Češi mění zvyky při hledání informací, zapojují AI

pondělí, 28. dubna 2025, 07:10 Internet & Mobil, Výzkum MediaGuru

Až 40 % Čechů ve věku 15-49 let využilo alespoň občas nástrojů umělé inteligence (AI) k vyhledávání na internetu, zjistil výzkum OMG Research.

Ilustrační foto, zdroj: Freepik

Ilustrační foto, zdroj: Freepik

Klasické vyhledávače zůstávají nejvyužívanějším zdrojem při hledání informací na internetu. Následují vyhledávání na stránce konkrétního prodejce, na YouTube a sociálních médiích. Až 40 % uvedené populace už má ale zkušenost s vyhledáváním na internetu pomocí AI. Data přináší nová výzkumná studie OMG Research, která se zaměřila na měnící se prostředí online vyhledávání informací. Uskutečnila se na reprezentativním vzorku české populace, celkem bylo dotazováno 806 Čechů ve věku od 15 do 49 let.

„Vyhledávání informací se už dávno neváže jen na klasické vyhledávače. Lidé se potýkají s nedostatkem času a zároveň komplikovaným světem okolo, a tak zkouší různé zdroje, nové technologie, osvojují si své vlastní postupy vyhledávání informací a jejich chování se v tomto ohledu vyvíjí. Marketingu se vyplatí sledovat jakými směry,“ říká Libuše Němcová, vedoucí výzkumu v OMD.  

Vybrané výsledky studie

  1. Klasické vyhledávače jako Google nebo Seznam používají prakticky všichni, napříč všemi sledovanými věkovými skupinami (15-49). Naprostá většina Čechů (85 %) tento zdroj používá podle svých slov často.
  2. Na druhém místě stojí vyhledávání na stránkách online prodejců (např. Alza, Notino). Alespoň občas ho využije 79 % Čechů 15-49. A mírně více zkušeností zde mají ženy.
  3. Třetí příčka patří vyhledávání na Youtube (alespoň občas 69 %). YT využívají častěji muži a nejmladší Češi do 24 let. 45 % lidí ve věku 15-24 tvrdí, že vyhledává na YT často.
  4. Vyhledávání informací v prostředí sociálních sítí používá polovina Čechů 15-49 (52 %). Sociální sítě jsou zase doménou žen a zejména mladých žen. Často vyhledává na sociálních sítích dokonce 56 % mladých lidí do 24 let.
  5. Mobilní aplikace používají k vyhledávání rovnoměrně mladí i starší, alespoň občas 45 % lidí.
  6. Vyhledávání informací prostřednictvím AI chatbotů je nastupující gamechanger. Alespoň občas přes AI vyhledává 40 % Čechů 15-49 a 16 % dotázaných tak vyhledává často. Naprostý zlom je patrný v generaci Z, lidé do 24 let používají AI pro search daleko častěji.
  7. Vyhledávání v prostředí smart TV je pravděpodobnější u lidí do 35 let. Často zde vyhledává informace 14 % dotázaných.
Zdroj: OMG Research, CAWI, Reprezentativní CZ vzorek, 806 respondentů, březen 2025

Zdroj: OMG Research, CAWI, Reprezentativní CZ vzorek, 806 respondentů, březen 2025

Zdroj: OMG Research, CAWI, Reprezentativní CZ vzorek, 806 respondentů, březen 2025

Zdroj: OMG Research, CAWI, Reprezentativní CZ vzorek, 806 respondentů, březen 2025

Nejčastěji se na AI obrací generace Z

Výzkum také zjišťoval, jaký způsob vyhledávání informací použijí Češi jako první volbu. Většina momentálně stále ještě začíná vyhledávat v klasickém vyhledávači (53 %), třetina (32 %) použije rovnoměrně (střídá) klasický vyhledavač a AI a 15 % upřednostní AI. V generaci Čechů 15-24 jsou už ovšem odpovědi výrazně vychýlené v prospěch AI. Použití AI preferuje ve vyhledávání pětina mladých (22 %), klasický vyhledavač upřednostní 38 % mladých.    

