Iniciativa „Pozor! Křehké“ upozorňuje na křehkost vinařství

neděle, 10. března 2024, 07:20 Aktuality, Reklama MediaGuru

Vinaři spolku Dunajovské kopce spustili iniciativu „Pozor! Křehké“ , jež upozorňuje na hrozby, kterým musí vinařství čelit.

Zdroj: Iniciativa Pozor! Křehké

Zdroj: Iniciativa Pozor! Křehké

V minulých dnech se na sociálních sítích objevila iniciativa na podporu oboru (nejen) proti zavedení nenulové sazby spotřební daně na tichá vína s novým heslem „Pozor! Křehké“. Šířit ji začal spolek Dunajovské kopce, podporuje ji i Národní vinařské centrum

Iniciativa vyjadřuje obecně křehkost vinařského oboru v České republice i současné Evropě a má za cíl upozornit veřejnost na hrozby, kterým obor musí čelit a jaké překážky do cesty postaví česká administrativa. Jejím cílem je sjednotit zástupce oboru a hromadně vyjádřit požadavek na zachování stejných tržních podmínek, jako mají všechny vinařské země Evropy.

„Vizuál rozbité vinné skleničky i slogan ‚Pozor! Křehké‘ nás ihned zaujal. Naprosto přesně totiž odpovídá našemu oboru. Vinařství, podobně jako sklo, je tradiční, pevné, s dlouhou historií, může odolat větru, dešti i některým nárazům. Ale pokud je náraz příliš silný, dojde k nevratné škodě. Podpořit a dále šířit tyto myšlenky je tak pro nás samozřejmostí. Když nás vinaři oslovili s žádostí o podporu a součinnost v projektu, neváhali jsme,“ vysvětluje  důvody podpory iniciativy Dagmar Fialová, marketingová ředitelka Národního vinařského centra. 

Mezi důvody, proč se vinařství u nás dá označit jako „křehké“, patří nejen přírodní podmínky, klima, nepřízeň počasí, škůdci a choroby, ale také konkurence levných vín z dovozu. 

„Jsme obecně prospěšná společnost a naším hlavním cílem je podporovat náš obor a pomáhat vinařům. Domluva o podpoře a naší pozici k této iniciativě s vinaři byla tedy velmi rychlá. Ještě ten den jsme objednali samolepky, trička a začali jsme pracovat na tvorbě dalších podpůrných materiálů. Vše bude distribuováno přes NVC. Záleží nám na tom, aby se tato myšlenka šířila dál. Náš obor si nezaslouží být v jednotném prostředí EU znevýhodněn oproti ostatním,“ říká ředitel Národního vinařského centra Lubomír Maťák

Zájemci mohou podporu vinařů vyjádřit podpisem či přímo založením místa pro sběr podpisů petice. Grafické podklady „Pozor! Křehké“ jsou k nalezení na webu NVC.

-stk-