Novinářské ceny 2023 mají Pazderka či Stomatová

pondělí, 6. května 2024, 21:05 Tisk MediaGuru

Novinářská cena 2023 vyhlásila vítěze. Poprvé byly uděleny i ceny za ekonomickou a zahraniční žurnalistiku.

Josef Pazderka (vlevo) získal Cenu Karla Havlíčka Borovského, zdroj: Nadace OSF, foto: Ondřej Besperát

Josef Pazderka (vlevo) získal Cenu Karla Havlíčka Borovského, zdroj: Nadace OSF, foto: Ondřej Besperát

Nadace OSF ocenila v pondělí 6. května Novinářskou cenou nejlepší příspěvky uplynulého roku. Ceny byly rozdány ve 13 kategoriích, letos poprvé byla udělena ocenění i za ekonomickou a zahraniční žurnalistiku. Vítězky a vítězové byli vybráni z konkurence rekordních 890 přihlášených příspěvků, které hodnotily poroty složené z respektovaných osobností veřejného života z České republiky i zahraničí. 

Za sociální sondu do opomíjeného prostředí Javornicka si odnesl cenu v kategorii Regionální žurnalistika Stanislav Biler z Alarmu.

Ocenění v kategorii Audiovizuální reportáž získala Barbora Loudová, která svou reportáží „Na obtíž” pro Českou televizi upozornila na dlouhodobě neřešený problém domácí péče o těžce nemocné a jejího financování.

Cena za inovativní žurnalistiku za mnohovrstvé zpracování tématu dezinformací putuje do Aktuálně.cz.

Vůbec prvním vítězem kategorie Ekonomická žurnalistika se stal Filip Zelenka ze zpravodajského ekonomického deníku E15 za příspěve, „Česko vs. Polsko: v porodnosti i inovacích jsme lepší, Poláci se zase nebojí velkých cílů”.

Jedním z akcentovaných témat letošní Novinářské ceny se stala situace na Slovensku, ale také válka na Ukrajině. Zpracování válečného konfliktu bylo oceněno hned v několika kategoriích i zvláštních cenách. Reportérka České televize Darja Stomatová, která už dva roky z válečné zóny reportuje a ukazuje situaci na frontě, stejně jako osobní příběhy běžných Ukrajinců, si odnesla Novinářskou křepelku. Ta se uděluje mladým a perspektivním novinářům či novinářkám do 33 let věku za jejich významný žurnalistický počin. 

Cenu Karla Havlíčka Borovského pro osobnosti, které dávají tvář české žurnalistice, získal Josef Pazderka, novinář, historik a šéfredaktor Českého rozhlasu Plus, za „přínosné a nepředpojaté zpravodajství, za osobní nasazení v reportážích a výraznou schopnost vést ostatní novináře". Do kategorie nominují šéfredaktoři, Rada Novinářské ceny a Rada Nadace Český literární fond, vítěze pak vybírají obě Rady.  

Cenu veřejnosti získaly Adéla Jelínková a Christine Havranová ze Seznam Zprávy za podcast „Slopné: Kdo je vrah?” S případem pozapomenuté vraždy, za níž ve vězení už 11 let sedí dva mladí muži, ovládly také kategorii Analyticko-investigativní žurnalistika.

Letos poprvé byla udělena také cena za zahraniční žurnalistiku. Cenu Daniela Anýže za zahraniční zpravodajství si odnesl Jan Fingerland z Českého rozhlasu, který českému publiku přibližuje události na Blízkém východě. 

Podporou pro zahraniční novináře bude také nově vzniklý Fond Daniela Anýže, který společně založili Kateřina Šafaříková, Jiří Nádoba a Kateřina Šantúrová a spravovat jej bude Nadace OSF. Fond si klade za cíl pomáhat začínajícím novinářům se zájmem o zahraničí. Vybraným uchazečům finančně pokryje půlroční pobyt v redakci, která jim poskytne zázemí a mentoring, a náklady na zahraniční reportážní cestu.

„Pro Nadaci OSF je čest spravovat Fond Daniela Anýže a pomáhat novým výrazným osobnostem zahraniční žurnalistiky růst. Fond vidíme i jako cestu ke zvyšování kvality zahraniční novinařiny,” dodává výkonná ředitelka Nadace OSF Martina Břeňová. Daniela Anýže, významného zpravodajce ze zahraničí, připomněly na slavnostním předávání také fotky Tomkiho Němce.

Vítězové Novinářské ceny 2023

 • Psaný rozhovor

Vít Svoboda: V takovém nebezpečí Slovensko ještě nebylo. Přestává věřit v demokracii, říká sociolog Vašečka (Deník N)

 • Audiovizuální rozhovor nebo diskuse

Josef Pazderka, Ondřej Soukup: Requiem za Donbas aneb Jak industriální region s pestrou směsicí svérázného obyvatelstva mizí před očima (ČESKÝ Rozhlas Plus)

 • Psaná reportáž

Stanislav Krupař: Šedá zóna válečná (Magazín Reportér)

 • Audiovizuální reportáž

Barbora Loudová: Na obtíž (Česká televize)

 • Komentář

Radka Smejkalová: Mír je válka, demokracie je nová totalita… Jak političtí obchodníci s deštěm mění naši sémantickou krajinu (Deník N)

 • Analyticko-investigativní žurnalistika

Adéla Jelínková, Christine Havranová: Slopné: Kdo je vrah? (Seznam Zprávy)

 • Inovativní žurnalistika

Barbora Doubravová, Anna Dohnalová, Jana Kopecká, Pavel Švec, Jiří Kropáček: My a dezinformace (Aktuálně.cz)

 • Regionální žurnalistika

Stanislav Biler: Javornicko: nejkrásnější český region trápí odliv obyvatel a nekonečné vzdálenosti (Alarm)

 • Ekonomická žurnalistika     

Filip Zelenka: Česko vs. Polsko: v porodnosti i inovacích jsme lepší, Poláci se zase nebojí velkých cílů (E15)


ZVLÁŠTNÍ CENY

 • Cena veřejnosti

Adéla Jelínková, Christine Havranová: Slopné: Kdo je vrah? (Seznam Zprávy)

 • Cena Karla Havlíčka Borovského 

Josef Pazderka (Český rozhlas) 

 • Novinářská křepelka 

Darja Stomatová (Česká televize)

 • Cena Daniela Anýže 

Jan Fingerland (Český rozhlas) 

Zdroj: Nadace OSF, ocenění jsou uváděni v abecedním pořadí

-stk-