Ministerstvo navrhuje poplatek 150 Kč pro ČT a další růst o inflaci

úterý, 14. května 2024, 17:20 TV, Rádio, Aktuality ČTK

Ministerstvo kultury navrhuje zvýšit TV poplatek za veřejnou službu na 150 Kč a rozhlasový na 55 Kč. Další navyšování má být na základě vývoje inflace.

Zdroj: Česká televize

Zdroj: Česká televize

Ministerstvo kultury navrhuje zvýšit televizní poplatek o 15 korun na 150 Kč měsíčně a rozhlasový o deset Kč na 55 korun. Původně navrhovalo televizní poplatek 160 Kč, navrhovanou výši rozhlasového zachovalo. V dalších letech by poplatky vláda mohla zvyšovat svým nařízením o inflaci, pokud by od poslední změny překročila šest procent. Vyplývá to z aktuálního návrhu mediálních novel, které ministerstvo vypracovalo. Počítá s jejich účinností od 1. ledna 2025. Původní návrh kritizovaly komerční televize. 

Navrhované navýšení rozhlasového a televizního poplatku podle důvodové zprávy ministerstva pouze dorovná příjem České televize a Českého rozhlasu tak, aby mohly plnit veřejnou službu ve stávající kvalitě. Televizní poplatek ve stávající výši 135 Kč se neměnil od roku 2008, rozhlasový poplatek 45 Kč zůstává stejný od roku 2005.

Přepracovaný návrh i nadále počítá s rozšířením počtu plátců. Nově mají poplatek hradit všichni, kteří disponují jakýmkoliv zařízením umožňujícím příjem veřejnoprávních médií, tedy i mobilem, tabletem nebo počítačem. U firem by byla nově zavedená platba podle počtu zaměstnanců, podniky do 24 lidí a osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) by byly od platby osvobozeny. Naopak firmy, které pronajímají auta, by platily rozhlasový poplatek za každý vůz.

Novela rovněž mimo jiné snižuje dobu oznámení o sponzorování televizních nebo rozhlasových pořadů na 260 hodin za rok, což je asi 85 procent stavu z roku 2023. Důvodem je nadměrné užívání sponzoringu pořadů v ČT.

Ministr kultury Martin Baxa (ODS) již dříve uvedl, že se na indexaci poplatků shodla vládní koalice. S podrobnostmi návrhu má novináře seznámit ve středu.

Komerční televize navrhují více omezit sponzoring i reklamu na ČT

pondělí 13. května 2024

Poplatky mají zůstat, soukromá média se ale zapojí do určování role ČT a ČRo

pondělí 11. prosince 2023

-čtk-