NFNZ se chystá letos rozdat téměř 7,5 mil. korun

pátek, 9. února 2024, 08:40 Aktuality, Internet & Mobil, Tisk, TV MediaGuru

Nadační fond nezávislé žurnalistiky letos otevře tři hlavní grantové výzvy na podporu novinářských projektů a kvalitní žurnalistiky. 

David Klimeš, výkonný ředitel Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky, zdroj: NFNZ

David Klimeš, výkonný ředitel Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky, zdroj: NFNZ

Nadační fond nezávislé žurnalistiky (NFNZ) plánuje v letošním roce otevřít hned tři hlavní grantové výzvy. Na jaře spustí nový program na rozvoj lokálních médií. Až 550 000 Kč budou moci získat regionální média, které se zaměří na zpracování zásadních lokálních témat. Ve spolupráci se Syndikátem novinářů ČR vyhlásí NFNZ další kolo grantového programu na profesní rozvoj mladých novinářů a novinářek. Podzim bude patřit pravidelné grantové výzvě podporující domácí investigativní a analytickou žurnalistiku s důrazem na aktuální problematiku s celospolečenským přínosem. 

V rámci programu na podporu regionálních médií spolupracuje NFNZ s partnerem – Syndikátem novinářů ČR. Součástí bude i vzdělávání regionálních novinářů a novinářek pomocí online výukových materiálů a jejich metodická podpora. Na podzim plánuje NFNZ uspořádat workshop a společné setkání zástupců regionálních médií. 

„Postupné mizení kvalitní a nezávislé lokální žurnalistiky dospělo tak daleko, že na mnoha místech České republiky můžeme mluvit doslova o zpravodajských pouštích. Pojďme to zkusit změnit a zaměřit pozornost na to, aby lidé i mimo centra měli dostatek informací o tom, co důležitého se kolem nich děje. Pro posílení demokracie i vzájemnou soudržnost společnosti je to zásadní téma,“ říká výkonný ředitel NFNZ David Klimeš

Program bude spuštěn 1. března. Celkově se mezi regionální mediální projekty rozdělí až 550 000 Kč s tím, že jeden projekt bude moci získat až 150 000 Kč. Každá žádost bude posouzena grantovou komisí složenou ze zástupců z řad expertní rady NFNZ a případně dalších nezávislých mediálních expertů. Hodnocení předložených žádostí bude prováděno na základě bodového systému a podle stanovených kritérií. Vyhlášení výsledků programu proběhne 6. května na konferenci Novinářské fórum. Problematice regionální žurnalistiky se zároveň bude v rámci fóra věnovat samostatný diskuzní panel. Detailní podmínky programu NFNZ v březnu zveřejní na svých webových stránkách

Společně se Syndikátem novinářů ČR NFNZ v dubnu 2024 otevře druhé kolo grantového programu Talent. Cílem programu je podpořit účast v aktivitách, které pomáhají zejména novinářům a novinářkám do 35 let v jejich profesní kariéře a vytvářejí lepší podmínky pro jejich práci i skloubení pracovního a osobního života. V letošním roce bude v rámci programu rozděleno až 800 000 Kč

Letošní rok přináší také další grantovou změnu, a tou je sloučení jarní a podzimní grantové výzvy. Díky spojení výzev se navýší celkové množství podpory na minimálně 2,5 milionů korun, což umožní podpořit větší množství kvalitně zpracovaných projektů věnujících se důležitým celospolečenským tématům. „V posledních výzvách se nám hlásilo rekordní množství projektů a setkávali jsme se s tím, že právě i velmi kvalitní projekty nemohly být podpořeny z důvodu vysoké konkurence a nižší celkové výši finanční podpory. Spojení jarní a podzimní grantové výzvy situaci napraví,” říká Klimeš s tím, že NFNZ výzvu otevře v září 2024.

V součtu 3,5 milionu korun od NFNZ poputuje také na další projekty, které s tuzemskými médii souvisejí. Patří mezi ně i finanční podpora mediálního vzdělávání v rámci programu Jeden svět na školách organizace Člověk v tísni. Finanční podpora se zaměří i na mediální projekty zaměřené na válku na Ukrajině. Dále bude NFNZ pomáhat rozvíjet obchodní platformu Kuráž média, která poskytuje médiím dodatečnou obchodní podporu a technologické vybavení na posílení příjmů z prodeje reklamního prostoru. Pokračuje i finanční podpora Českého národní výboru Mezinárodního tiskového institutu (IPI). V neposlední řadě poskytne NFNZ grant na udílení Novinářských cen za rok 2023 ve výši 300 000 Kč.

-stk-