Dean&David: V Česku chceme vytvářet komunitu

úterý, 4. února 2025, 07:45 Marketing, Retail Kateřina Straková

V tuzemsku chce Dean&David se svými zákazníky vytvářet komunitu se společnými hodnotami, říká majitel české franšízy Andrej Zajcev. 

Andrej Zajcev, zakladatel skupiny Spojujeme a majitel české franšízy Dean&David, zdroj: Dean&David

Andrej Zajcev, zakladatel skupiny Spojujeme a majitel české franšízy Dean&David, zdroj: Dean&David

V pražském obchodním centru Máj otevřela v pondělí 27. ledna první pobočka původně německého konceptu Dean&david. Oproti mateřskému trhu se však český franšízant, kterým je Andrej Zajcev, zakladatel skupiny Spojujeme, chce zaměřit na trochu jinou cílovou skupinu i jiný positioning. „Naší hlavní myšlenkou je vytvářet komunitu, kterou spojují společné hodnoty. Komunitu, která přemýšlí o tom, co jí, jak se chová ke svému prostředí i k sobě navzájem,“ vysvětluje s tím, že součástí každé pobočky tak budou dlouhé komunitní stoly a důraz bude kladen nejen na jídlo, ale i příjemný servis. 

Jiný přístup má české zastoupení také k designu poboček, jejímž autorem je Kist.design. Interiér tuzemské pobočky pracuje se dřevem, nerezem i světlými zemitými barvami. Novou podobou se bude inspirovat i německý trh pro své nové či rekonstruované pobočky. 

Dean&david nabízí svým zákazníkům věrnostní program, na každé pobočce budou samoobslužné kiosky. „Podíváte-li se na Německo, na mnoha z tamních 150 restaurací kiosky nenajdete, franšízanti se jim brání, protože jim servis dobře funguje i bez nich. Nicméně zkušenosti kolegů z jiných zemí jsou opačné – díky kioskům se tržby na pobočce navyšují až o 40 %,“ dodává Zajcev

Zdroj: Dean&David

Zdroj: Dean&David

V pondělí 27. ledna jste otevřeli první pobočku Dean&david na českém trhu. Jaké máte s konceptem další plány? 

Ještě letos chceme otevřít minimálně čtyři další pobočky, dvě už máme podepsané, další dvě jsou před podpisem. Pokračovat budeme nejspíš v Brně, poté v Pardubicích a Hradci Králové. A dále podle toho, co přijde. 

Kolik poboček chcete otevřít v dlouhodobém horizontu? 

Plán je takový, že do deseti let bychom na českém trhu chtěli mít přes 25 poboček. Původně jsme jich chtěli i více, ale zjistili jsme, že o menší prostory do 200 metrů čtverečních je nebývalý zájem. S kolegy jsme se dohodli, že se nebudeme pouštět do hazardu. Máme určitý byznys plán – když nám to s nájemným vychází, tak fajn, když ne, jdeme od toho. 

V restauraci v obchodním centru Máj, která má 115 metrů čtverečních, máte i čtyři samoobslužné kiosky. Z jakého důvodu jste se pro ně rozhodli? A budou součástí všech českých poboček? 

Samoobslužné kiosky se budou nacházet na všech pobočkách. Podíváte-li se na Německo, na mnoha z tamních 150 restaurací kiosky nenajdete, franšízanti se jim brání, protože jim servis dobře funguje i bez nich. Nicméně zkušenosti kolegů z jiných zemí jsou opačné – díky kioskům se tržby na pobočce navyšují až o 40 %. I to je důvod, proč jsme je chtěli dát i do tak malého prostoru, jakým je Máj. 

Budete mít na českém trhu pro zákazníky i mobilní aplikaci?

Mobilní aplikaci určitě chceme, ale zatím musíme čekat na tu centrální. Německo svou původní aplikaci nedávno zrušilo a připravuje novou, což bude ale trvat. Proto bychom se nejraději vydali vlastní cestou a poté, co by německý trh připravil tu svou, jež by fungovala mezinárodně napříč trhy, bychom ji nahradili. 

Navíc mobilní aplikace dává smysl i kvůli věrnostnímu programu. Ten ale Němci právě kvůli přípravě nové aplikace také pozastavili. Jak mi řekl tamní marketingový ředitel, v Německu má Dean&david už tak pevné postavení, že ani nepociťují žádnou změnu, nicméně pro nás je to zásadní. My si svou pozici budeme teprve budovat, navíc jsme úplně jiný trh s jinou mentalitou, a tak spustíme alespoň vlastní systém, který bude naše zákazníky odměňovat za věrnost. Díky němu navíc dokážeme získat klíčová data, například data narozenin, která nám umožní zákazníky opakovaně oslovovat.  

Plánujete se napojit i na rozvozové služby? 

Ano, už od 1. března se napojíme na zdejší agregátory na rozvoz, ale na začátku, protože očekáváme celkem zájem, chceme nejdříve kvalitně odbavit lidi osobně. 

Chceme se zaměřit na nabídku nejen dobrého a kvalitního jídla, ale i na výborný servis.

Andrej Zajcev

Jak chcete značku dean&david podporovat marketingově?

Nejvíce se zaměříme na sociální sítě, které jsou pro naši cílovou skupinu i positioning nejlepší. Již nyní jednáme s ambasadory, kteří by naši značku zastupovali v jednotlivých segmentech, jako jsou sportovci, byznys nebo umělci. V brzké době budeme investovat také do výraznější kampaně v rádiích.

Jakou máte vlastně cílovou skupinu? 

V Německu jsou to zejména professionals, singles, lidé, kteří pečují o své zdraví a chtějí být fit, my jsme si cílovou skupinu rozšířili od 18 do 60 let. Chceme se zaměřit na nabídku nejen dobrého a kvalitního jídla, ale i na výborný servis. Naší hlavní myšlenkou je vytvářet komunitu, kterou spojují společné hodnoty. Komunitu, která přemýšlí o tom, co jí, jak se chová ke svému prostředí i k sobě navzájem. Proto budeme mít na každé pobočce dlouhé komunitní stoly a chceme, aby se náš personál usmíval, udržoval oční kontakt, prostě šířil dobrou náladu. Podle mě to zákazník ocení víc než jen dobré jídlo. Dobré jídlo je jen základ.  

Na pobočkách plánujete i ranní eventy. Co přesně si pod tím můžeme představit? 

Půjde o takové ranní party, kdy otevřeme, bude tu hrát DJ a bude se, doufejme i tančit. Už se to docela rozjíždí v Amsterdamu nebo Ankaře, tak jsme zvědaví, jak se to chytne tady. Začneme s akcemi jednou měsíčně a uvidíme, jaký bude zájem. Máme i nápad dohodnout se na nějaké větší akci ve spolupráci s OC Máj.