LinkedIn zkouší nové prvky v kanálu příspěvků

neděle, 3. března 2024, 07:30 Internet & Mobil MediaGuru

Profesní sociální síť by mohla podobně jako jiné platformy zobrazovat takzvané doporučené příspěvky.

Ilustrační foto, zdroj: Shutterstock

Ilustrační foto, zdroj: Shutterstock

LinkedIn pracuje na změnách fungování svého newsfeedu. Jak v podcastu serveru Entrepreneur popsal hlavní inženýr LinkedInu Tim Jurka, hlavní stránka platformy zaměřené na svět práce a byznysu by mohla obsahovat nové personalizované prvky. V tomto případě posty od lidí mimo okruh kontaktů konkrétní uživatelky nebo uživatele, které jsou ale přínosné v duchu linkedinového kréda o propojování profesionálů a jejich znalostí.

„Řekněme, že na síť zveřejníte dlouhý příspěvek o propagaci nápojů. Obvykle by takové sdělení zmizelo z kanálu příspěvků během pár dní. Teď ale uvažujeme jinak. Můžeme tento příspěvek identifikovat jako obsah s unikátní přidanou hodnotou a zobrazovat jej komukoliv, kdo o nápojový marketing projeví zájem,“ vysvětluje Jurka. Tímto způsobem by pak mohl obsah žít ještě dlouhé měsíce nebo dokonce roky a oslovit přitom hodně úzce zaměřené publikum. Novinku sociální síť v současnosti teprve testuje a někteří uživatelé se s ní dokonce mohou setkat, přesto je prý projekt stále ještě ve své velmi rané fázi.

Šéfeditor LinkedInu Daniel Roth ale už nyní potenciální uživatele varuje před tím, že by neměli nad dosahem svých příspěvků spekulovat víc, než je nutné. Jaký je ideální čas zveřejnění postu? Jakou by měl mít optimální délku? A k jakému trendu by se měl vyjadřovat? Všechny tyhle otázky by podle Rotha měla zastínit jedna jediná: jestli by uživatelovy postřehy mohly být užitečné ještě někomu dalšímu.

Signál místo šumu

„Když budete prostě jen sdílet se světem svoje znalosti, zaručuji vám, že to nakonec bude mít svůj efekt. Byť třeba ne každý takový příspěvek hned zafunguje,“ dodává Roth. Některé kroky ke snížení informačního šumu na sociální síti ale LinkedIn podnikl už dříve. Například když provozovatelé sítě zjistili, že uživatelé si zkoušejí hrát s formátováním příspěvků tak, aby jejich čtenáři byli nuceni rozklikávat celé znění postu. Algoritmy sítě měly brát podle přesvědčení uživatelů takové kliknutí jako důkaz toho, že obsah vzbuzuje zájem. Roth ale nyní ubezpečil, že LinkedIn nepovažuje „rozbalování“ příspěvků za signál hodný pozornosti.

Kdo chce na sebe upozornit, tomu se snaží dát LinkedIn jiné a o něco méně rušivé možnosti. Síť vyvíjí nové druhy interaktivních tlačítek (call-to-action), které si mohou předplatitelé LinkedIn umístit na prominentní místo svého profilu. Zatím je jim podle záznamu webu Entrepreneur k dispozici jen pár frází typu „Navštivte můj web“ nebo „Rezervujte si schůzku“. Podle Rotha jich ale přibude, platforma by měla podporovat i znění podobné například „Přihlaste se k odběru mého newsletteru.“ To všechno má ještě posílit status LinkedInu jako prakticky zaměřené sociální sítě odlišující se od X nebo Facebooku. A to i přes to, že LinkedInem testovaná funkce doporučovaných příspěvků už na platformách Elona Muska a Marka Zuckerberga běží. Jejím výsledkem v podání X nebo Facebooku ale často bývá na místo informačního obohacení jen vyprovokování uživatele k vyhrocené reakci.

-riv-