho slovenského týždenníka Plus 7 dní (News and Media Holding) sa stala novinárka Ľudmila Lacková
 • Ivana Mandáková po ôsmich rokoch skončila ako šéfredaktorka bulvárneho denníka Plus jeden deň
 • Doterajšiu obchodnú riaditeľku Forbes Slovensko Martinu Milichovskú povýšili na post CEO

Prečítajte si tiež:

Pozn.: Autor pracuje ve skupině Markíza