Před televizí tráví Češi 3,5 hodiny denně, rozdíly jsou generační

středa, 14. února 2024, 11:40 TV MediaGuru

Sledovanost televize v zemích visegrádské čtyřky se drží na úrovni několika hodin denně. Rozdíly jsou ale mezi jednotlivými generacemi diváků, ukazuje srovnání od Atmedia.

Průměrná doba denní sledovanosti (ATS) v zemích V4 v roce 2023. Zdroj: ATO-Nielsen, Mediametrie – Glance, One TV Year in the World, 2023, data za rok 2022, Atmedia.

Průměrná doba denní sledovanosti (ATS) v zemích V4 v roce 2023. Zdroj: ATO-Nielsen, Mediametrie – Glance, One TV Year in the World, 2023, data za rok 2022, Atmedia.

Čeští televizní diváci trávili v roce 2023 před obrazovkou v průměru denně 3,5 hodiny. Vyplývá to z dat ATO-Nielsen pro diváckou skupinu 15+, které zveřejnila společnost Atmedia. Průměrná sledovanost v dalších zemích tzv. visegrádské čtyřky byla přitom ještě vyšší. Nejvíce času před televizními obrazovkami trávili Maďaři, a to v průměru 5 hodin denně. Poláci věnovali sledování televize téměř 4,5 hodiny denně a Slováci necelé 4 hodiny denně.

„Ačkoliv televizní sledovanost v regionu střední Evropy v loňském roce mírně klesla, stále se drží, například v porovnání s některými státy západní nebo severní Evropy, na vysokých hodnotách. Například v Norsku nebo Švédsku netráví diváci sledováním televize ani dvě hodiny denně,“ ukazuje na evropské regionální rozdíly v televizní sledovanosti Pavel Müller, Head of Research & Marketing ve společnosti Atmedia, která na českém trhu obchodně zastupuje 24 měřených tematických TV stanic. „Vůbec nejvíce času tráví sledováním televize obyvatelé jihovýchodní Evropy, příkladem je Srbsko nebo Rumunsko, kde televizní sledovanost překračuje pět hodin denně,“ dodává Pavel Müller.

Čeští diváci ve věku 15+ trávili vloni před televizními obrazovkami v průměru 3 hodiny a 39 minut denně. „Televizní sledovanost sice v loňském roce meziročně klesla, ovšem šlo o pouhá tři procenta. S více než 3,5 hodinami denně je televize stále silné médium, u kterého tráví čeští diváci podstatnou část dne,“ dodal Müller. Televizi si denně zapnulo v průměru 70 % diváků ve věku 15+ a aspoň jednou týdně 87 % diváků. Televizní pořady aspoň někdy sleduje 93 % českých domácností.

Generace Z tráví před TV méně než hodinu

Rok 2023 potvrdil rozdíly v mediálním chování různých věkových skupin diváků. Nejméně času trávili sledováním televize diváci ve věku 15–24 let, konkrétně 45 minut denně. „Televizní sledovanost u generace Z, tedy diváků ve věku 15–24 let, se od roku 2022 pohybuje pod jednou hodinou denně. Hned následující generace Y, tedy diváci ve věku 25–34 let, však trávili sledováním televize více než dvojnásobek času – téměř dvě hodiny denně,“ popisuje Pavel Müller na výrazný mezigenerační rozdíl v televizní sledovanosti. „Diváci ve věku 35–54 let pak sledují televizi v průměru přes 3 hodiny denně,“ doplňuje Pavel Müller.

Výrazný mezigenerační rozdíl mezi diváky z generace Z a Y je společný pro všechny státy V4. Ovšem zatímco v Polsku v loňském roce diváci ve věku 15–24 let poprvé trávili sledováním televize méně než jednu hodinu denně, v Maďarsku se i přes meziroční pokles přibližuje televizní sledovanost v této věkové kategorii dvěma hodinám za den.

Srovnávací infografiku o sledovanosti TV v zemích V4 si můžete prohlédnout níže.

-mav-