AKA: Hodinové sazby v komunikaci meziročně vzrostly o 5,88 %

pondělí, 4. března 2024, 10:50 Reklama MediaGuru

Růst hodinových sazeb v komunikačním oboru je nižší než průměrná inflace, ukazuje pravidelný průzkum Asociace komunikačních agentur (AKA).

Ilustrační foto, zdroj: Shutterstock

Ilustrační foto, zdroj: Shutterstock

Růst hodinových sazeb v komunikačním oboru nepřekračuje míru inflace. Podle průzkumu, který pravidelně realizuje Asociace komunikačních agentur (AKA), se průměrné hodinové sazby v oboru pro letošní rok zvýšily o 5,88 % oproti roku 2023. Je to nižší růst než o rok dříve, kdy se sazby zvýšily o 7,3 %.

„Jednou z příčin vzrůstu sazeb je pochopitelně pokračující inflace (zejména ceny energií a materiálů na reklamní produkci). Dalším zásadním důvodem je pak výrazné zvýšení kvalifikace pracovníků v oboru, zejména v oblasti nových technologií. Tento kvalitativní posun se logicky odráží ve vyšších nákladech na vzdělávání a technologie a také růstem mezd, které v oboru v průměru stouply o 6,4 %,“ říká Lucie Češpivová, členka prezidia AKA.

Asociace zároveň předpokládá, že potřeba investic do oblasti zvyšování kvality a vzdělávání pracovníků včetně implementace nových technologií bude pokračovat i v roce 2024. Z toho budou těžit zejména klienti, a to v oblasti vyšší efektivity a funkčnosti komunikace, domnívá se AKA.

Výsledky průzkumu hodinových sazeb jsou k dispozici na webu AKA. Sazby slouží ke zhodnocení práce v režimu Delivery Service (běžná obsluha klienta), nikoli k ohodnocení kreativní a strategické práce agentury. „Pro tvůrčí a strategickou činnost agentur s vysokou přidanou hodnotou doporučujeme využít spíše hodnocení metodou Value Based Pricing bez využití hodinových sazeb, tedy hodnocení odvozené od hodnoty vnímané klientem,“ upozorňuje Lucie Češpivová.

Průměrná míra inflace v Česku za rok 2023 činila 10,7 %. Oproti roku 2022 došlo ke snížení o 4,4procentního bodu. Celková roční míra inflace tak byla třetí nejvyšší od vzniku samostatné České republiky, nejvyšší byla v roce 1993, kdy činila 20,8 %.

V oblasti služeb pak inflace činila průměrně 8,4 % a v oblasti zboží (tedy i materiálů pro reklamní produkci) pak 12,1%. Očekávaný růst HDP pro 2024 (makroekonomická predikce ČNB ze dne 8.2.2024) je o 0,6%

Přehled hodinových sazeb je možné prohlédnout si na webu AKA nebo v dokumentu níže.

-mav-