Češi nechtějí jinou Kofolu ani radikální změnu

úterý, 2. dubna 2024, 07:15 Marketing Kateřina Straková

Nemůžeme si dovolit kotrmelce, proto jsme se přiklonili k tomu, co si zvolila naše cílovka, komentuje nové logo Kofoly Ľubica Mieresová. 

Ľubica Mieresová, marketingová manažerka Kofoly, zdroj: Kofola ČS

Ľubica Mieresová, marketingová manažerka Kofoly, zdroj: Kofola ČS

Kofola změnila po několika letech své logo. Spolu s ním změní u celého portfolia i etikety, lahve, plechovky či sklenice. Příprava trvala firmě celkem sedm let. „Může se to zdát jako dlouhá doba, ale není jednoduché měnit identitu tak silně zakořeněné značky a lovebrandu, jako je Kofola,“ popisuje Ľubica Mieresová, marketingová manažerka Kofola

Změna loga není nikterak revoluční, jde spíše o evoluci. I nadále v něm figuruje lístek lékořice, symbolizující jednu ze složek nápoje, který nově obklopuje tvar srdce, jenž odkazuje na spojení značky s láskou. „Pro Čechy a Slováky je Kofola téměř osobní záležitost se silnými vazbami. Nechtějí jinou Kofolu ani radikální změnu, chtějí to, co jim je blízké a vyjadřuje svět a emoce spojené se značkou. S takovými výsledky si nemůžeme dovolit kotrmelce, proto jsme se přiklonili k tomu, co si zvolila naše cílovka,“ vysvětluje Ľubica Mieresová. 

Nové logo a vizuální identita se bude propisovat do všech vizuálních touchpointů značky následující jeden až dva roky. Před Velikonocemi se objeví produkty v novém designu na regálech, po svátcích bude představena i v komunikační kampani. Následovat budou další POS a POP materiály. V plánu je i nová korporátní identita firmy Kofola ČeskoSlovensko. 

Více o průběhu redesignu i plánech značky Kofoly se můžete dočíst v našem rozhovoru. 

Kofola nyní oznámila změnu loga. Proč jste pro změnu zvolili právě toto načasování? 

Na redesignu pracujeme v Kofole už několik let. Životní cyklus designu je třeba oživovat přibližně každých 10 let a moji předchůdci začali před 7 lety. Může se to zdát jako dlouhá doba, ale není jednoduché měnit identitu tak silně zakořeněné značky a lovebrandu, jako je Kofola. Osobně jsem byla u dvou posledních výběrových řízení a u předchozího pokusu jsme se téměř před cílovou páskou vrátili na začátek. Ze zkušenosti musím říct, že to bylo náročné a těžké rozhodnutí, zvlášť když takový projekt s sebou obnáší množství energie a práce kreativní agentury i kolegů v týmu. Se změnou jsme přišli ve chvíli, kdy jsme s ní byli všichni ve firmě – od brand manažerů po stakeholdery – naprosto ztotožněni a cítili jsme, že právě to je ta správná cesta Kofoly. 

Kofola má nové logo, mění se i lahve a etikety

středa 13. března 2024

Logo nově obsahuje kromě lístku lékořice také tvar srdce, které odkazuje k tématu lásky, kterým se Kofola dlouhodobě zabývá. Budete s logem letos více pracovat i v kampaních, například v té tradiční zamilované? 

Láska do světa značky patří přirozeně už několik let. Slogan „Když ji miluješ, …“ vznikl v roce 2001 a značka má lásku vepsanou ve svém DNA. Na tom staví komunikační kampaně a lásku v různé podobě budujeme konzistentně. Proto bylo přirozené, že tuto symboliku přeneseme i do vizuálního kódu a distinktivních assetů značky. 

V čem ještě spočívá změna vizuální identity?

Aktuální trend je v minimalismu, jednoduchosti a čistotě designu. V moderní typografii, který bude jednoduše fungovat v onlinu. O to nám šlo i v případě Kofoly, alespoň na začátku. Mnozí to nyní budou určitě rozporovat, protože u Kofoly nejde na první pohled o radikální změnu, ale evoluci. Měli jsme kvalitní návrhy, které přinesly čistotu a minimalismus, ale ztratili bychom v nich osobnost a emoci. Bylo to vizuálně krásné, ale už to nebyla Kofola. Stejné výsledky nám ukázaly i spotřebitelské testy. Ve finále jsme si testovali dva silné koncepty, jeden revolučnější, mladicky odvážný, jenž značku posouval více ke světovým trendům, druhý evolučnější, konzervativnější a spojený s tím, jak značku vnímají spotřebitelé. 

