Od 9. prosince nasadí ČT1 seriál o kyberbezpečnosti od ČSOB

pátek, 6. prosince 2024, 14:55 Aktuality, Marketing, TV MediaGuru

„Tohle radši nezkoušejte!“, to je název nového seriálu, který připravily ČSOB, Policie ČR a Mastercard ve spolupráci s Českou televizí. 

Zdroj: ČSOB

Zdroj: ČSOB

ČSOB se spojila s Policií ČR a společností Mastercard za účelem edukace české veřejnosti na téma kyberbezpečnosti. V Televizním studiu Ostrava České televize vznikl desetidílný seriál s názvem Tohle radši nezkoušejte!“. K vidění bude na ČT1 od 9. prosince každý pracovní den vždy od 17:40 před Událostmi v regionech.

Seriál je nasazen v předvánočním období, kdy je aktivita kybernetických zločinců největší, jeho cílem je diváky naučit, jak hrozby rozpoznat a účinně se bránit.

„Každý čtrnáctiminutový díl je zaměřený na jednu z nejobávanějších hrozeb, které mohou potkat každého, kdo používá mobilní telefon, internet nebo sociální sítě: od podvodných inzerátů, příliš lákavých investic a romantických podvodů až po odcizení digitální identity nebo kyberšikanu a dezinformace. Ukážeme reálné příběhy a situace lidí, kteří se dostali do hledáčku kyberpodvodníků a nabídneme rady a tipy, jak postupovat v případě, že se někdo obětí stane. Seriálem provázejí hlavní postavy Julie a Ivan spolu s kriminalistou Ondřejem Kaprem,“ popisuje Gabriela Lefenda, ředitelka Televizního studia Ostrava České televize, s tím, že seriál bude k dispozici také v archivu iVysílání ČT

„Televizní pořad Tohle radši nezkoušejte! je součástí naší společné mise s Policií ČR proškolit v boji s kyberzločinci jeden milion lidí. Již nyní jsme přesáhli tři čtvrtě milionu a věřím, že i díky tomto seriálu tuto metu letos dovršíme,“ dodává Aleš Blažek, generální ředitel skupiny ČSOB. 

V loňském roce evidovala Policie ČR 19,5 tisíce kyberzločinů na českém trhu, z nichž téměř polovina se odehrává v internetových bazarech. Přibližně dvacet procent pak tvoří investiční podvody, které způsobují největší finanční škody. K tomu se přidávají další hrozby jako podvodné telefonáty, falešné e-shopy, vydírání, romantické podvody a další. Letos by měl počet kyberzločinů zůstat stejný. 

„Velkou hrozbu vidíme u legalizace příjmů z trestné činnosti, kdy lidé s vidinou vysokého příjmu a jednoduché práce riskují, že se zapletou do nelegálních aktivit. Závažným problémem je také kyberšikana a vydírání v online prostředí, přičemž strach obětí svěřit se kvůli studu situaci jenom zhoršuje. Tento typ kyberkriminality má nevyčíslitelné dopady na duševní zdraví a může končit tragicky,“ dodává Martin Vondrášek, policejní prezident ČR. 

-stk-