Zdroj OMG Research, CAWI, Reprezentativní CZ vzorek, 806 respondentů, březen 2025

Zdroj OMG Research, CAWI, Reprezentativní CZ vzorek, 806 respondentů, březen 2025

Podle více než poloviny uživatelů AI (58 %) je vyhledávání v AI jednodušší než vyhledávání v klasických vyhledávačích. Jednoduchost vyhledávání v AI zastávají zejména lidé do 35 let. Mezi mladými 15-24 to dokonce tvrdí 69 % z nich.

AI proniká na pole vyhledávání produktů a služeb

Mezi Čechy ve věku 15–49 let již někdy využilo AI k vyhledávání informací o produktech a službách 29 % lidí. 

Proč se lidé k AI v těchto případech obracejí a v jakých situacích ji nejčastěji využívají? Nejčastěji ve chvílích, kdy řeší specifickou potřebu, kterou je obtížné přesně definovat v klasickém vyhledávači. Dalším důvodem je prostě fakt, že je tato technologie baví – láká je vyzkoušet něco nového a mít pocit, že jdou s dobou.

Výsledky průzkumu se projevují i v reálných reportovaných číslech z webové analytiky. „AI vyhledávání se projevuje i ve skutečně reportovaných číslech z webové analytiky, které už teď ukazují signifikantní objem webové návštěvnosti přicházející přímo z ChatGPT," říká Daniel Path, Head of Digital Strategy v Omnicom Media Group. Dodává, že AI mění i očekávání od výsledků vyhledávání, protože uživatelé teď dostanou jednodušší a strukturalizovanější odpovědi na specifické vyhledávací dotazy.

Říká rovněž, že pro marketéry bude nejzásadnějším tématem reklama na AI platformách. Platforma Perplexitypředstavila reklamní formáty přímo na stránce s výsledky a OpenAI zvažuje možnosti reklamních příjmů. Google mohutně investuje do AI vyhledávání a je možné, že jeho AI platforma Gemini brzy nabídne reklamní pozice přímo v rámci AI odpovědí. „V tuto chvíli tak můžeme sledovat napínavý souboj o to, kdo se stane vedoucí AI platformou s možnosti inzerce a jaký dopad to bude mít na inzertní trh v Česku,“ uzavírá Daniel Path.

Zkušenost s AI má 60 % Čechů

Obecně s používáním AI (nejen s vyhledáváním) má zkušenost 60 % Čechů ve věku 15-49 let. Přibližně pětina nemá doposud žádnou zkušenost s AI a 13 % Čechů AI chatování zatím jen jednorázově vyzkoušelo a používat ho zatím nezačali.

Více zkušeností mají podle očekávání mladší lidé. Mezi lidmi 15-24 má alespoň jednorázovou zkušenost dokonce 95 % dotázaných a 43 % používá AI podle svých slov často. Mezi lidmi 35-49 je pro představu bez jakékoli zkušenosti s AI 40 % lidí.

Zdroj: OMG Research, CAWI, Reprezentativní CZ vzorek, 806 respondentů, březen 2025

Zdroj: OMG Research, CAWI, Reprezentativní CZ vzorek, 806 respondentů, březen 2025

O studii AI v Česku

Všechna uvedená data tým OMG Research zjistil v rámci robustního kvantitativního výzkumu na reprezentativním vzorku české populace. Celkem bylo dotazováno 806 Čechů ve věku od 15 do 49 let. Lidi starší 50 let se výzkumníci rozhodli neoslovit, protože u nich neočekávají tak dynamické změny v dosavadním chování jako u mladších, i když i ti AI objevují a používají. Pro více informací se obracejte na Libuši Němcovou z OMG Research.

-mav-

Pozn.: Server MediaGuru.cz provozuje mediální agentura PHD, která je součástí Omnicom Media Group