Meta by měla nabídnout služby zdarma bez cílené reklamy

čtvrtek, 18. dubna 2024, 07:05 Aktuality, Internet & Mobil ČTK

Evropský sbor pro ochranu osobních údajů dospěl k závěru, že nabízet placené služby jako jedinou alternativu služeb zahrnujících zpracovávání osobních údajů k reklamním účelům není správnou cestou.

Ilustrační foto, zdroj: Shutterstock

Ilustrační foto, zdroj: Shutterstock

Americká společnost Meta a další velké internetové platformy by měly uživatelům poskytnout možnost využívat jejich služby zdarma bez cílené reklamy. Vyplývá to podle agentury Reuters z dnešního vyjádření Evropského sboru pro ochranu osobních údajů (EDPB).

Meta loni v listopadu v Evropské unii spustila placené verze svých svých sociálních sítí Facebook a Instagram neobsahující reklamu. Důvodem byla snaha vyhovět novým pravidlům Evropské unie, podle kterých musejí mít uživatelé možnost rozhodnout, zda mohou být jejich osobní údaje shromažďovány a využívány k cílené reklamě. Kritikům se nicméně nelíbí, že uživatelé jsou nuceni za ochranu svého soukromí platit.

EDPB nyní dospěl k závěru, že nabízet placené služby jako jedinou alternativu služeb zahrnujících zpracovávání osobních údajů k reklamním účelům není správnou cestou. „Při vývoji alternativ by velké internetové platformy měly zvážit možnost poskytnout jednotlivcům ekvivalentní alternativu nezahrnující placení poplatku," uvedl regulátor v tiskové zprávě.

Koncem února podalo na společnost Meta kvůli ochraně soukromí stížnost osm spotřebitelských organizací z Evropské unie, včetně českého dTestu. Organizace tvrdí, že firma při shromažďování uživatelských údajů porušuje pravidla EU o ochraně soukromí. Kritizují v této souvislosti právě systém předplatného na sítích Facebook a Instagram.

Právník společnosti Meta Tim Lamb minulý měsíc uvedl, že firma v rámci diskuse s regulátory navrhla, že sníží měsíční předplatné u placených verzí sítí Facebook a Instagram téměř o polovinu – z nynějších 9,99 eura (zhruba 250 Kč) na 5,99 eura (zhruba 150 Kč).

-čtk-