Seznam.cz zpoplatní uživatelům odmítnutí cílené reklamy

pondělí, 25. března 2024, 09:55 Internet & Mobil MediaGuru

Seznam.cz zpoplatní možnost využívání služeb bez cílené reklamy. Do budoucna připravuje i zpoplatněnou možnost sledovat obsah na Seznamu bez display reklamy.

Zdroj: Seznam.cz

Zdroj: Seznam.cz

Možnost odmítnout využívání cookies za účelem cílení reklamy, personalizace obsahu nebo geolokace zpoplatní Seznam.cz uživatelům, kteří tato data sdílet nechtějí, měsíční částkou 79 Kč. Nový platební model s názvem Seznam bez cílené reklamy se začne od tohoto týdne testovat na několika desítkách tisíc uživatelů. V následujících týdnech Seznam předpokládá jeho postupné nasazení na všechny uživatele.

„Služby Seznamu jsou pro naše uživatele dlouhodobě zdarma. Jejich vývoj, kvalitu a neustálý rozvoj platí každý, kdo je používá, zobrazováním reklamy a svými daty, konkrétně cílenou reklamou. Naprosto však respektujeme uživatele, kteří o tento typ cílené inzerce na našich službách nemají zájem a aktivně vyjadřují nesouhlas se zpracováním dat. Abychom však nadále mohli pokračovat v tom, co děláme, nabízíme variantu využívání našich služeb bez cílené reklamy za poplatek 79 korun měsíčně,“ vysvětluje Jiří Udatný, ředitel divize Identity a uživatelského profilu. Díky tomu budou mít uživatelé služby Seznamu bez relevantní inzerce, ale nadále si budou moct zvolit možnost přizpůsobení obsahu. „Svůj výběr mohou kdykoliv změnit jednoduše pomocí odkazu ‚Nastavení personalizace’, který najdou v patičce všech webů Seznamu nebo ve svém profilu," dodal. 

Už teď je ale podle Seznamu jasné, že se nejedná o finální produkt. „Tím by měla být varianta zobrazení Seznamu bez display reklamy,“ uvádí Jiří Udatný, kdy si uživatel bude moct zaplatit za weby Seznamu kompletně bez reklamy. 

Zástupci Seznam.cz jsou si vědomi, že internetový trh se vyvíjí a posouvá. „Řada médií dnes poskytuje svůj obsah pouze za paywallem, aby se vůbec uživila. V zahraničí je volba mezi platbou daty nebo penězi relativně běžná, stačí se podívat například do Německa, Rakouska či na globální platformy. V České republice se z vydavatelů do zpoplatnění pustil například server Reflex.cz, takže Seznam nepřichází s ničím, co by už český trh neznal,“ říká Jiří Udatný. 

-mav-