Pro Čechy a Slováky je Kofola téměř osobní záležitost se silnými vazbami. Nechtějí jinou Kofolu ani radikální změnu, chtějí to, co jim je blízké a vyjadřuje svět a emoce spojené se značkou. S takovými výsledky si nemůžeme dovolit kotrmelce, proto jsme se přiklonili k tomu, co si zvolila naše cílovka. 

První produkty v novém designu se na trhu objeví před Velikonocemi. Kde se objeví jako první? Kdy bude redesign dokončen? 

Pro nás je byznysově důležité stihnout v retailu Velikonoce, proto se spotřebitelé s produkty v novém designu poprvé setkají na moderním a tradičním trhu a v e-commerce. Postupně budeme přidávat novou identitu v komunikaci, čeká nás letní gastro sezóna a kampaň. Konec se nedá odhadnout, připravujeme aplikace na POS a POP materiály na trhu, jako jsou například slunečníky, ledničky, markýzy, ale není možné vyměnit každý vizuální touchpoint hned. Tato změna bude probíhat přibližně následující jeden až dva roky.

Portfolio značky Kofola v novém designu, zdroj: Kofola ČS

Portfolio značky Kofola v novém designu, zdroj: Kofola ČS

Jakým způsobem nové logo komunikujete směrem ke koncovým zákazníkům? 

Jako první se o proměně loga dozvěděli naši zaměstnanci, kteří jsou velkými ambasadory značky. Hned po nich zákazníci z řad našich B2B partnerů, které jsme potřebovali na změnu upozornit ještě předtím, než produkty dorazí na trh. Poté byla změna prezentována na našich sociálních sítích, chytila se i některá mainstreamoová média. Od poloviny dubna se s novým logem a identitou setkají spotřebitelé v rámci naší komunikační kampaně. 

Jak se posune vizuální jazyk v marketingové komunikaci značky? 

Pro nás je aktuálně nejdůležitější konzistentní práce s novým logem a klíčovými prvky, které tvoří značku značkou. Nějakou dobu potrvá, než vybudujeme znalost a spojíme značku s novým symbolem, právě i proto s tím nyní potřebujeme řízeně pracovat ve všech komunikačních výstupech, ať už jde o kampaně, offline aktivity na festivalech, nebo reklamní nosiče v hospodách a sezónách. Chceme se zaměřit na budování jednotného systému a upevňovat vizuální kódy v mysli spotřebitelů. 

Korporátní identita je naším dalším krokem. Tím, že jsou to dva neodmyslitelně spjaté světy, čeká redesign i firmu.

Ľubica Mieresová

A jak se změna projeví v celkové korporátní identitě společnosti Kofola ČS? 

Korporátní identita je naším dalším krokem. Tím, že jsou to dva neodmyslitelně spjaté světy, čeká redesign i firmu. Opět půjde o postupně řízený náběh.   

Co na letošní rok s Kofolou plánujete? Chystáte něco i na jarní období? 

Na jaře – před Velikonocemi – se zaměříme na již zmíněnou výbornou exekuci v retailu, po svátcích bude postupně nabíhat kampaň. Mohu zmínit, že opět plánujeme Láskyplný páteček, i tentokrát se zajímavým tématem a zpracováním. Lidé za námi mohou přijít na letní festivaly podpořit lásku a zamilované na svatebních obřadech, nebo se přidat k dobrovolníkům při opravě turistických stezek.    

Znamená to, že budete zase oddávat na Colours of Ostrava? Nebo chystáte jiný typ aktivací? 

Svatby na festivalech plánujeme i letos. Loni jsme o ně zaznamenali velký zájem a tento rok plánujeme rozšíření také na festival Rock for People. Na našem festivalovém „láskyplném náměstí“ na Colours of Ostrava budou kromě svateb probíhat i další aktivity. Plánujeme rovněž jedinečnou aktivaci na čepovanou Kofolu, ale i kdybych to chtěla prozradit, je ještě brzy (smích). Máme dlouhodobý projekt Stezky z lásky s Klubem českých turistů. Teď už si jen přát slunečné léto, aby to všechno skvěle dopadlo.

Kofola oddala na Colours of Ostrava zamilované páry

neděle 23. července 2023

-stk-