Zaměstnanci RTVS ohlásili stávku, v Markíze naopak nebude

čtvrtek, 6. června 2024, 22:35 Aktuality, TV, Slovensko ČTK

Zaměstnanci slovenské televize Markíza oznámili, že stávkovat nebudou, ale zůstávají ve stávkové pohotovosti. Do stávky ale vstoupí pracovníci veřejnoprávní RTVS.

Ilustrační foto, zdroj: Shutterstock

Ilustrační foto, zdroj: Shutterstock

Stávkový výbor veřejnoprávního rozhlasu a televize na Slovensku (RTVS) ohlásil na pondělí odpoledne podle listu Denník N výstražnou stávku v délce tři a půl hodiny. Akce bude před úterním začátkem schůze parlamentu, na které by poslanci měli definitivně rozhodnout o novém zákonu o této stanici; podle pracovníků RTVS i podle opozice chce vláda toto médium ovládnout. Stávka naopak nebude v nejsledovanější slovenské televizi Markíza, která podle dnešního vyjádření nespokojených zaměstnanců přistoupila na jejich požadavky. Ty se týkaly zpravodajství.

„Půjde o první stávku v historii RTVS. Po výstražné stávce situaci vyhodnotíme a jsme připraveni zorganizovat i další stávky," uvedli členové stávkové výboru. Během protestu neplánují přerušit vysílání či do něj vstupovat.

Nový zákon o veřejnoprávní televizi a rozhlasu slovenská sněmovna schválila v prvním čtení na své poslední schůzi. Vládní návrh mimo jiné předpokládá, že ve funkci předčasně skončí nynější ředitel RTVS.

Nespokojení zaměstnanci Markízy dnes ohlásili, že vedení televize souhlasilo s požadavky stávkového výboru. Ten kromě jiného žádal, aby vedení televize slíbilo, že politická témata se vysílají objektivně a nestranně a že televize nebude nestandardně zasahovat do obsahu schválených reportáží. Pracovníci Markízy uvedli, že stávkovat nebudou, zůstávají ale ve stávkové pohotovosti.

Vedení Markízy v prohlášení zaslaném ČTK krok pracovníků uvítalo a uvedlo, že požadavky zaměstnanců se prakticky shodují s jeho vlastními snahami a také směrnicemi společnosti CME, která vlastní Markízu a další televizní stanice včetně české TV Nova a která patří do české skupiny PPF. Ještě ve středu Markíza ohlásila přerušení jednání se stávkovým výborem, dnes vyjádřila ochotu pokračovat v dialogu.

Spory mezi redaktory a vedením Markíz se naplno dostaly na veřejnost v květnu, kdy moderátor diskusního pořadu Na tělo Michal Kovačič v živém vysílání kromě jiného kritizoval vedení stanice. Ta následně pozastavila vysílání obou relací, které Kovačič moderoval. Moderátora se zastali desítky jeho kolegů v televizi a stávkový výbor minulý týden vyhlásil stávkovou pohotovost.

Televize se nepřímo vymezila vůči Kovačičovi i vůči jeho setrvání v televizi. Za nemyslitelné označila, aby „jakákoliv osoba, která zneužila vysílací prostor k neautorizovanému vysílání a poškodila dobré jméno TV Markíza, reprezentovala do budoucna zájmy redaktorů, moderátorů a byla nadále tváří televize".

Spory v Markíze začaly podle dostupných informací loni po výměně šéfa zpravodajství. Nespojení redaktoři tvrdili, že nový šéf zpravodajství, český novinář Michal Kratochvíl, prosazuje menší důraz na politické zprávy a od redaktorů chce, aby se vyhýbali konfrontaci s vládními politiky.

Po loňském nástupu nynější slovenské vlády do úřadu premiér Robert Fico zařadil Markízu mezi čtyři „nepřátelská média" a přestal jí odpovídat na dotazy. Představitelé vlády rovněž tvrdili, že vysílání RTVS není objektivní a ministerstvo kultury připravilo nový zákon o této stanici. Nynější generální ředitel RTVS Ľuboš Machaj se funkce ujal na původně pětileté období v létě 2022, kdy současné vládní strany na Slovensku nebyly u moci.

-čtk-