Soud zakázal úložištím nabízet pirátské kopie pořadů Novy a Primy

pátek, 1. prosince 2023, 14:50 Aktuality, TV ČTK

Úložiště eDisk.cz a Sledujteto.cz nesmí svým uživatelům umožnit nahrávání a stahování chráněných děl skupin Nova a Prima.

Ilustrační foto, zdroj: Shutterstock

Ilustrační foto, zdroj: Shutterstock

Úložiště eDisk.cz a Sledujteto.cz nesmí svým uživatelům umožnit nahrávání a stahování chráněných děl televizních skupin Nova a Prima. Na návrh Asociace komerčních televizí (AKTV) to v odvolacím řízení potvrdil Vrchní soud v Olomouci. Podobná rozhodnutí byla v minulých měsících vydána také proti dalším úložištím. Asociace to dnes uvedla v tiskové zprávě.

Právní kroky vůči provozovatelům úložišť zahájila AKTV v letošním roce. Na jaře podala návrh na vydání předběžného opatření ke Krajskému soudu v Ostravě proti provozovateli Fastshare a na podzim ke Krajskému soudu v Brně proti provozovateli eDisk.cz a Sledujteto.cz. Oba soudy předběžná opatření vydaly s odůvodněním, že zisk platforem je vytvářen prostřednictvím soustavného neoprávněného šíření titulů, jejichž vznik hradí výhradně Nova a Prima. Odvolací Vrchní soud v Olomouci předběžné opatření potvrdil.

Televizní vysílatelé podle zástupců asociace dlouhodobě vynakládají velké peníze na tvorbu původních českých seriálů a jiných audiovizuálních děl, které následně zveřejňují ve svém vysílání nebo v on-line videotékách Voyo a Prima+ a které jsou obratem nelegálně šířené přes internetová úložiště, kde jsou uživatelům k dispozici ke stažení nebo on-line přehrání. Úložiště jako eDisk.cz nebo Sledujteto.cz poskytují svým uživatelům nejen prostor k nahrávání a stahování těchto děl, ale samy i takové protiprávní jednání podporují tím, že odměňují aktivní uživatele, kteří populární tituly nahrávají.

„Rozhodnutí soudů pro nás znamená významný průlom v dosavadní rozhodovací praxi a velmi důležitý signál pro všechny nositele autorských práv. Každý rok vynakládáme stovky milionů korun na výrobu původní české tvorby pro naše diváky, přičemž prakticky všechna díla jsou okamžitě po zveřejnění nelegálně sdílena. To zásadním způsobem poškozuje náš obchodní model a snižuje návratnost našich investic. Absurdní je, že provozovatelé úložišť pak na našem atraktivním obsahu významně profitují, například prodejem kreditů na stahování nebo dokonce reklamou umístěnou vedle našeho autorsky chráněného obsahu," podotkla prezidentka Asociace komerčních televizí Klára Brachtlová.

Kvůli změnám v evropské legislativě další internetové úložiště Ulož.to Disk neumožňuje ode dneška stahování uložených souborů jiným uživatelům než těm, kteří je tam nahráli. Změna fungování Ulož.to je podle ředitelky distribuční firmy Axocom Eriky Luzsiczy důležitým tahem proti pirátství v Česku. Nicméně to v žádném případě neznamená, že by pirátství zcela vymizelo. „Skutečností zůstává, že změny na Ulož.to se pozitivně promítnou zejména proti šíření původní české filmové a televizní tvorby. Zahraniční filmy a seriály vyhledávali uživatelé převážně na jiných serverech, takže v tomto ohledu se zas tak příliš nic nezmění," dodala. Pirátství v Česku podle ní nahrává roztříštěnost trhu streamovacích služeb a zhoršující se ekonomická situace lidí.

-čtk-