Další vývoj placené televize v Česku: Co může přijít?

čtvrtek, 18. dubna 2024, 06:50 TV Lukáš Polák

Operátoři placené televize nejsou v jednoduché situaci. Na našem trhu jich je relativně stále dost a navíc pozice bezplatného vysílání je dlouhodobě velmi silná. Ačkoliv se zdá, že se placené nabídky už nemají kam posouvat, možných novinek k uvedení je několik.

Možnosti placené TV lze stále posouvat dopředu. Foto: Lukáš Polák, MediaGuru.cz

Možnosti placené TV lze stále posouvat dopředu. Foto: Lukáš Polák, MediaGuru.cz

Bezplatné televizní vysílání nabízí divákům na pozemní anténu desítky stanic různých žánrů. Jde přitom nejen o stanice plnoformátové, ale také tematické, o které se postarali prakticky všichni klíčoví hráči na trhu, ať už jde o Českou televizi, Novu nebo Primu. Volně šířená televize má být určena zejména pro diváka, který neočekává žádný nadstandard, ale stačí mu základní nabídka lineárního vysílání. V případě, že si pořídí televizor připojený k internetu, získá i možnost sledování těchto programů ve zpětném režimu.

Operátoři placené televize proti desítkám volně šířených programů v DVB-T2 (a leckdy také ještě DVB-T) postavili několik zbraní. Žádným bonusem už dnes není dostupnost programů z bezplatné nabídky ve vysokém rozlišení obrazu a funkce zpětného zhlédnutí, která je možná prakticky u všech nabízených programů v HD nebo přímo Full HD formátu. Programové nabídky pak doplňují vlastní nebo externí videotéky typu Netflix, HBO Max, Prime Video apod. T-Mobile se pokusil zajít ještě dál a otestovat obsah partnerů i na lineárních kanálech.

FAST kanály jako v Česku opomíjený fenomén

Několik televizních manažerů se již v různých rozhovorech zmínilo o tom, že jejich mediální skupina uvažuje o možnosti spuštění tzv. FAST kanálů. Jde o bezplatně dostupné stanice, které jsou v přesně stanovených časech přerušovány vkládanou online reklamou. Daní vysílatelé je pro potřeby různých streamingových služeb poskytují zdarma. Zjednodušeně řečeno si je možné FAST kanály představit i jako volně dostupnou programovou nabídku například pro pozemní vysílání, jen s tím rozdílem, že jsou k dispozici v aplikacích, které pracují s připojením k internetu – Rakuten TV, Plex apod.

Přesto, že celá řada FAST kanálů je pro české diváky aktuálně neatraktivní, určitá skupina už si nyní může své publikum najít. Mezinárodním jazykem „hovoří“ hudební stanice, do této kategorie spadají i některé sportovní nebo zpravodajské programy. Zajímavostí je, že u působících zahraničních službách v Česku se už na těchto kanálech objevují také domácí reklamní spoty. Pokud by ale operátoři využili některé zahraniční FAST kanály pro své nabídky, šlo by o zajímavé rozšíření nabídky a služby by se mohly dostat i k obsahu, který například jejich rivalové nenabízí.

Kanály v SD nárokům nestačí

I v roce 2024 nebyli někteří (zejména) zahraniční vysílatelé schopni zajistit šíření svých programů ve vysokém rozlišení. Odhlédněme teď od skutečnosti, že jsou operátoři, kteří nabízejí některé kanály v SD rozlišení pouze ze svého vlastního rozhodnutí, ale mluvíme o kategorii broadcasterů, jenž pro český trh zkrátka nenabízejí vyšší obrazovou kvalitu. Česká republika skutečně není zemí, kde by populace ve velkém množství používala CRT televizory a vysílání v HD by pro ně mělo být nějakým prémiovým přepychem.

Jednou ze známých značek, která do této kategorie spadá, jsou kanály AXN. Jejich provozovatel sice v posledních několika měsících rozšířil vysílání svého hlavního programu do nabídek několika operátorů právě v HD, zbývající dvě stanice – AXN White a AXN Black – jsou ale stále k dispozici pouze v SD rozlišení. Dalším příkladem je Crime+Investigation. „Mazanice“ se takto vyjímají v nabídkách řady telekomunikačních hráčů na trhu, a to včetně těch nejvýznamnějších. Velkou skupinou programů, které například absentují s HD rozlišením, jsou dětské stanice. U značek jako Disney Channel nebo Nickelodeon je to překvapivé.

Exkluzivní kanály

Kategorie, která už si pomalu v nabídkách českých operátorů nachází svou cestu, jsou exkluzivní kanály. Můžeme zmínit například rodinu O2 TV Sport, případně Canal+ jako exkluzivní produkt, který nakonec nabídli i další hráči, ale poukázat chceme i na něco jiného. Podívejme se například na sousední německý mediální trh. Ve vytváření exkluzivního obsahu je tu aktivní placená televize Waipu – online platforma, která divákům otevře za přibližně 340 korun měsíčně přístup k  270 programům různých žánrů, mezi nimiž jsou i výše uvedené FAST kanály.

Waipu vytváří exkluzivní kanály po dohodě s některými vysílateli, a to jak na straně veřejnoprávních, tak i komerčních programů. Namátkou jde například o ARD Plus Krimiklassiker, ZDF Telenovela, RTLZwei Clips nebo RTLZwei Families. V praxi jde o rozšíření záběru již existujících programů nebo lepšího zhodnocení dostupných knihoven. Touto cestou se již prvními krůčky vydal na konci loňského roku T-Mobile, který uvedl ve spolupráci se známou online platformou projekt DVTV Extra, BBC First s dramatickou tvobrou BBC Worldwide nebo divadelní představení pod hlavičkou Dramox fungující i jako samostatná VOD služba.

Zhlédnutí pořadů s předstihem

Jedním ze strategických pilířů, na kterém dlouhodobě stojí videotéka Voyo (a také loni spuštěná Prima+), je možnost zhlédnutí pořadů původní tvorby s předstihem. Obě mediální skupiny tento benefit prodávají i formou klasického TV programu (elektronického programového průvodce), kdy je možné pohybovat se na časové ose nejen zpět, ale také dopředu. Toto by do budoucna ale nemusela být jen doména Novy s Primou v jejich vlastních online videotékách. Rozšířit by se mohla prakticky na kteréhokoliv vysílatele, který by tuto volbu zpřístupnil.

Ještě nedávno se zdála možnost předpremiérového zhlédnutí jako sci-fi, u programů typu Warner Bros. Discovery, National Geographic a dalších by to ale vlastně nemusel být takový problém –zvláště ve chvíli, kdy některé stanice své pořady ještě několikrát opakují, takže je v podstatě jedno, kdy si je z EPG vyberou. Další z možností by mohlo být umístění takového formátu do knihovny, kterou operátor může připravit. Asi si lze však jen stěží představit, že v současném stavu mediálního prostředí by například Česká televize spustila službu iVysílání+, kde by bylo možné za určitý poplatek zhlédnout právě tvorbu veřejnoprávního vysílatele s předstihem.