Přehled: Co přineslo čtvrtletí na poli udržitelnosti?
Přinášíme další přehled vybraných novinek za období posledního čtvrtletí, které se pojí k udržitelnosti.
Přinášíme další přehled novinek na poli ESG, CSR, udržitelnosti a odpovědnosti. Výběr novinek připravuje pro MediaGuru.cz Markéta Pavlíková, Head of Sustainable Solutions Fuse/OMG.
Vybrané informace z Česka
- Za dobu členství v EU se výrazně zvýšila naše životní úroveň i průměrná mzda, která v roce 2004 představovala jednu třetinu evropského průměru, dnes jsou to dvě třetiny. Z evropského rozpočtu jsme dosud získali dva biliony korun, naopak Česko do rozpočtu EU zaplatilo 876,6 miliardy korun. Přebytek zahraničního obchodu Česka se zeměmi EU vzrostl za posledních dvacet let více než čtyřnásobně. Naším hlavním obchodním partnerem zůstává Německo, vyplývá to z dat Českého statistického úřadu.
- 68 % sportovních fanoušků podporuje zelenou energii a téměř sedm z deseti mladých fanoušků (16–24 let) chce vidět, že sportoviště dělají více pro udržitelnost. Z odpadových analýz pilotního ročníku Sport bez odpadu vyplynulo, že až 90 % komunálního odpadu z tribun i zázemí mohlo být vytříděno. Do projektu se zapojily čtyři kluby – Zbrojovka Brno, Sigma Olomouc, FK Pardubice a FK Teplice. UEFA se zavázala dosáhnout nulových emisí do roku 2040. Bundesliga zařadí kritérium udržitelnosti mezi podmínky pro udělení profesionální licence. Premier League hodnotí všech 20 klubů na základě jejich ekologického úsilí formou Sustainability Ranking.
- V Česku vzniká iniciativa, jejímž cílem je tvorba legislativy, která by dokázala často nelegální reklamní nosiče výrazně zredukovat. Její iniciátoři jsou přesvědčeni, že země je zahlcena vizuálním smogem. Podle odhadů loňské studie pražského magistrátu 80 % billboardů porušuje nějaké předpisy. Podle platformy nelegalnireklama.cz jich je v celém Česku až 14 tisíc.
- Skupina ČEZ vydala Zprávu o udržitelném rozvoji za rok 2023, která ukázala, že se společnost ozeleňuje. Došlo k meziročnímu snížení přímých emisí skleníkových plynů o 12 %, což odpovídá úspoře zhruba 2,2 milionů tun CO₂e.
- Skupina KB vydala Zprávu o udržitelném podnikání za rok 2023.
- Škoda Auto publikovala ESG report za rok 2023, svou vůbec první zprávu o stavu udržitelného rozvoje společnosti. V roce 2023 se firmě podařilo mimo jiné omezit spotřebu vody na jeden vůz v českých závodech o 37,7 % ve srovnání s rokem 2010, a spotřebu energie za stejné období o 38,8 %.
- Podle své zprávy za roky 2021 / 2022 skládkuje Lidl jen 3 % svých odpadů, přes ¾ jde na recyklaci a 17 % na anaerobní digesci, při které vzniká bioplyn. Cílem řetězce zůstává snížit provozní emise do roku 2030 o 80 % oproti roku 2019 a nejpozději v polovině dekády zcela ukončit prodej klecových vajec.
- TV Nova nabízí svým obchodním partnerům reklamní prostor v pořadech s mezinárodní certifikací BAFTA albert.
Vybrané informace ze světa
- Mezivládní panel pro změnu klimatu (IPCC) složený ze světových klimatologů předpovídá, že mezinárodně domluvená hodnota 1,5 stupně oteplení bude překročená. Průzkum britského deníku The Guardian ukazuje, že 77 % z 380 dotázaných vědců věří, že globální teploty se zvýší minimálně o 2,5 °C oproti předindustriálnímu období. Predikce uvádí, že oteplení o 2 °C zdvojnásobí množství přímých škod způsobených povodněmi po celém světe. Při oteplení o 2,7 °C pak budou dvě miliardy lidí donuceny opustit své domovy. V případě zvýšení o 3°C se města jako Šanghaj, Rio de Janiero, Miami nebo Haag zaplaví.
- Na Islandu odstartoval provoz největší odsávačky na odstraňování CO₂ ze vzduchu na světě. Čistička Mammoth firmy Climeworks je schopná z ovzduší odstranit až 36 000 tun CO₂. Zachycený uhlík putuje pod zem, kde přirozenou cestou reaguje s čedičovou skálou a zůstává zde trvale uchován, píše CSRD.cz.
- A-CSR upozorňuje na to, že 40 % dotázaných respondentů generace Z plánuje kvůli obavám souvisejícím s klimatem změnit práci nebo obor. Polovina z nich uvádí, že oni sami a jejich kolegové vyvíjejí tlak na své zaměstnavatele, aby přijali opatření v oblasti změny klimatu. Ukázaly data Gen Z a Millenial Survey vydaná společností Deloitte.
- Vědce z Washingtonské univerzity zajímá, zda může rozprašování mořské soli do mraků ochladit planetu. Odpověď jim možná dá stroj, který testují na kalifornském území, píše A-CSR.
- Emise z ruské invaze na Ukrajinu činí, podle dosud nejobsáhlejší studie o jakékoli válce, zhruba 175 milionů tun CO2e, což odpovídá roční spotřebě 90 milionů aut. Prudký nárůst emisí na Ukrajině by mohl na dodatečných reparacích Rusko stát 32 miliard dolarů. Valné shromáždění OSN rozhodlo, že by Rusko mělo reparace platit.
- Dle zprávy PwC je více než 70 % kritických nerostů nutných pro přechod na čisté nulové emise ohroženo změnou klimatu, uvádí A-CSR.
- Mizející led možná překreslí mapu internetových kabelů ležících na dně oceánu a přenášejících většinu mezinárodního datového provozu. Chystá se proto nový 14 500 km dlouhý kabel, kterému ledové kry uvolnily místo.
- Anglikánská církev má biskupa pro životní prostředí. Ve Vatikánu fotovoltaické panely instalovali už v roce 2008. Tento církevní stát chce být vůbec prvním uhlíkově neutrálním státem na světě. Loni vyhlásil program na „ozelenění“ svého vozového parku, do roku 2030 chce pak vyměnit všechna auta za elektrická. Analýzou uhlíkové náročnosti prochází také česká bazilika Svatého Petra.
- Od podepsání Pařížské dohody v roce 2015 je pouhých 57 korporátních a státních výrobců využívajících fosilní paliva zodpovědných za 80 % emisí CO₂. Většina z nich rozšířila produkci v letech od Dohody. Vyplývá to z nové zprávy společnosti InfluenceMap.
- Předseda Ad Net Zero představil na festivalu Cannes Lions nové standardy měření emisí pro televizi, digitál a OOH, v dohledné době k nim přibude tisk, rozhlas a kino.