Obrat Czech Media Invest tvoří většinově zahraniční média

úterý, 9. ledna 2024, 07:15 Tisk MediaGuru

Mediální skupina Daniela Křetínského a Patrika Tkáče Czech Media Invest získává většinu svých tržeb z mediálního podnikání v zahraničí.

Daniel Křetínský, zdroj: CMI

Daniel Křetínský, zdroj: CMI

Celkové tržby mediální společnosti Czech Media Invest (CMI), jejímž nejsilnějším vlastníkem je Daniel Křetínský (50 %), dosáhly v roce 2022 výše 9,3 mld. Kč (meziročně -2,7 %). Společnost v uvedeném roce skončila ve ztrátě 1,3 mld. Kč (o rok dříve zisk 1,17 mld. Kč). Pro následující roky ale předpokládá překlopení do kladných čísel.

Dvě třetiny tržeb Czech Media Invest generuje v zahraničí, především ve Francii, kde má několik mediálních aktiv. Jak ukazují výsledky zveřejněné v konsolidované výroční zprávě za rok 2022, zahraniční mediální aktivity CMI přinesly tržby ve výši 6,8 mld. Kč (cca 70 % celkových tržeb), na tržby z domácích mediálních aktivit připadá 2,5 mld. Kč.

Na francouzském trhu působí CMI přes dceřinou společnost CMI France. Patří pod ní například módní časopis Elle nebo společensko-politický týdeník Marianne. V roce 2022 skupina získala podíly ve francouzské společnosti Usbek & Rica vydávající stejnojmenný časopis a ve společnosti Louie Media zabývající se tvorbou podcastů. CMI France dále provozuje internetovou televizi BSmart TV. V inkriminovaném roce držela také nekontrolní podíl ve společnosti vydávající deník Le Monde, ten však na podzim 2023 prodala. Zatím poslední akvizicí CMI France byla v červnu 2023 koupě 45% podílu ve společnosti JAG SAS, která produkuje short-form videa a šíří je prostřednictvím sociálních sítí pod komerční značkou Loopsider. Pod CMI patří také společnost Editis SA, která je druhým nejvýznamnějším vydavatelem knih ve Francii.

Na českém trhu je hlavní mediální skupinou CMI společnost Czech News Center (CNC). Je jedničkou mezi deníkovými vydavateli, kde dosahuje více než 36% podílu na trhu (deníky Blesk, E15, Sport, Aha!), v rámci časopiseckého trhu (Reflex, Svět motorů, ABC, Blesk pro ženy a řada dalších) je společnost druhým nejsilnějším vydavatelem. Významného podílu dosahuje skupina i v online segmentu. Ovládá také rádiové stanice Evropa 2, Frekvence 1, Bonton Radio či Dance Radio a v zahraničí vlastní rumunské stanice Europa FM nebo Virgin.

Nejvyšší podíl na tržbách CMI mají tržby z prodeje novin a časopisů ve výš 5,1 mld. Kč (meziročně -4 %) a poté tržby z inzerce ve výši 3,6 mld. Kč (meziročně -1 %).

Z výroční zprávy také vyplývá, že za prodej společnosti provozující RadioZet (dnes Radio Prostor), inkasovala CMI 28 mil. Kč. Dohoda o prodeji provozující společnosti tehdejšího Rádia Z novému vlastníkovi, firmě SPM Media, byla podepsána v druhé polovině roku 2022.

-mav-