ČAP a Policie ČR v rámci kampaně nasadí seriál Adikts

pondělí, 8. ledna 2024, 11:00 Reklama MediaGuru

Česká asociace pojišťoven a Policie ČR spouští novou preventivní kampaň „Zkratky“, jež se zaměřuje na boj proti drogám. 

Zdroj: ČAP & ČT

Zdroj: ČAP & ČT

Česká asociace pojišťoven (ČAP) a Policie ČR startuje novou osvětovou kampaň s názvem „Zkratky“, jejímž cílem je zvýšit povědomí o látkových závislostech a dopadech dlouhodobé konzumace drog a podpořit informovaná rozhodnutí. Kampaň propojuje odborníky, umělce, média, preventisty, policii i státní správu, aby rozproudila diskuzi o drogové problematice. Její součástí je i generační seriál Adikts Adama Sedláka, který premiérově uvede platforma iVysílání České televize

Kampaň reaguje nejen na dramatický nárůst uživatelů drog, ale i na postoje české společnosti, které vyplývají z průzkumu, které ČAP realizovala ve spolupráci s agenturou Stem/Mark. Vyplývá z něj, že 2 z 10 Čechů starších 15 let přiznává, že má zkušenost s tvrdou drogou, téměř třetina populace vnímá drogy benevolentně jako omluvitelnou možnost úlevy. 

Hlavním motivem kampaně, který se prolíná všemi komunikačními kanály, jsou zkratky, které mohou vést do slepé uličky. „Zkratkovitost je důsledkem tempa současné doby, v níž se snažíme dostat k cíli nejsnazší cestou. I drogy jsou v jistém smyslu zkratka,“ vysvětluje Jan Matoušek, výkonný ředitel České asociace pojišťoven, s tím, že hlavní ambicí kampaně je přispět k diskuzi o drogách a následně ke změně postojů veřejnosti nejen ke drogám, ale i k závislostem obecně. Primární cílovou skupinou kampaně jsou mladí lidé ve věku 15 až 29 let a také jejich rodiče.

„O drogách se mluví hodně, ale informovaní jsme málo, jak ukázal náš průzkum. Mentorování nefunguje, nechme naslouchat, protože si myslíme, že se nás to netýká. Právě proto přicházíme s kampaní, která v protidrogové prevenci nemá obdoby. Zahrnuje seriál, dokumentární cyklus a silnou komunikaci na sociálních sítích. Tu doplňují edukativní formáty na ČT a televizní spoty zaměřené přímo na řidiče,“ přibližuje Milada Veselá, vedoucí oddělení komunikace a vzdělávání ČAP. 

Na webu iVysílání se v úterý 9. ledna objeví šestidílný seriál Adikts Adama Sedláka, jenž pojednává o mladých studentech adiktologie experimentujících s drogami v rámci fiktivního superhrdinského světa. Od středy 24. ledna bude i na obrazovkách ČT1. Hlavní píseň  i hudební klip složil Stein27. 

Záměrem je přitáhnout mladou generaci k tzv. bingewatch zhlédnutí, což znamená, že všech šest 30minutových dílů bude dostupných najednou. 

„Věřím, že právě bizarní premisa děje, komiksová nadsázka i výrazná stylizace nám zde paradoxně pomohou komunikovat s mladým publikem o drogách a závislosti na nich s větší důvěryhodností, než kdybychom se pokoušeli o realistické zpracování a přímočaře předkládaná varování, která na cílovou skupinu často nemají výraznější efekt,“ přibližuje kreativní producent za Českou televizi Jakub Mahler. 

Od 23. ledna se k seriálu přidá na ČT2 dokumentární cyklus Česko na drogách režiséra Iva Bystřičana. Ve spolupráci s vybranými českými odborníky v oblasti adiktologie, závislostí a prevence představí fakta o drogách a závislostech otevřeně, v souvislostech a bez předsudků. Výpovědi expertů jsou doplněny o archivní materiály a animace ve vizuální duchu kampaně. 

Součástí komunikace jsou dvouminutové minipořady v produkci České televize, které budou nasazeny v lednu a únoru. Půjde o animovaná videa, která upozorní na málo známá, ale závažná fakta spojená s užíváním drog. Kampaň využije rovněž televizní spoty se sloganem „Nenech drogy řídit“, digitální formáty, web, sociální sítě i PR aktivity. Do komunikace budou zapojeni také vybraní influenceři a představitelé mladé popkultury. 

Na obsahu a produkci kampaně se podílí agentury McCann Prague, Hero & Outlaw a Renegãdz

-stk-