Návštěvnost i obrat regionálních obchodních center roste

neděle, 4. května 2025, 07:45 Aktuality, Retail, Výzkum MediaGuru

Návštěvnost regionálních obchodních center loni meziročně vzrostla o 1,2 %, obraty zaznamenaly meziroční růst o 4 %.  

Tuzemskému maloobchodu se loni dařilo. Přispěl k tomu růst reálných mezd i zlepšení spotřebitelské nálady, které posílily poptávku ze strany domácností. Podle dat Českého statistického úřadu vzrostly reálné tržby v roce 2024 o 4,5 %, což odráží stabilní vývoj v tomto odvětví. Potvrzuje to i dubnový průzkum společnosti CBRE, který proběhl mezi 1200 zákazníky obchodních center napříč tuzemskem.

Návštěvnost regionálních nákupních center sice stále nedosahuje předcovidové úrovně (o 7,4 %), ale dlouhodobě roste. Meziročně o 1,2 %. „Mírný nárůst návštěvnosti odpovídá i aktuálním zjištěním zákaznického průzkumu, který odhalil jen nepatrné změny ve frekvenci návštěv a využívání služeb nákupních center. Ty Češi nejčastěji vyhledávají kvůli nákupu potravin, a to zhruba jednou až dvakrát týdně. Stále oblíbené je i stravování ve food courtu. Do restaurace, kavárny anebo provozovny rychlého občerstvení lidé zavítají v průměru několikrát měsíčně. Téměř každý druhý návštěvník kaváren využívá řetězce Starbucks a Costa Coffee; zatímco třetí nejnavštěvovanější je McCafé. Nákup oblečení, obuvi anebo doplňků stále patří spíše k měsíčním aktivitám,“ popisuje Klára Bejblová, expertka CBRE na průzkum trhu a poradenství v oblasti maloobchodu pro ČR a region Evropy s tím, že v generačním srovnání je frekvence návštěv častější u nejmladší věkové skupiny od 18 do 25 let.

Při pohledu na jednotlivé kvartály zaznamenalo první čtvrtletí loňského roku tříprocentní nárůst návštěvnosti. Ve druhém čtvrtletí sice došlo k meziročnímu poklesu o jedno procento a ve třetím kvartálu návštěvnost stagnovala, ale od září již bylo patrné postupné meziroční zvyšování, které vyvrcholilo tříprocentním růstem v posledním čtvrtletí. Podobně jako v západní Evropě rostla nejvíce návštěvnost u zážitkově orientovaných obchodních center s větší spádovou oblastí, která kromě nákupů, služeb a gastronomie nabízejí také volnočasové aktivity – téměř o 3 %. Naopak mírný pokles, konkrétně o 0,4 %, zaznamenala nákupní centra v centru měst.

„Z pohledu nejmladší věkové skupiny se změnilo pořadí hlavních důvodů k návštěvě nákupního centra. Nákupy sice zůstávají jednoznačně nejdůležitějším motivem, nově se však na druhou příčku posunulo stravování. Výrazně větší význam přikládají mladí také službám a možnosti společenského setkávání. Naopak pro zákazníky starší 55 let zůstávají klíčovými důvody především samotné nákupy a také speciální akce či slevy,“ vysvětluje Jan Janáček, vedoucí retail sektoru a týmu maloobchodních pronájmů v CBRE.

Zdroj: CBRE

Zdroj: CBRE

Obsazenost v nákupních centrech je dlouhodobě stabilní a na vysoké úrovni. Závěr loňského roku završila nad 96 %. „V roce 2024 zůstalo zastoupení hlavních produktových kategorií v nákupních centrech téměř beze změn. Největší prostor stále zaujímá móda, která tvoří 36 % plochy. Druhou největší kategorií je specializovaný maloobchod se 14 %, kam spadají například optiky, lékárny, prodejny s produkty pro zdraví a krásu, hračky či knihy. Třetí příčku obsadil sport s 12 %,“ uvádí Klára Bejblová a pokračuje: „Nejvýraznější meziroční růst zaznamenala oblast vybavení domácnosti a nábytku, a to jak v podílu na celkové ploše (o 6 %), tak v počtu nájemců (o 5 %). Významně se rozšířil také segment péče o zdraví a krásu (z pohledu obchodů i služeb), optiky a lékárny, mužská móda a cestovní agentury. Naopak úbytek pronajímané plochy postihl obuv a doplňky, dámskou módu, sportovní zboží a hračky.“

