Retail: Móda vede evropský trh, u nás roste F&B a smíšené zboží

pátek, 17. ledna 2025, 07:15 Aktuality, Retail MediaGuru

V oblasti pronájmů dominují v České republice sektory jako móda, jídlo a nápoje (F&B) a smíšené zboží. 

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Poptávka ze strany maloobchodníků zůstává v České republice silná. Sektory jako móda, jídlo a nápoje (F&B) a smíšené zboží nadále dominují aktivitou v oblasti pronájmů. Móda zůstává v Evropě vedoucím segmentem s téměř 40% podílem pronajaté plochy v první polovině roku 2024, v České republice má 24% podíl, jak ukazuje analýza Retail Radar realitněporadenské společnosti Cushman & Wakefield. S využitím dat z Retail Activity Trackeru, který obsahuje přes 7000 transakcí ve 13 evropských zemích, přináší od roku 2021 přehled o vývoji maloobchodního trhu, zdůrazňuje nové trendy a rozvoj v Praze a dalších klíčových městech.

Jak vyplývá ze studie, maloobchodní trh odolává ekonomickým tlakům. Móda dominuje a značky jako JD Sports a Calzedonia pokračují v celoevropské expanzi. V Česku otevíral v prvním půlroce své nové prodejny řetězec Sinsay. Dá se očekávat, že pro tento segment byla stejně silná i druhá polovina roku 2024, kde hlavní novinkou bylo otevření nové vlajkové prodejny značky Boss v ulici Na Příkopě či otevření třetí prodejny Primark na českém trhu v pražské Metropoli Zličín. 

Sektor F&B roste, především díky známým značkám jako McDonald's, Starbucks, Costa Coffee či Popeyes, které posilují svou přítomnost v Praze a dalších městech, zatímco značky jako Hawaiian Poke Bowl vedou expanzi po Evropě.

Také prodejny smíšeného zboží vykazují nárůst počtu transakcí, zároveň rostla meziročně i pronajímaná plocha. Mezi nejvýznamnější hráče na tomto poli řadíme značky jako je Flying Tiger, Pepco, Tedi či Action. V západní Evropě výrazně expanduje dánská značka smíšeného zboží Normal.

Na masový trh připadá přibližně 70 % pronajaté plochy i transakcí v první polovině roku 2024. Tento trh byl také jediným segmentem, který zvýšil svou aktivitu, a to o více než 12 % v počtu transakcí, což vedlo k téměř 5 % nárůstu pronajaté plochy ve srovnání s prvním pololetím roku 2023. Největší podíl na pronájmech si udrželi prodejci masového trhu s módou, následovaní prodejci smíšeného zboží. Aktivní byli také maloobchodníci s masovým trhem osobního zboží a zdraví a krásy, mezi jejichž aktivní značky patřily Vodafone, Ziggo, Claire's, Kiko, Douglas a Sephora. Poslední zmíněná otevřela na českém trhu svou novou vlajkovou prodejnu v ulici Na Příkopě.

Deset procent transakcí uskutečnili maloobchodníci prémiových značek, na které připadlo 7 % celkové plochy pronajaté v prvním pololetí roku 2024. Většina aktivit v 1. pololetí 2024 připadala na prémiové prodejce módy, následované prodejci v segmentu kosmetiky – včetně značek jako Aesop a Space NK.

Zatímco masový trh nadále dominuje, prémiové a luxusní značky si udržují stabilní přítomnost, zejména na významných místech. Pražské hlavní ulice nadále lákají prémiové a luxusní retailery, což podtrhuje přitažlivost hlavního města pro tyto segmenty. Luxusní značky byly nejvíce aktivní ve Velké Británii a Itálii, ale významný počet nově otevřených prodejen z luxusního segmentu se očekává v roce 2025 také v Česku

„Oživení cestovního ruchu podporuje růst v luxusním segmentu, protože jeho zákaznická základna je méně ovlivněna rostoucími cenami. S otevřením pětihvězdičkového hotelu Fairmont Golden Prague v Pařížské ulici a projektu Pařížská 25 očekáváme nárůst nově otevřených prodejen v tomto sektoru,“ dodává za Jan Kotrbáček z Cushman & Wakefield. 

-stk-