Novelu o zvýšení poplatku pro ČT a ČRo projedná Sněmovna v úterý

čtvrtek, 5. prosince 2024, 07:15 Aktuality, TV, Rádio ČTK

Mimořádnou schůzi ke druhému čtení sporné předlohy svolala z koaličního podnětu místopředsedkyně Sněmovny Věra Kovářová (STAN).

Zdroj: Česká televize

Zdroj: Česká televize

K dalšímu projednávání vládní novely o zvýšení televizního a rozhlasového poplatku a rozšíření okruhu poplatníků se poslanci sejdou v úterý v poledne. Mimořádnou schůzi ke druhému čtení sporné předlohy dnes svolala z koaličního podnětu místopředsedkyně Sněmovny Věra Kovářová (STAN). Už nyní je jisté, že novela bude účinná později než od ledna, jak vláda původně předpokládala.

Předloha zvyšuje poplatek pro Českou televizi (ČT) o 15 korun na 150 korun měsíčně a poplatek pro Český rozhlas (ČRo) o deset korun na 55 korun za měsíc. Novela navíc obsahuje pravidla valorizace poplatků o šest procent v případě, že součet ročních měr inflace přesáhne šest procent. Sněmovní opozice klade této novince značný odpor. První čtení novely ve Sněmovně trvalo 18 hodin. ČT i ČRo již dříve avizovaly, že v případě nezvýšení poplatků budou muset přistoupit k úsporám a propouštění.

Domácnosti mají nově platit za zařízení schopné jakýmkoli způsobem přijímat vysílání, tedy i prostřednictvím internetu, nejen s televizním či rozhlasovým přijímačem jako dosud. Úhrada se tedy má týkat i domácností, které používají takzvaný chytrý telefon, tablet či počítač.

Změnit se mají platby televizního a rozhlasového poplatku pro firmy. Výše poplatku hrazeného právnickými osobami už nebude podle vládní novely záviset na počtu přijímačů, ale na počtu zaměstnanců. Osvobozeny mají být společnosti s nejvýše 24 pracovníky. Právnické osoby a podnikatelé s 25 až 49 zaměstnanci mají hradit podle novely pětinásobek televizního a rozhlasového poplatku, s 50 až 99 zaměstnanci desetinásobek, se 100 až 199 zaměstnanci dvacetinásobek, s 200 až 249 zaměstnanci třicetinásobek, s 250 až 499 zaměstnanci sedmdesátinásobek a s více než 500 zaměstnanci stonásobek poplatku.

Ve druhém čtení budou moci poslanci podávat k předloze pozměňovací návrhy. Následně, pravděpodobně příští rok, ji bude čekat závěrečné sněmovní schvalování. Předlohu pak případně posoudí Senát a nakonec prezident.

-čtk-