Globální výdaje za mobilní reklamu se letos zvýší

sobota, 20. ledna 2024, 07:55 Internet & Mobil, Reklama, Výzkum MediaGuru

Globální výdaje za mobilní reklamu letos dosáhnou 402 miliard dolarů, o 11 % více než loni, vyplývá ze zprávy společnosti Data.ai. 

Zdroj: Pixabay

Zdroj: Pixabay

Výdaje za mobilní reklamu letos celosvětově vzrostou, a to na celkových 402 miliard dolarů. Meziročně se tak zvýší o 11 %. V loňském roce dosáhly 362 miliard dolarů, přičemž hlavními tahouny byla krátká videa a také mobilní aplikace zaměřené na sdílení videí. Vyplývá to ze zprávy State of Mobile společnosti Data.ai

Celosvětové výdaje za mobilní reklamu, zdroj: State of Mobile, Data.ai

Celosvětové výdaje za mobilní reklamu, zdroj: State of Mobile, Data.ai

Spotřebitelé z mobile-first trhů tráví na mobilních zařízeních v průměru více než pět hodin denně. Nejvíce pozornosti si u nich získávají aplikace TikTok a YouTube. Spotřebitelské výdaje na mobilních zařízeních činily loni 171 miliard dolarů, což představuje 3% meziroční nárůst. Zatímco do her lidé investovali v době inflace méně – celkem 107 miliard dolarů, tedy meziroční pokles o 2 % –, aplikacím, které jsou vnímány více jako nezbytné výdaje, se nadále dařilo. 

Za aplikace utratili spotřebitelé minulý rok 64 miliard dolarů, tedy meziročně o 11 % více. Pro srovnání, v roce 2014 to bylo jen 3 miliardy dolarů. Největší díl si ukrojily zábavní aplikace (OTT služby, krátká videa, sdílení videí), sociální média (seznamovací aplikace) a aplikace na podporu produktivity. Více než 1500 aplikací na trhu vygenerovalo za rok více než 10 milionů dolarů, 219 jich pak dosáhlo tržeb 100 milionů dolarů a 13 překročilo miliardový obrat.

Růst spotřebitelských výdajů v mobilním prostředí, zdroj: State of Mobile, Data.ai

Růst spotřebitelských výdajů v mobilním prostředí, zdroj: State of Mobile, Data.ai

Sociální aplikace navíc ukazují i nové způsoby monetizace, které vytvářejí spolu s obsahovými tvůrci. Například na TikToku je možné poslat konkrétnímu influencerovi tzv. spropitné. Touto cestou již bylo vygenerováno celkem 10 miliard dolarů.

Nemalý vliv na mobilní krajinu má v posledních letech i nebývalý rozvoj umělé inteligence. V aplikacích ji využívají hráči napříč žánry – od sociálních sítích (Snapchat) přes vzdělávání (Duolingo) až po finance (Wells Fargo). Přes čtyři tisíce aplikací v AppStore či Google Play přidaly do své nabídky AI chatboty

-stk-