BurdaMedia Extra skokově posílila na českém internetu

čtvrtek, 18. dubna 2024, 11:55 Internet & Mobil MediaGuru

Po spojení Burdy s Extra Online Media (EOM) se Burda stala jedním z nejsilnějších hráčů v cílové skupině žen a zadavatelé reklamy by ji tak ve svých mediálních plánech neměli opomíjet, říká ředitelka online inzerce BurdaMedia Extra Michaela Kačena.

Michaela Kačena, zdroj: BurdaMedia Extra

Michaela Kačena, zdroj: BurdaMedia Extra

S počtem více než 5 milionů reálných uživatelů v letošním březnu se mediální dům BurdaMedia Extra stal sedmým největším hráčem českého internetu, jak ukazují data jednotného výzkumu NetMonitor. Přeskočil tak i Economii, skupinu Nova nebo Českou televizi a na vedoucí pětku ztrácí přibližně půl milionu uživatelů. Ve srovnání s loňským březnem, kdy Burdě patřila patnáctá pozice s polovinou reálných uživatelů, tak společnost zaznamenala skokový nárůst.

Za tímto růstem stojí nová obchodní strategie spočívající v propojení prémiových titulů Burdy s portfoliem webů Extra Online Media (EOM) s vysokým zásahem. K propojení došlo po loňské akvizici, kdy Burda společnost EOM koupila. 

Ředitelkou obchodního oddělení BurdaMedia Extra pro printové tituly, eventy a crossmediální projekty, je CCO Martina Krátká. Digitální obchod vede Online Sales Director Michaela Kačena.

„Mým cílem je, aby se BurdaMedia Extra stala na internetu vydavatelstvím první volby. Situace se změnila, mapa online provozovatelů se přepsala a při plánování reklamních kampaní by se tak Burda měla dostat do popředí. Měsíčně oslovíme více než pět milionů uživatelů a propojujeme jak prémiové brandy, tak značky zaměřené na širší masu uživatelů,“ popisuje Online Sales Director Michaela Kačena.

Inzertní balíčky pro zásah i brand

Nadnárodní společnost Hubert Burda Media, kam patří také tuzemská BurdaMedia Extra, cílí na to být celosvětově jedničkou v segmentech foodu a lifestylu. A stejné cíle má také společnost BurdaMedia Extra. „V segmentu foodu jsme na českém onlinu jasnou jedničkou už teď,“ přibližuje Michaela Kačena. Web Toprecepty.cz, který do Burdy přišel s akvizicí Extra Online Media, měsíčně navštíví přes 3 miliony reálných uživatelů. Burda chce  vytěžit onlinovou zkušenost plynoucí z akvizice, což se už začalo projevovat i na jejích původních titulech. Návštěvnost Apetitonline.cz se letos v březnu přiblížila k 1,5 milionu reálných uživatelů, což bylo meziročně o 30 % více, u Marianne.cz došlo k meziročnímu nárůstu o 60 %.

Vedle vyššího zásahu je pro BurdaMedia Extra důležitý i fakt, že inzerentům v balíčcích webů dodává produkty, které se vzájemně doplňují. „Toprecepty jsou masovým titulem a stojí na obsahu připravovaném uživateli. Vedle toho recepty, které najdou čtenáři na Apetitu, jsou připravovány a testovány redakcí. A podobně je to i u dalších webů. Elle a Marianne jsou ideální pro klienty, kteří se potřebují spojovat s cílovými skupinami z vyšších socioekonomických kategorií. A k nim můžeme dodat weby z portfolia, které mají vysoký zásah a zároveň také cílí na ženy,“ vysvětluje Michaela Kačena. Zájmem Burdy je podle jejích slov nabídku titulů pro ženy dál rozvíjet a posílit tím své vedoucí postavení v cílové skupině žen. „V té se cítíme být nejsilnější a neměli bychom být zadavateli inzerce opomíjeni,“ dodává.

Portfolio BurdaMedia Extra, zdroj: BurdaMedia Extra

Portfolio BurdaMedia Extra, zdroj: BurdaMedia Extra

Plány: obchodní tým, video, reklamní systém

Vzhledem k očekávanému konci podpory cookies třetích stran považuje Michaela Kačena uvedené rozložení portfolia s nabídkou webů pro brandové i reachové kampaně za velkou výhodu. „Díky této skladbě portfolií a jejich propojení máme vyprofilované uživatele, a tak i bez podpory cookies třetích stran mohou mít klienti jistotu, že kupují jasně nastavené cílové skupiny,“ doplňuje.

Jedním z cílů pro letošní rok je také rozšíření video formátů na celé portfolio webů BurdaMedia Extra. „Na webech dřívější Extra Online Media generujeme měsíčně 30 milionů video views a chceme videa dále rozšířit i na online tituly historicky spjaté s Burdou,“ popisuje dále Michaela Kačena.

BurdaMedia Extra se teď také soustředí na stabilizaci obchodního onlinového týmu a sjednocení reklamních systémů. K prvnímu propojení nabídky Extra Online Media a Burdy už došlo loni v srpnu, kdy klienti získali možnost nakupovat weby obou provozovatelů naráz. Inzertní nabídka se rozšířila o vyprofilované balíčkylifestyle premium pack, ženy pack, food pack, hobby pack a muži pack. Následně pro letošní rok byly zrušeny agenturní bonusy.

Nyní společnost pracuje na sjednocení reklamních systémů, které má firmě pomoct k efektivnímu plánování kampaní, kvalitnějšímu cílení na relevantní publika a k vyšším výnosům v programatické reklamě. Celý proces firma plánuje dokončit v průběhu května. I z tohoto důvodu nově nastoupil do yieldového teamu Hubert Gall, který do Burdy přišel z technologické platformy pro optimalizaci reklamního prostoru Performax.cz.

Online tituly BurdaMedia Extra

  • Celkový zásah: více než 5 milionů uživatelů měsíčně, 55 % internetové populace
  • Zásah premium packu (elle.cz, marianne.cz, lifee.cz): 2 miliony RU měsíčně
  • Zásah CS ženy (ženy pack) v online titulech: 3 miliony RU měsíčně
  • Zásah food packu (apetitonline.cz, toprecepty.cz): 3 miliony RU měsíčně
  • Zásah na sociálních sítích: 3-5 milionů lidí

Michaela Kačena se na trhu médií pohybuje přes dvacet let. Má  zkušenosti z několika mediálních domů. Svoji kariéru začala ve vydavatelství lifestylových časopisů Hachette Filipacchi 2000, poté přešla do internetové firmy NetCentrum (dnes Economia). V dřívějším vydavatelství Ringier ČR (dnes Czech News Center) založila a vybudovala dnešní online obchodní oddělení, které řídila 12 let. Poté přešla do Extra Online Media (EOM), kde znovu postavila obchodní tým. Výsledky její práce přispěly k tomu, že se o převzetí EOM začal zajímat mediální dům Burda International CZ (dnes BurdaMedia Extra). Aktivně působila také v profesních organizacích. Byla dlouholetou členkou výkonné rady Sdružení pro internetový rozvoj (SPIR), je jedním ze zakladatelů sdružení českých onlinových publisherů CPEx a zasloužila se i o prosazeni brandingového formátu na českém trhu.

-mav-