Po výrazném růstu nákladů maloobchodníků v předchozích letech došlo v roce 2024 ke zpomalení tohoto trendu. Nájemné v nákupních centrech se zvyšovalo přibližně v souladu s průměrnou indexací nájmů, tedy o 3,5 %. Nejvýraznější nárůst zaznamenala zážitková obchodní centra. Z pohledu produktových kategorií rostly nejvíce náklady v segmentu gastronomie (o 10 %) a elektroniky (o 8 %). Naopak nejnižší růst zaznamenal segment módy, kde se nájemné zvýšilo pouze o 1 %, což odráží dlouhodobý tlak na snižování nájemních podmínek v tomto odvětví.

Pokles inflace měl za následek zpomalení tempa růstu obratů, které v průměru meziročně vzrostly o téměř 4 %, tedy nad úrovní inflace. Zatímco v Evropě dominují tržbám zážitková obchodní centra a nákupní parky, v České republice se nejvíce dařilo OC v centrech měst, kde průměrný obrat vzrostl o více než 6 %. „Pokud jde o produktové kategorie, tak i v uplynulém roce si velmi dobře vedla gastronomie s meziročním růstem o 9 %, na kterém se nejvíce podílely fastfoodové koncepty. Výrazný růst zaznamenala také elektronika (+7 %) a volnočasové aktivity bez multikin (+6 %). Před rokem byly nejsilnějším tahounem služeb cestovní agentury, letos se na první místo dostaly kosmetické služby, zejména barber shopy a nehtová studia, přičemž tempo růstu této kategorie činilo 5 %,“ říká Bejblová.

Výborných výsledků dosáhly také produkty pro krásu a zdraví, které dlouhodobě vedou v rámci specializovaného maloobchodu (+4 %). Podobně jako v evropském měřítku je však i zde patrné zpomalení růstu obratů. Opačná situace panuje v segmentech doplňků, módy a sportu – zatímco evropský trh v roce 2024 zaznamenal oživení, v českých nákupních centrech tyto segmenty stále zaostávají. Hlavním důvodem poklesu módy o 1 % je především smíšená a dámská móda (obě -3 %), naopak nejlépe se dařilo módě pro mladé (+3 %). „Jedním z faktorů je stále sílící podíl online nákupů. Celkem 45 % dotázaných respondentů uskuteční cca 30 % všech svých nákupů módy online. Mezi nejpopulárnější módní platformy podle našeho průzkumu patří H&M, Zalando, Lidl a About You. Jejich nabídku využívá alespoň občas 40 % dotázaných,“ komentuje Jan Janáček.

Zdroj: CBRE

Zdroj: CBRE

Výsledky sportovního segmentu (-2 %) letos negativně ovlivnily velkoplošné řetězce, které kromě oblečení nabízejí i sportovní vybavení. Naopak specializované sportovní prodejny zaměřené na módu a doplňky, které v minulých letech zaostávaly za velkoplošnými operátory, letos dosáhly průměrného růstu ve výši 1 %.

První čtvrtletí letošního roku se neslo v podobném duchu jako závěr předchozího. „Výsledky sice lehce ovlivnily sezónní výkyvy, když Velikonoce v loňském roce připadly na březen a letos až na duben, ale přesto uzavřená data za první kvartál potvrzují, že maloobchodní trh pokračuje v mírném, přesto stabilním růstu. Průměrná návštěvnost obchodních center lehce vzrostla o 3 %. Obraty se průměrně zvýšily o 2 %, přičemž nejsilnějším měsícem byl se 4 % leden. Míra neobsazenosti zůstala v prvním čtvrtletí prakticky beze změny, přičemž se i nadále pohybuje kolem 4 %,“ uzavírá Klára Bejblová.

-stk-